Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 35

Aleksander Markowski, „Matko Miłosierdzia, Matko Miasta Wilna, Matko Kresów, pod Twoją Obronę uciekamy się” - olej 120x160 cm, 1985 r.

Aleksander Markowski, „Matko Miłosierdzia, Matko Miasta Wilna, Matko Kresów, pod Twoją Obronę uciekamy się” - olej 120x160 cm, 1985 r.

Pieśń miłości i tęsknoty - „Wilno” zaśpiewał 1 marca w częstochowskim kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przybyły z Jaszun koło Wilna Zespół Pieśni i Tańca „Znad Mereczanki”, pod przewodem Marii Alencynowicz. W śpiewaczym spotkaniu uczestniczyła młodzież mojej szkoły - Gimnazjum i Liceum Katolickiego im. Matki Bożej Jasnogórskiej. Wzruszyły nas pięknie śpiewane przez zespół z Jaszun pieśni wileńskie. Występ Rodaków z Wileńszczyzny był lekcją patriotyzmu. Ucieszyłem się, że naszemu spotkaniu mógł towarzyszyć mój obraz „Matko Miłosierdzia, Matko Miasta Wilna, Matko Kresów, pod Twoją Obronę uciekamy się”. Matka Boża pochylona nad ukochanym Wilnem. Kościoły jak relikwiarze. W miejscu domów, płonące miłością, ludzkie serca. Jak wstążki rzucone na łąkę - rzeki Wilia i Wilenka. W dłoni Matka Miłosierdzia trzyma swój relikwiarzyk osobisty - Kaplicę w Ostrej Bramie. Boże Miłosierdzie... 13 czerwca parafia częstochowskiego kościoła Matki Bożej Częstochowskiej udaje się z pielgrzymką do Wilna. Powróci do Częstochowy z wileńską kopią Obrazu Chrystusa Miłosiernego.
Pozdrawiam najserdeczniej uczestników odbywającego się w dniach 15-19 czerwca w Jastrzębiej Górze VII Zjazdu i XVII Krajowego Zlotu „Jaworzniaków” - Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-56. Gorąco dziękuję panu Juliuszowi Gerungowi - prezesowi Zarządu Głównego Związku za umieszczenie w piśmie „Jaworzniacy” mojego apelu o wzniesienie w Warszawie MUZEUM POLSKIEGO ZWYCIĘSTWA 1920 r. i za słowa: „«Jaworzniacy» gorąco popierają ten apel”. Osobiście, jako syn legionisty, uczestnika wojny polsko-sowieckiej - całym sercem opowiadam się za utworzeniem takiego MUZEUM”. Panie Juliuszu i wszyscy „Jaworzniacy”, bohaterowie walki z komuną - DZIĘKUJĘ!
W imieniu swoim i Akcji Katolickiej przy parafii św. Bonifacego w Warszawie na Czerniakowie zapraszam na otwarcie wystawy mojego malarstwa - w niedzielę 17 czerwca o g. 14.00 w krużgankach kościoła św. Jana z Dukli parafii św. Bonifacego przy ul. Bernardyńskiej 1. Tytuł wystawy: „W stronę światła”.

„Wilno”

melodia: ks. Teodor Brazis

Ktoś jeszcze chciałby przemocą zatrzymać ten kruchy czas,
Ktoś jeszcze raz chciałby przebiec przez wspomnień ogromny las.
Patrzy, jak z rąk się wymyka ostatnia z możliwych szans.
Nagle rozumie, że dłużej nie umie tak żyć!

Wilno, czy ty pamiętasz mnie?
Wilno, gdzie urodziłem się.
Jest do dziś przy Ostrej Bramie dom,
Zawsze był ozdobą moim snom.
Wilno, los dał nam drogi dwie,
Inną dał tobie, inną mnie.
Nie dziw się dziś w oczach moim łzom.
Wilno!

Ktoś nocą stoi przy oknie i płacze, bo dobrze wie,
że to milczenie to przedsmak rozpaczy, skrywanych łez!
Znowu bez reszty w bezdennej tęsknocie zatonie myśl,
tylko zostanie po nocach czekanie na świt.

Wilno, czy ty pamiętasz mnie?...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Dyrektorka Muzeów Watykańskich: od początku pandemii wzrosła liczba młodych zwiedzających

2021-08-04 18:43

[ TEMATY ]

Watykan

muzeum

Christopher Chan / Foter.com / CC BY-NC-ND

Dyrektorka Muzeów Watykańskich Barbara Jatta wyraziła zadowolenie, że od początku pandemii coraz więcej odwiedzających to ludzie w młodym wieku.

„W czasie lockdownu byliśmy bardzo aktywni na portalach społecznościowych. Gdy po złagodzeniu ograniczeń otworzyliśmy ponownie muzea, okazało się, że wśród zwiedzających jest coraz więcej ludzi młodych, czego dawniej nie rejestrowaliśmy” – powiedziała dyr. Jatta włoskiej gazecie „Panorama” 4 sierpnia. Podkreśliła, że ważną rolę odegrali tu także tzw. influenserzy, którzy zwrócili uwagę na Muzea Watykańskie w internecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję