Reklama

Wiara

31 lipca

#KrwiodawstwoŻycia: Chwała „Baranka zabitego”

Św. Jan Apostoł opisuje w Apokalipsie swoją wspaniałą wizję dotyczącą chwały Jezusa, jako Baranka zabitego.

2022-07-30 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Z księgi Apokalipsy św. Jana Apostoła

I ujrzałem między tronem z czterema Istotami żyjącymi a kręgiem Starców stojącego Baranka jakby zabitego, a miał siedem rogów i siedmioro oczu, którymi jest siedem Duchów Boga wysłanych na całą ziemię. I taką nową pieśń śpiewają: «Godzien jesteś wziąć księgę i jej pieczęcie otworzyć, bo zostałeś zabity i krwią Twoją nabyłeś dla Bogu [ludzi] z każdego pokolenia, języka, ludu i narodu, i uczyniłeś ich Bogu naszemu królestwem i kapłanami, a będą królować na ziemi». I ujrzałem, i usłyszałem głos wielu aniołów dokoła tronu i Istot żyjących, i Starców, a liczba ich była miriady miriad i tysiące tysięcy, mówiących głosem donośnym: «Baranek zabity jest godzien wziąć potęgę i bogactwo, i mądrość, i moc, i cześć, i chwałę, i błogosławieństwo». A wszelkie stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i na morzu, i wszystko, co w nich przebywa, usłyszałem, jak mówiło: «Zasiadającemu na tronie i Barankowi błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc, na wieki wieków!» A cztery Istoty żyjące mówiły: «Amen». Starcy zaś upadli i oddali pokłon.” (Ap 5, 6.9-14)

Refleksja

Baranek objawia się wraz ze swymi znakami odkupieńczej męki; Jego postawa stojąca wskazuje na Chrystusa zmartwychwstałego i uwielbionego, natomiast wzmianka dotycząca Baranka, jako zabitego, wskazuje na Jego mękę. Ta pieśń nowa, którą śpiewają święci, jest „nowa”, ponieważ nastał nowy czas, czas zbawienia. Pieśń ta opiewa miłość Jezusa – Baranka, który został zabity na krzyżu, aby odkupić wszystkich ludzi. Jezus, przebywając w niebie, kontynuuje ofiarę swojego Ciała i Krwi, ponieważ posiada On kapłaństwo na wieki i może zbawiać na wieczność tych, którzy przez Niego mogą zbliżyć się do Boga. On jest żyjący na wieki, aby wstawiać się za ludźmi do Ojca. Zatem w niebie również dokonuje się ofiara przebłagalna za grzechy świata. Św. Jan, opisując ojczyznę niebieską, mówi na sposób metaforyczny, że ona nie potrzebuje ani światła słońca, ani księżyca, ponieważ oświeca ją chwała Boża, a jej lampą jest Baranek. Przenajdroższa Krew Baranka Niepokalanego jest źródłem radości i więzią miłości zbawionych oraz źródłem chwały samego boskiego Zbawiciela, wysłużonej Jego męką i śmiercią.

Reklama

Z „Komentarza do Apokalipsy” św. Prymazjusza, biskupa Adrumetu (Księga 2, Rozdz. 5)

I ujrzałem między tronem z czworgiem Zwierząt a kręgiem Starców… (Ap 5, 6). Tronem są byty żyjące oraz starcy, to znaczy Kościół, natomiast w pośrodku Kościoła jest Ten, o którym dalej pisze Apostoł, że widzi: stojącego Baranka jakby zabitego. Za każdym razem, kiedy w Kościele głosi się Chrystusa ukrzyżowanego, to tak, jakby sam Baranek został ofiarowany za grzechy świata. Czworo Zwierząt i Starcy są Kościołem, kiedy mówią: nabyłeś Bogu Krwią twoją ludzi (Ap 5, 9), bo rzeczywiście tylko Kościół może tak powiedzieć. Również zastępy aniołów, przez dar łaski, mogą celebrować, na swój szczególny sposób, te prawdy, śpiewając pieśń chwały, razem z czworgiem Zwierząt i ze Starcami oraz radując się z tego wielkiego daru naszego zbawienia.

„Pieśń ku czci Krwi Chrystusa” św. Marii De Mattias

Wszystkie narody, klaszczcie w dłonie i wykrzykujcie Bogu głosem radosnym, albowiem Pan Najwyższy objawił nam miłosierdzie swoje. Nie oszczędził On bowiem Syna swego, lecz Go wydał za wszystkich nas, byśmy się zbawili i oczyścili z grzechów naszych Krwią Jego. Abyśmy się Krwią Jego usprawiedliwili i wybawili od gniewu Jego, abyśmy, którzy od Niego oddzieleni byliśmy, znów się zjednoczyli przez Krew Syna Jego. Panie, Boże mój, cóż Ci oddam za wszystko, coś mi dał. Kielich zbawienia wezmę i mocy Krwi Twojej wzywać będę. Śpiewajcie Jezusowi wszyscy święci Jego, śpiewajcie i wyznawajcie świętość Jego, albowiem On nas umiłował i obmył we Krwi swojej. Został Wspomożycielem i Zbawicielem naszym. Na wieki bądź sławiona, Krwi Jezusowa, albowiem uczyniłaś cuda. Bądź pochwalony, Jezu, na wieki i niech się napełni niebo i ziemia chwałą Krwi Jego. Jezusowi, Synowi Bożemu, który nas Krwią swoją odkupił, pójdźcie, pokłońmy się.

Reklama

Prośby

Zwróćmy się wspólnie z naszą modlitwą do Chrystusa, naszego Pana i wołajmy:

Wysłuchaj nas, Panie.

Abyśmy coraz lepiej pojmowali dzieło odkupienia, wypełnione w ukrzyżowanym Panu naszym, Jezusie Chrystusie:

Wysłuchaj nas, Panie.

Abyśmy naszymi cierpieniami dawali świadectwo pełnemu cierpienia życiu Chrystusa:

Wysłuchaj nas, Panie.

Abyśmy i my, któregoś dnia, cieszyli się chwałą nieba, które jest darem Boskiego Odkupiciela:

Wysłuchaj nas, Panie.

Boże, dozwól nam, Twoim dzieciom, odkupionym we Krwi Chrystusa, móc kochać Cię gorąco tu, na ziemi, a później mieć udział w radości zbawionych w niebie. Prosimy o to przez Chrystusa, Pana nasz naszego. Amen.

Tekst pochodzi z książki: KREW CHRYSTUSA - codzienne rozważania na lipiec

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

Ocena: +40 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Maryja – współuczestniczka dzieła zbawienia Syna

2022-07-28 20:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Św. Jan Apostoł w swej Ewangelii wspomina o obecności Maryi pod krzyżem. Sam również jest obecny tam, gdzie słyszy głos Syna wznoszący się nad bolejącą Matką, który ogłasza duchowe macierzyństwo Maryi, nowej Ewy, wobec całej ludzkości, którą reprezentuje umiłowany uczeń.

Z Ewangelii św. Jana

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: Kościół nie jest wiarygodny, gdy przykłada rękę do podziałów

2022-08-11 11:46

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus

BP KEP

Kościół jako wspólnota przestaje być wiarygodnym świadkiem Chrystusowego pokoju, gdy przykłada rękę do podziałów, gdy promuje jednych, a innych wyklucza – mówił bp Damian Muskus OFM podczas nabożeństwa pojednania na Przeprośnej Górce w Olsztynie pod Częstochową. Modlili się tam pątnicy z archidiecezji krakowskiej.

Krakowski biskup pomocniczy podkreślał, że pokój, który jest darem Chrystusa, to „owoc wiary, że Bóg jest i czuwa nad całym światem”. - W ludziach, którzy przyjmują Chrystusowy dar pokoju i rozwijają go w sobie, nawet najboleśniejsze doświadczenia, nawet największe nieszczęścia nie osłabią świadomości, że miłość Boga jest większa od największego zła – zauważył.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: prezydent Zełeński rozmawiał z papieżem

2022-08-13 16:53

[ TEMATY ]

Franciszek

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W piątek, 12 sierpnia, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński rozmawiał telefonicznie z Franciszkiem, mówiąc mu m.in. o "strasznych zbrodniach, jakich okupant rosyjski dopuszcza się na Ukrainie. O wydarzeniu tym powiadomił wszystkich sam szef państwa na swoim Twitterze. Był to trzeci kontakt telefoniczny obu mężów stanu od czasu rozpoczęcia agresji Rosji przeciw Ukrainie.

Na oficjalnej stronie prezydenta zaznaczono, że rozmowa ta była okazją do poinformowania papieża o przebiegu wojny w tym kraju i o związanych z nią "strasznych zbrodniach" a zarazem do podziękowania Ojcu Świętemu za jego modlitwę za Ukrainę. "Naród nasz potrzebuje poparcia ze strony światowych przywódców duchowych, którzy przekazywać światu prawdę o okrucieństwach, popełnianych przez agresora na Ukrainie" – czytamy w oświadczeniu internetowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję