Reklama

Niedziela Świdnicka

Kamieniec Ząbkowicki. Kolejne spotkanie z muzyką organową

Wakacje w parafii Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim rozpoczęły się od trzeciego koncertu z serii „Z muzyką organową przez wieki”.

Zebranych 3 lipca w świątyni powitał Emil Koprzak, jeden z organizatorów. Na początku wyjaśnił, że prezentacje mają charakter charytatywny i są bezpłatne, ale podczas każdego spotkania prowadzona jest zbiórka na rzecz renowacji organów powstałych w latach 1826-1827. Emil Koprzak zaprosił też na profil wydarzenia na Facebooku, gdzie znajdują się wszystkie informacje odnośnie spotkań oraz krótkie relacje z poprzednich koncertów. Następnie przybliżył szczegóły dotyczące instrumentu znajdującego się w świątyni.

– Kamienieckie organy piszczałkowe to instrument klawiszowy należący do grupy aerofonów, a więc instrumentów muzycznych, w których źródłem dźwięku jest drgający słup powietrza lub też wprawiony w drgania przez strumień powietrza element metalowy, zwany języczkiem. Organy są instrumentem o bardzo złożonej budowie. Najogólniej rzecz biorąc, instrument ten składa się z trzech zasadniczych elementów: grupy piszczałek, mechanizmu gry (traktury), aparatu tłoczącego powietrze oraz szafy organowej. Nasze organy posiadają 32 głosy. Liczba znajdujących się w nich piszczałek to prawie 2000 sztuk, z których najdłuższa mierzy ok. 5 metrów, a najkrótsza 3 centymetry – wyjaśniał.

W trakcie koncertu przed publicznością zaprezentowali się uczniowie klasy organów prof. Piotra Rojka, studenci pierwszego roku studiów I stopnia we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego:

Zofia Chankowska – ukończyła Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, brała udział w licznych kursach organowych, a także w kursach improwizacji oraz Letnich Kursach Metodycznych Muzyki Dawnej. W niedzielne popołudnie wykonała dwa utwory Jana Sebastiana Bacha: chorał Nun komm, der Heiden Heiland BWV 659 oraz toccatę i fugę Dorycką BWV528.

Reklama

Maciej Żórawik – edukację muzyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu w klasie fortepianu. Naukę gry na organach rozpoczął w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego, a następnie kształcił się w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego. Brał także udział w licznych kursach mistrzowskich. Podczas koncertu wykonał Pieśń bez słów op. 38 nr 6 Felixa Mendelssohna oraz Preludium i fugę d-moll BWV 539 Jana Sebastiana Bacha.

Dzięki wsparciu burmistrza Kamieńca Ząbkowickiego, Marcina Czernieca, cały koncert mógł być transmitowany na żywo w internecie przez profesjonalną firmę nagraniową. Następne spotkanie z muzyką organową odbędzie się w świątyni 28 sierpnia o godz. 16:00.

2022-07-05 20:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Formacja młodzieży z Kamieńca Ząbkowickiego

[ TEMATY ]

Kamieniec Ząbkowicki

dk. Jakub Zajadły

Ks. Daniel Kołodziejczyk

@ekgsercakamienieczabkowicki

Diakon Jakub sympatię młodych zyskał grą na gitarze

Diakon Jakub sympatię młodych zyskał grą na gitarze

Ks. Daniel Kołodziejczyk, z par. Wniebowzięcia NMP rozpoczął cykl spotkań, dla ministrantów i młodzieży z grupy oazowej, które będą okazją dla młodych do pogłębienia wiedzy i wiary.

Sam pomysł podsunął wikaremu, ks. Andrzej Szczepański, pochodzący z kamienieckiej parafii, który w swojej wspólnocie we Wrocławiu zaczął przygotowywać cykle wykładów z różnych dziedzin teologii. – Spróbowałem ten pomysł przenieść na swoje podwórko, co okazało się bardzo trafne. Zarówno ministranci jak i młodzież oazowa pozytywnie odpowiedzi na zaproszenie – relacjonuje ks. Daniel. Pierwsze spotkanie odbyło się w lutym, na które został zaproszony dk. Jakub Zajadły. Duchowny wskazywał na to, jak wielkim darem i skarbem jest Eucharystia. Pokazał w jaki sposób rozumieć to, że Msza Święta jest Ucztą i Ofiarą, a także zachęcał do świadomego uczestnictwa w niej. - Eucharystia jest centrum i szczytem życia Kościoła, ponieważ Chrystus włącza Kościół i wszystkie jego członki do swojej ofiary uwielbienia i dziękczynienia, złożonej raz na zawsze Ojcu na krzyżu– mówił.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tadeusz Wójcik

2023-02-07 14:37

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Tadeusz Wójcik

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej/Facebook

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 lutego, w wieku 75 lat, w 51. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. Tadeusz Wójcik, emerytowany proboszcz i budowniczy parafii Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach.

Mszy św. żałobnej w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Krzyża Świętego w Zawierciu-Blanowicach w czwartek, 9 lutego o godz. 15 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję