Reklama

Kard. Paul Poupard doktorem honoris causa KUL-u

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 5

Katarzyna Link

W uznaniu „ogromnego wkładu w inspirowanie dialogu Kościoła ze środowiskami akademickimi” kard. Paul Poupard - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego i Papieskiej Rady ds. Kultury otrzymał doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wręczenie tytułu nastąpiło 4 czerwca, podczas obchodów święta patronalnego uczelni - Najświętszego Serca Jezusa.

Świadek Ewangelii w kulturze

Reklama

„W swoich badaniach Ksiądz Kardynał otwiera pole dla interdyscyplinarnej współpracy we współczesnym świecie, a chrześcijańskim przesłaniem dociera do wielu środowisk, przyczyniając się do harmonijnego rozwoju pełnego spektrum współczesnych badań naukowych” - głosi uchwała Senatu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który nadał kard. Poupardowi najwyższe akademickie wyróżnienie. W laudacji na cześć 67-letniego kardynała abp Józef Życiński, Wielki Kanclerz KUL-u i członek Papieskiej Rady Kultury, podkreślił, że laureat, przewodniczący pracom zespolonych watykańskich rad, jest rzecznikiem dialogu nauki i wiary, świadkiem Ewangelii we współczesnej kulturze, pełnej zwątpienia, i optymistą, podejmującym przesłanie nadziei Jana Pawła II. Metropolita Lubelski podkreślił, że w kręgu działań kard. Pouparda pozostają „najbardziej wrażliwe dziedziny życia, w których chrześcijańskie świadectwo miłości i prawdy idzie w parze z procesem głębokich przemian kulturowych współczesności”. Zauważył również, że w refleksji nad kulturową sytuacją współczesnego świata u laureata można odnaleźć „tę samą troskę o Prawdę, Piękno i Sens, wyrażające istotę pontyfikatu Jana Pawła II. Świadomość przełomowych wydarzeń łączy się w niej z całkowitym zawierzeniem Bogu, który jest Panem ludzkich dziejów”. Abp Życiński przypomniał zasługi kard. Pouparda w inspirowaniu tworzenia ośrodków kultury katolickiej w krajach rozwijających się oraz zwrócił uwagę na jego zainteresowanie dialogiem interdyscyplinarnym, który „stwarza szansę wypracowania komplementarnych ujęć i prowadzi do budowania wspólnoty między środowiskami akademickimi”.

Rzecznik dialogu nauki i wiary

Kard. Poupard w swoim przemówieniu, zwracając uwagę na znaczenie i aktualność relacji między Kościołem a kulturą, przypomniał, że dialog to „relacja żywa, udoskonalająca, w której fundamentem wzajemnego oddziaływania podmiotów jest pragnienie poznawcze, otwarte, pokorne, pełne szacunku, wolne od przesądów, skierowane na prawdę”. Podkreślił, że „otwarcie na drugą osobę, pobudzone poszukiwaniem prawdy i ciekawością drugiego «ty», usposabia człowieka do uważnego słuchania i ochrania wydarzenie dialogiczne od ryzyka popadnięcia w niezrozumiały monolog, który wznosi mury podziałów, zamiast pomagać w ich usuwaniu”. Przypomniał, że wiele murów runęło „dzięki historycznemu wkładowi, jaki wniósł nieprzerwany i owocny wysiłek Jana Pawła II, który z ogromną wytrwałością promował dialog i osobiście zaangażował się w propagowanie kultury dialogu”. Jako świadectwo nieustannego nawoływania Ojca Świętego do odnowienia dialogu Kościoła z kulturą, kard. Poupard wskazał powołanie w 1982 r. Papieskiej Rady Kultury i podkreślił, że Ojciec Święty mówił, iż wiara, która nie staje się kulturą, nie jest wiarą w pełni przyjętą. - Realizować taki ideał dialogu w życiu własnym i wraz z innymi w życiu wspólnot chrześcijańskich oznacza prawdziwe odkrycie i realizację powołania chrześcijańskiego. Wiara chrześcijańska w pełni doświadczona i hojnie współdzielona w procesie dialogu ma moc witalną dla świata - podkreślił kard. Poupard.
Podczas uroczystości została zaprezentowana książka „Świętość wobec wyzwań historii. Rekolekcje paryskie”, wydana przez „Gaudium”, zawierająca teksty rozważań rekolekcyjnych wygłoszonych przez kard. Paula Pouparda w Paryżu w Wielkim Poście w 2003 r.
Wręczenie honorowego tytułu zostało poprzedzone Mszą św. pod przewodnictwem watykańskiego gościa w kościele akademickim KUL-u, w czasie której społeczność akademicka odnowiła Akt Zawierzenia Sercu Jezusowemu. Po Eucharystii przed gmachem Collegium Norwidianum KUL-u odsłonięto pomnik Cypriana K. Norwida.

Kard. Paul Poupard urodził się w 1930 r. w Bouzillé we Francji. Doktorat z teologii i historii uzyskał na Sorbonie. Pracował w Sekretariacie Stanu i w Instytucie św. Dominika w Rzymie. Podczas Soboru Watykańskiego II asystował papieżom Janowi XXIII i Pawłowi VI. Przez 10 lat pełnił funkcję rektora Instytutu Katolickiego w Paryżu. Od 1979 r. członek Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od 1980 r. wiceprzewodniczący Sekretariatu ds. Niewierzących, a od 1982 r. przewodniczący Komitetu Wykonawczego Papieskiej Rady ds. Kultury. Pracował jako przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu z Niewierzącymi, włączonej w struktury Papieskiej Rady ds. Kultury, którą kierował od 1988 r. W 1985 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem, a od 2006 r. decyzją Benedykta XVI jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, powstałej z połączenia Papieskich Rad: ds. Dialogu Międzyreligijnego i Kultury. Kard. Poupard to członek wielu towarzystw kulturalnych i naukowych, nagrodzony przez Akademię Francuską, kawaler Legii Honorowej, doktor honoris causa uniwersytetów w Louvain, Fu Jen (Tajwan), Aix-en-Provence, Bukareszcie, Budapeszcie, Quito, Puebla de los Angeles i Santiago de Chile.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: kryzys wykorzystywania seksualnego dotyczy istoty wspólnoty Kościoła

2021-09-22 11:26

[ TEMATY ]

pedofilia

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła - powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. - W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg - podkreślił Prymas Polski, dodając, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przemawiał na zakończenie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”, która odbywała się w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli świeccy i duchowni z 20 krajów Europy.

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję