Reklama

Jasna Góra

Pierwszy wakacyjny szczyt

Na Jasnej Górze rozpoczął się pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy związany ze wspomnieniem Matki Bożej Szkaplerznej .

Niektóre grupy już przybyły, jak pielgrzymka piotrkowska, kolejne wejdą 15 lipca, od rana. Zwyczajem wielu z nich jest to, że pozostają w sanktuarium nawet kilka dni.

Dotrą 42. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka i 88. Piesza Pielgrzymka Poznańska.

Przemyska kompania odprawiała rekolekcje pod hasłem: „Z Maryją niesiemy pokój”. Czyniła to w 10. grupach pod opieką swych świętych patronów. Pątnicy przeszli ok. 380 km.

Reklama

Niektórzy pielgrzymi duchowi, czyli ci którzy nie mogli wyruszyć na szlak, są już na Jasnej Górze, bo podejmują nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej.

Wejście pielgrzymki przemyskiej przewidziano ok. godz. 9.30. Msza św. celebrowana będzie o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej.

88. Pieszej Pielgrzymce Poznańskiej towarzyszy hasło „Oto stało się nowe”. 12 nazwom grup przypisano konkretną charakterystykę. Są więc wspólnoty: wycieszenia, uwielbienia, biblijna, młodzieżowa, czy rodzinna. Trasa pielgrzymki liczy ok. 300 km i jest podzielona na 8 etapów.

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański przed wyjściem kompanii przypominał, że „ograniczenie wygód, czasu spoczynku, posiłków, konfrontacja z kaprysami pogody weryfikują siłę ducha, są sprawdzianem wierności przyjętym wobec Boga zobowiązaniom. Tylko wytrwali pozostają na drodze aż do końca”.

Wejście pieszej pielgrzymki poznańskiej zaplanowane jest na g. 12.15, natomiast Msza św. na g. 16.00 na Szczycie.

Obok dwóch diecezjalnych pielgrzymek tradycyjnie na Matkę Bożą Szkaplerzną przybywają też mniejsze grupy. Dla wielu to już tradycja. Np. mieszkańcy Trzebuni przychodzą co najmniej od połowy XIX wieku, a pielgrzymują właśnie teraz, żeby wrócić do domów na żniwa.

Także mieszkańcy Trzemeśni zachowują tradycję. Od 39 lat przybywają właśnie na święto 16 lipca. Są już także np. wierni z Rozprzy.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

2022-07-14 20:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czerna: „Szkaplerza się trzymajmy i Maryję wzywajmy”

[ TEMATY ]

szkaplerz

Matka Boża Szkaplerzna

Czerna

Karol Porwich/Niedziela

„Szkaplerza się trzymajmy i Maryję wzywajmy” słowa te zaczerpnięte z maryjnej pieśni ludowej „Witaj Pani, my poddani” były tematem Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej, tj. wszystkich noszących karmelitański szkaplerz Maryi, w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa/Krzeszowic, 23 lipca, któremu przewodniczył bp Robert Chrząszcz, pomocniczy biskup z Krakowa.

Było to już po raz 24. Ogólnopolskie Spotkanie przed łaskami słynącym i koronowanym obrazem Maryi na pięknie położonej, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na szlaku Orlich Gniazd i Dolinek Podkrakowskich, „polskiej Górze Karmel”.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Zdzisław Kaleński

2022-09-30 17:08

Pixabay.com

28 września zmarł ks. Zdzisław Kaleński. Kapłan ten miał 94 lata życia i 69 lat kapłaństwa.

Ks. Zdzisław Kaleński urodził się 24 lipca 1928 roku w Rabcr Zdroju [Archidiecezja Krakowska]. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1953 w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

2022-10-03 10:19

[ TEMATY ]

sakra biskupia

ASD w Poznaniu

Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, udzieli sakry biskupiej ks. prałatowi Tomaszowi Grysie, kapłanowi archidiecezji poznańskiej i nuncjuszowi apostolskiemu na Madagaskarze w uroczystość Wszystkich Świętych w katedrze w Poznaniu. Współkonsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki. Sakra odbędzie się 1 listopada o godz. 11.00.

Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach 27 września br. Ojciec Święty obdarzył go także godnością arcybiskupa i przydzielił mu stolicę tytularną Rubikon (w latach 1992-2002 była to stolica tytularna abp. Stanisława Gądeckiego, wówczas biskupa pomocniczego w Gnieźnie).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję