Reklama

Franciszek

Papież: marzy mi się świat pełen przyjaźni społecznej, bez niedostatku

Papież Franciszek napisał przedmowę do książki zatytułowanej „Dialogi braterskie”, wydanej przez argentyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Publikacja zawiera wypowiedzi znanych osobistości ze świata kultury, polityki i religii. Jej celem jest upowszechnianie nauczania Papieża, zwłaszcza przesłania braterstwa zawartego w encyklice „Fratelli tutti”.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wśród autorów „Dialogów braterskich” są m.in. amerykański językoznawca, filozof i politolog Noam Chomsky, hiszpański dyplomata i przedstawiciel ONZ Miguel Angel Moratinos czy brazylijski teolog i propagator teologii wyzwolenia Leonardo Boff. Publikacja zawiera także eseje laureata Pokojowej Nagrody Nobla Adolfo Péreza Esquivela oraz libańskiego patriarchy maronickiego kard. Béchary Boutrosa Raï.

Ojciec Święty zauważa, że publikacja jest zachętą do refleksji oraz do zaangażowania w budowanie społeczeństwa braterskiego, pozbawionego przemocy i opartego na międzyludzkich relacjach. Franciszek podkreśla, jak bardzo pandemia uświadomiła nam, że potrzebujemy siebie nawzajem i że warto nie zmarnować tego kapitału. „W dialogu z drugim człowiekiem, niezależnie od jego pochodzenia, możemy zajrzeć za nasze horyzonty i odnaleźć nowy lepszy sposób na wspólną egzystencję” – napisał papież.

Franciszek zachęca, aby iść razem, nie tylko nie zważając na różnice między nami, ale korzystając z nich, jak z bogactwa. „Mam nadzieję, że te dialogi przybliżą nas do siebie, pozwolą realizować marzenie o przyjaźni społecznej, świecie bez niedostatku, w którym żadnemu człowiekowi nie brakuje ziemi, schronienia, chleba i pracy i w którym braterstwo wyraża się nie tylko w słowach, ale w sposobie życia, który buduje naszą wspólną historię” – czytamy we wstępie autorstwa Ojca Świętego.

2022-07-14 15:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do piłkarzy wodnych: potrzebna gra zespołowa i wymiar amatorski

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Mazur/episkopat.pl

Papież spotkał się na audiencji z drużyną piłki wodnej Pro Recco Waterpolo 1913. Zespół ten pochodzi z regionu Ligurii we Włoszech i uczestniczył w pierwszej fazie Ligi Mistrzów w Ostii. Franciszek zwrócił uwagę, że nie jest to łatwy sport. Ale podkreślił, że trzeba uprawiać jakąś dyscyplinę, żeby móc kontynuować swoją pasję i grę.

Ojciec Święty przypomniał dwie rzeczy, które przywołuje, gdy zwykle rozmawia z ludźmi na temat sportu.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję