Reklama

Kard. Paul Poupard doktorem honoris causa KUL-u

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 5

Katarzyna Link

W uznaniu „ogromnego wkładu w inspirowanie dialogu Kościoła ze środowiskami akademickimi” kard. Paul Poupard - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego i Papieskiej Rady ds. Kultury otrzymał doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wręczenie tytułu nastąpiło 4 czerwca, podczas obchodów święta patronalnego uczelni - Najświętszego Serca Jezusa.

Świadek Ewangelii w kulturze

Reklama

„W swoich badaniach Ksiądz Kardynał otwiera pole dla interdyscyplinarnej współpracy we współczesnym świecie, a chrześcijańskim przesłaniem dociera do wielu środowisk, przyczyniając się do harmonijnego rozwoju pełnego spektrum współczesnych badań naukowych” - głosi uchwała Senatu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który nadał kard. Poupardowi najwyższe akademickie wyróżnienie. W laudacji na cześć 67-letniego kardynała abp Józef Życiński, Wielki Kanclerz KUL-u i członek Papieskiej Rady Kultury, podkreślił, że laureat, przewodniczący pracom zespolonych watykańskich rad, jest rzecznikiem dialogu nauki i wiary, świadkiem Ewangelii we współczesnej kulturze, pełnej zwątpienia, i optymistą, podejmującym przesłanie nadziei Jana Pawła II. Metropolita Lubelski podkreślił, że w kręgu działań kard. Pouparda pozostają „najbardziej wrażliwe dziedziny życia, w których chrześcijańskie świadectwo miłości i prawdy idzie w parze z procesem głębokich przemian kulturowych współczesności”. Zauważył również, że w refleksji nad kulturową sytuacją współczesnego świata u laureata można odnaleźć „tę samą troskę o Prawdę, Piękno i Sens, wyrażające istotę pontyfikatu Jana Pawła II. Świadomość przełomowych wydarzeń łączy się w niej z całkowitym zawierzeniem Bogu, który jest Panem ludzkich dziejów”. Abp Życiński przypomniał zasługi kard. Pouparda w inspirowaniu tworzenia ośrodków kultury katolickiej w krajach rozwijających się oraz zwrócił uwagę na jego zainteresowanie dialogiem interdyscyplinarnym, który „stwarza szansę wypracowania komplementarnych ujęć i prowadzi do budowania wspólnoty między środowiskami akademickimi”.

Rzecznik dialogu nauki i wiary

Kard. Poupard w swoim przemówieniu, zwracając uwagę na znaczenie i aktualność relacji między Kościołem a kulturą, przypomniał, że dialog to „relacja żywa, udoskonalająca, w której fundamentem wzajemnego oddziaływania podmiotów jest pragnienie poznawcze, otwarte, pokorne, pełne szacunku, wolne od przesądów, skierowane na prawdę”. Podkreślił, że „otwarcie na drugą osobę, pobudzone poszukiwaniem prawdy i ciekawością drugiego «ty», usposabia człowieka do uważnego słuchania i ochrania wydarzenie dialogiczne od ryzyka popadnięcia w niezrozumiały monolog, który wznosi mury podziałów, zamiast pomagać w ich usuwaniu”. Przypomniał, że wiele murów runęło „dzięki historycznemu wkładowi, jaki wniósł nieprzerwany i owocny wysiłek Jana Pawła II, który z ogromną wytrwałością promował dialog i osobiście zaangażował się w propagowanie kultury dialogu”. Jako świadectwo nieustannego nawoływania Ojca Świętego do odnowienia dialogu Kościoła z kulturą, kard. Poupard wskazał powołanie w 1982 r. Papieskiej Rady Kultury i podkreślił, że Ojciec Święty mówił, iż wiara, która nie staje się kulturą, nie jest wiarą w pełni przyjętą. - Realizować taki ideał dialogu w życiu własnym i wraz z innymi w życiu wspólnot chrześcijańskich oznacza prawdziwe odkrycie i realizację powołania chrześcijańskiego. Wiara chrześcijańska w pełni doświadczona i hojnie współdzielona w procesie dialogu ma moc witalną dla świata - podkreślił kard. Poupard.
Podczas uroczystości została zaprezentowana książka „Świętość wobec wyzwań historii. Rekolekcje paryskie”, wydana przez „Gaudium”, zawierająca teksty rozważań rekolekcyjnych wygłoszonych przez kard. Paula Pouparda w Paryżu w Wielkim Poście w 2003 r.
Wręczenie honorowego tytułu zostało poprzedzone Mszą św. pod przewodnictwem watykańskiego gościa w kościele akademickim KUL-u, w czasie której społeczność akademicka odnowiła Akt Zawierzenia Sercu Jezusowemu. Po Eucharystii przed gmachem Collegium Norwidianum KUL-u odsłonięto pomnik Cypriana K. Norwida.

Kard. Paul Poupard urodził się w 1930 r. w Bouzillé we Francji. Doktorat z teologii i historii uzyskał na Sorbonie. Pracował w Sekretariacie Stanu i w Instytucie św. Dominika w Rzymie. Podczas Soboru Watykańskiego II asystował papieżom Janowi XXIII i Pawłowi VI. Przez 10 lat pełnił funkcję rektora Instytutu Katolickiego w Paryżu. Od 1979 r. członek Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od 1980 r. wiceprzewodniczący Sekretariatu ds. Niewierzących, a od 1982 r. przewodniczący Komitetu Wykonawczego Papieskiej Rady ds. Kultury. Pracował jako przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu z Niewierzącymi, włączonej w struktury Papieskiej Rady ds. Kultury, którą kierował od 1988 r. W 1985 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem, a od 2006 r. decyzją Benedykta XVI jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, powstałej z połączenia Papieskich Rad: ds. Dialogu Międzyreligijnego i Kultury. Kard. Poupard to członek wielu towarzystw kulturalnych i naukowych, nagrodzony przez Akademię Francuską, kawaler Legii Honorowej, doktor honoris causa uniwersytetów w Louvain, Fu Jen (Tajwan), Aix-en-Provence, Bukareszcie, Budapeszcie, Quito, Puebla de los Angeles i Santiago de Chile.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca do walki z handlem ludźmi: zamiast wyzysku troska

2021-07-30 16:02

[ TEMATY ]

handel ludźmi

papież Franciszek

Vatican News

W Światowym Dniu Walki z Handlem Ludźmi papież Franciszek zaapelował o podjęcie wspólnych działań na rzecz ofiar tego haniebnego procederu. Zachęcił, by przekształcić ekonomię handlu ludźmi w ekonomię troski i opieki. Trwa też wspierana przez Watykan kampania medialna #CareAgainstTrafficking – opieka kontra handel. Przytacza ona historie kobiet, którym udało się uwolnić z sieci seksualnego niewolnictwa.

Siostra Gabriella Bottani jest koordynatorką międzynarodowej organizacji Talitha Kum, która zajmuje się niesieniem pomocy ofiarom handlu ludźmi. Zaangażowanych jest w nią 3 tys. zakonnic w 90 krajach świata. W ubiegłym roku udzieliły wsparcia 17 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

W północnej Etiopii liczba niedożywionych dzieci wzrosła dziesięciokrotnie, alarmuje UNICEF

2021-07-30 17:20

[ TEMATY ]

dzieci

UNICEF

Etiopia

UNICEF

Marixie Mercado

Marixie Mercado

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Genewie, 30 lipca 2021 r., Marixie Mercado - rzecznik prasowy UNICEF, przekazała informację na temat dramatycznej sytuacji dzieci w regionie Tigraj, w północnej Etiopii.

Przez kilka ostatnich miesięcy, z powodu toczącego się konfliktu, region Tigraj był praktycznie niedostępny dla organizacji humanitarnych. Teraz, kiedy pracownicy UNICEF docierają do osób poszkodowanych, potwierdzają się nasze największe obawy i najgorsze scenariusze.

CZYTAJ DALEJ

Papieski astronom: turystyka kosmiczna wymaga większej troski o cały kosmos

2021-07-30 18:23

[ TEMATY ]

Watykan

astronom

Vatican Media

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Rozwijająca się turystyka kosmiczna wymaga wprowadzenia specjalnych międzynarodowych zasad troski o przestrzeń kosmiczną – uważa główny astronom Watykanu, brat Guy Consolmagno SJ.

Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stwierdził m.in., że brakuje obecnie niezbędnych regulacji dotyczących zyskujących coraz większą popularność komercyjnych lotów kosmicznych. Ostatnio z zainteresowaniem obserwowano prywatne wyprawy w kosmos, np. założyciela Amazona Jeffa Bezosa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję