Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Patronka motocyklistów

Tegoroczne wakacje wielu z nas upłyną pod znakiem podróżowania. Bez względu na długość naszych wypraw nie zapomnijmy o modlitwie za wstawiennictwem patronów – św. Krzysztofa lub św. Marii della Creta.

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Adam Jakobiuk

Choć św. Krzysztof jest nam bardzo dobrze znany jako patron podróżujących, tak włoska św. Maria della Creta może wprowadzić w zakłopotanie. To właśnie parafianie z kościoła św. Krzysztofa w Tuszyn-Lesie sprowadzili ją do Kościoła Łódzkiego.

W 1947 r. papież Pius XII ogłosił Marię della Creta patronką motocyklistów. Od 1946 r. w drugą niedzielę lipca we Włoszech odbywa się spotkanie motocyklistów, na które przybywa tysiące pasjonatów jednośladowców z całego świata. Gromadzą się w piemonckim sanktuarium Najświętszej Dziewicy z góry Krety, aby uczcić swoją Patronkę. Jej początków należy szukać już w XVII w., bo właśnie wtedy powstała kapliczka z jej obrazem utworzona przez Giovanniego Viola z Castellazzo. - Madonna miała kapliczkę w miejscowości Castellazzo Bormida, którą okalają cztery rzeki. W zamierzchłych czasach były tutaj powodzie i miejsce to było zatapiane. Jednakże mieszkańcy zauważali, że zawsze, gdy woda zatapiała miasteczko, jakby omijała miejsce, w którym znajdowała się kapliczka i cudowny obraz. Ludzie przychodzili, modlili się i składali wota, a Madonna czyniła wiele cudów. Dziś wszystko jest udokumentowane na ścianach Sanktuarium Maryjnego – tłumaczy Adam Jakobiuk, który sprowadził kopię obrazu do kaplicy w par. Tuszyn-Las.

I choć we Włoszech patronka motocyklistów jest znana, tak w Polsce mało się o niej mówi. Tak jak byliśmy i nadal jesteśmy zafascynowani tą patronką, mieliśmy świadomość, że wiele osób z różnych państw przybywa do Włoch, a Polacy jeszcze nie dotarli, dlatego postanowiliśmy to zmienić. Podczas pewnej wizyty, porozmawialiśmy z naszym księdzem proboszczem i okazało się, że jest miejsce, które potem wyremontowaliśmy i tak powstała kapliczka przylegająca do kościoła pw. Św. Krzysztofa. To nie przypadek, bo przecież św. Krzysztof to patron podróżnych, a Madonna motocyklistów. Udało nam się w Tuszyn-Lesie umieścić w kapliczce kopię obrazu z Włoch, jesteśmy za to wszystko bardzo wdzięczni – podkreśla Adam Jakobiuk.

Reklama

W te wakacje, pokonując wiele kilometrów, módlmy się za wstawiennictwem naszych patronów, którzy mogą uchronić nas przed wieloma niebezpieczeństwami.

Św. Krzysztofie i św. Mario della Creta, módlcie się za nami!

2022-07-22 16:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bydgoszcz: „Strumień łaski” - V Forum Charyzmatyczne

27 maja rozpoczęło się dwudniowe V Forum Charyzmatyczne w Bydgoszczy, którego gośćmi są: abp Grzegorz Ryś, ks. Krzysztof Kralka, o. Pedro Morais oraz Karol Sobczyk.

Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty, a następnie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem metropolity łódzkiego. Podczas homilii abp Ryś wyjaśniał uczestnikom forum, że logika Ewangelii odwraca ziemski porządek i zaprasza do tego, abyśmy stali się Paschalnymi uczniami Chrystusa, którzy za sprawą miłości przemieniają smutek w radość. - Błogosławieństwa są w taki sposób napisane, że nas prowadzą do przeżycia odwrócenia porządku w świecie. Właśnie w ten sposób, że to, co wydaje się smutkiem, dla nas jest radością. To, co się wydaje życiem, my postrzegamy jako coś, co może zabijać. I odwrotnie - to, co w świecie uważane jest za rezygnację z życia, za coś, co zabija, my postrzegamy jako moment narodzin. Jest tak, że spotkanie z Bogiem, którego poznajemy w Jezusie Chrystusie, prowadzi nas rzeczywiście do odwrócenia porządku - tłumaczył abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze spotkanie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Częstochowskiej nowej kadencji

7 lutego w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie po raz pierwszy w nowym składzie spotkała się Rada Duszpasterska Archidiecezji Częstochowskiej.

Po krótkiej modlitwie abp Wacław Depo wręczył dekrety nominacyjne członkom Rady. Następnie przedstawione zostały jej zadania i kompetencje. Członkowie Rady zostali również wprowadzeni w tematy związane z przygotowaniami do nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji w latach 2024-25, poprzedzających to wydarzenie misji ewangelizacyjnych oraz jubileuszu 100. rocznicy powstania diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję