Reklama

Jasna Góra

Od paulinów ze Starej Błotnicy pielgrzymka rowerowa

W Starej Błotnicy oprócz pieszej pielgrzymki mają też rowerową, zainicjowali ją paulini i z paulinem, o. Jonaszem, przyjechali. W 12. z kolei wyprawie uczestniczyło 150 cyklistów - najmłodszy ma 8 lat, najstarszy ponad 70. Wraz z wójtem gminy w drodze modlili się przede wszystkim o pokój.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Paulini

Pielgrzymka Rowerowa

Stara Błonica

BPJG

Pielgrzymka rowerowa ze Starej Błotnicy

Pielgrzymka rowerowa ze Starej Błotnicy

- Codzienne Eucharystie, modlitwa i śpiew w drodze, tak wyglądały nasze rekolekcje. Warto było podjąć ten trud dla Maryi, spojrzeć w Jej wizerunek, zobaczyć też swoje poranione oblicze i mieć świadomość, że Ona nas nigdy nie zostawi - powiedział o. Jonasz Sowiński, który był duchowym przewodnikiem tegorocznej pielgrzymki. Pierwszy raz był na pielgrzymce rowerowej.

Od 12 lat organizatorem wyprawy jest Marcin Kozdrach, wójt gminy Stara Błotnica. - Przyjeżdżam tutaj, aby zawierzyć Matce Bożej mieszkańców, parafian, a także nasze rodziny. Po czasie obostrzeń pandemicznych i teraz konsekwencji związanych z wojną na Ukrainie, ta pomoc „z góry” jest nam bardzo potrzebna - podkreślił. Dodał, że „w ubiegłym roku przyjechała tylko delegacja, a dziś już 150 osób. Czuliśmy wielką potrzebę serca, aby wyjechać na szlak i tutaj przybyć”.

Na trasę wyruszyły osoby, które już od lat pielgrzymują na rowerach, ale też debiutanci.

Reklama

Pani Marzena pielgrzymuje na Jasną Górę już piąty raz i mimo wielu trudności, które ją spotkały na trasie, podkreślała, że było warto. - To już tradycja, że zostawiamy domostwa i wyruszamy w trasę. Były górki, upadki, deszcze, ale przyjechałam. Niektórzy mówią, że pieszo jest więcej modlitwy, ja wiem, że rowerem jest więcej wysiłku, a to później daje dobre owoce na przyszłość - powiedziała.

- Planowałam iść w pieszej pielgrzymce, ale niestety musiałam zmienić plany, dlatego zdecydowałam się na inną formę - krótszą. Pierwszy raz na rowerze, musiałam pokłonić się Maryi - wyznała z kolei Alicja.

Od lat z mieszkańcami gminy Stara Błotnica jadą też ich sąsiedzi z gmin Stromiec i Radzanów. - Pielgrzymki na Jasną Górę dodają nam sił, możemy inaczej spojrzeć na życie, na naszą codzienność. Prosimy Matkę Bożą o zdrowie dla naszych parafian i siłę do samorządowej pracy - powiedział Krzysztof Stykowski, wójt gminy Stroniec.

Maria Bareła @JasnaGóraNews

2022-07-08 17:42

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

[ TEMATY ]

Qumran

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Inni eksperci zakładają, że opowieść o przypadkowym znalezisku to bajka. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, mówią, że Beduini byli bardzo dobrze zaznajomieni z jaskiniami i po prostu dopiero wtedy przynieśli pisma do antykwariusza. Jedno jest pewne: 29 listopada 1947 roku pierwsze cztery zwoje z Qumran zostały nabyte przez izraelskiego uczonego. 12 kwietnia 1948 roku w brytyjskim "Timesie" pojawiła się pierwsza relacja o sensacyjnym znalezisku, ale dopiero w 1949 roku odbyły się pierwsze wykopaliska prowadzone przez archeologów. Do końca lat 50-tych XX wieku teksty i fragmenty zostały odzyskane w sumie z jedenastu jaskiń. Do dnia dzisiejszego miały miejsce kolejne znaleziska.

CZYTAJ DALEJ

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza (zapowiedź)

2022-11-27 13:46

[ TEMATY ]

adwent

szkolabiblijna.gda.pl

Słuchowisko o przodkach Mesjasza. Zapraszamy do oglądania krótkich filmików pt. "Od Abrahama do Jezusa", w których bp Piotr opowiada o biblijnych postaciach ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii. Odcinki będą publikowane codziennie aż do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza (zapowiedź)

2022-11-27 13:46

[ TEMATY ]

adwent

szkolabiblijna.gda.pl

Słuchowisko o przodkach Mesjasza. Zapraszamy do oglądania krótkich filmików pt. "Od Abrahama do Jezusa", w których bp Piotr opowiada o biblijnych postaciach ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii. Odcinki będą publikowane codziennie aż do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję