Reklama

Niedziela Przemyska

Wyruszyła Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Tradycyjnie 4 lipca 2022 r., o poranku rozpoczęła się Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, która potrwa do 15 lipca. Pielgrzymi wyruszyli z Przemyśla (grupa św. Kazimierza i św. Jacka), z Radymna (grupa św. Józefa) i z Leska (grupa św. Andrzeja). W tym roku pątnikom towarzyszy hasło „Z Maryją niesiemy pokój”.

archiwum pielgrzymki

Pielgrzymi wyruszają z przemyskiej archikatedry

Pielgrzymi wyruszają z przemyskiej archikatedry

W Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu Eucharystii na rozpoczęcie pielgrzymki przewodniczył abp Adam Szal. We wstępie do Mszy świętej metropolita przemyski przypomniał zebranym piękną tradycję inicjowania ważnych chwil, wydarzeń i dzieł znakiem krzyża. – Znakiem krzyża świętego rozpoczynamy dzisiaj modlitwę przy ołtarzu celebrując Eucharystię, która rozpoczyna czterdziestą drugą pieszą pielgrzymkę, która zmierza z Przemyśla na Jasną Górę – mówił hierarcha zachęcając do modlitwy o Boże błogosławieństwo dla wszystkich, którzy dziś i w kolejnych dniach wyruszą na pątniczy szlak.

Natomiast w homilii abp Adam Szal przywołał historię najstarszego sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej, które znajduje się w miejscowości Maghdusze położonej około 5 km na południowy wschód od Sydonu, któremu przyświeca zawołanie „Nasza Pani czeka na nas”. – Hasło to może być przypisane do każdego sanktuarium, bo każde jest z nich jest realizacją tego hasła – powiedział kaznodzieja. – Maryja w swojej tajemnicy jest Matką Pięknej Miłości, o wielkim sercu, czekającą. Czekającą z niecierpliwością na spełnienie się Bożych planów, a czekającą także i na nas – dodał.

Arcybiskup przemyski zachęcał zatem, aby naśladować Maryję w wierze, która pomaga zawsze trwać przy Chrystusie. Bowiem życie Maryi było pielgrzymką wiary. – Rozpoczynamy pielgrzymkę, w której będziemy patrzeć na Maryję, jako Tę, która jest blisko Pana, która zdała egzamin z wiary także stojąc pod krzyżem, która łączyła swoje trudy z cierpieniami Chrystusa – powiedział kaznodzieja.

Hierarcha w kontekście tegorocznego hasła pielgrzymkowego „Z Maryją niesiemy pokój„, przywołał też pełną miłości scenę biblijną, gdy Maryja wyruszyła do domu św. Elżbiety, aby podzielić się prawdziwą Miłością, która miała pod sercem. – Maryja niesie tam miłość służebną, ale także niesie działanie Ducha Świętego, który jest Dawcą Pokoju – przypominał.

Reklama

Metropolita przemyski zaznaczył również, że pokój to rzeczywistość, która jest zdobywana przez przyjaźń z Bogiem i z drugim człowiekiem. – Mamy ten pokój nieść w czasie tegorocznej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Niech ta nasza modlitwa, te trudy pielgrzymie oby zaowocowały pokojem w nas, ale także wśród tych ludzi do których przyjdziemy – zachęcał. Dlatego każdy trud i gest pielgrzymkowy: uśmiech, wyciągnięta dłoń, wsparcie bliźniego jest niesieniem pokoju i nadziei tak bardzo potrzebnych we współczesnym świecie.

Na zakończenie homilii abp Szal zauważył, że bogactwem pieszej pielgrzymki na Jasną Górę są duchowi pielgrzymi, których co roku organizuje Radio FARA. – Pozdrawiamy wszystkich tych, którzy co roku nas wspierają, którzy wędrują z nami słuchając konferencji i relacji o naszym pielgrzymowaniu. Bo wszyscy razem jesteśmy pielgrzymami – podkreślał kaznodzieja.

Na zakończenie Eucharystii pątników zgromadzonych w Bazylice Archikatedralnej na czas pielgrzymowania pobłogosławił abp Józef Michalik. Przemyskie grupy: św. Kazimierza i św. Jacka po wspólnej modlitwie, umocnieniu Ciała i Krwią Pańską oraz pasterskim błogosławieństwem wyruszyły na pielgrzymkowy szlak.

2022-07-05 09:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Alfons Nossol obchodził trzy jubileusze

2022-08-14 17:55

[ TEMATY ]

nossol

www.diecezja.opole.pl

Emerytowany biskup opolski świętował podczas metropolitalnych obchodów odpustowych św. Jacka 90. urodziny, 65-lecie kapłaństwa i 45. rocznicę święceń biskupich.

Jubilat przewodniczył w miejscu urodzenia św. Jacka Mszy św. koncelebrowanej przez biskupów z górnośląskiej metropolii oraz biskupa pomocniczego diecezji kijowsko-żytomierskiej i kilkudziesięciu kapłanów. Wśród gości nie zabrakło dominikanów (św. Jacek przyjął habit zakonny z rąk św. Dominika), członków bractwa dominikańskiego, św. Józefa i Najświętszego Sakramentu. Przed pałacem zgromadziło się – pod namiotem i w cieniu drzew kilka tysięcy wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: Kościół nie jest wiarygodny, gdy przykłada rękę do podziałów

2022-08-11 11:46

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus

BP KEP

Kościół jako wspólnota przestaje być wiarygodnym świadkiem Chrystusowego pokoju, gdy przykłada rękę do podziałów, gdy promuje jednych, a innych wyklucza – mówił bp Damian Muskus OFM podczas nabożeństwa pojednania na Przeprośnej Górce w Olsztynie pod Częstochową. Modlili się tam pątnicy z archidiecezji krakowskiej.

Krakowski biskup pomocniczy podkreślał, że pokój, który jest darem Chrystusa, to „owoc wiary, że Bóg jest i czuwa nad całym światem”. - W ludziach, którzy przyjmują Chrystusowy dar pokoju i rozwijają go w sobie, nawet najboleśniejsze doświadczenia, nawet największe nieszczęścia nie osłabią świadomości, że miłość Boga jest większa od największego zła – zauważył.

CZYTAJ DALEJ

Głogów. W cieniu kolegiaty

2022-08-15 20:11

[ TEMATY ]

kolegiata głogowska

Katarzyna Krawcewicz

15 sierpnia w Głogowie odbył się dziś kolejny festyn "W cieniu kolegiaty".

To potrójna uroczystość łącząca w sobie Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny , święto Wojska Polskiego, a także piknik związany z Tradycją i Folklorem. Przy parafialnym stoisku można było zakupić cegiełkę - cały dochód przeznaczony zostanie na przywracanie piękna kolegiacie głogowskiej. Przez cały czas trwania festynu można było zwiedzać zabytkowy kościół i podziwiać efekty prac konserwatorskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję