Reklama

Kościół

Nigeria: porywacze zabili kapłana

Katolicka diecezja Kafanchan w Nigerii poinformowała o „makabrycznym morderstwie” ks. Johna Marka Cheitnuma, który został porwany 15 lipca wraz z ks. Donatusem Cleopasem, przy czym ten ostatni bezpiecznie uciekł z rąk porywaczy.

[ TEMATY ]

Nigeria

śmierć kapłana

Karol Porwich/Niedziela

„Ks. John Mark Cheitnum, który został uprowadzony z plebanii parafii Chrystusa Króla w Yadin Garu, w Lere w stanie Kaduna, został brutalnie zabity przez swoich porywaczy w dniu, w którym został uprowadzony; w piątek 15 lipca 2022 roku” – napisał w oświadczeniu z 19 lipca kanclerz nigeryjskiej diecezji. Ciało ks. Johna Marka „zostało odkryte już w stanie rozkładu we wtorek 19 lipca 2022 roku” stwierdził. Poinformowano, że tragicznie zmarły kapłan zostanie złożony w grobie w czwartek, 21 lipca podczas uroczystości, która rozpocznie się Mszą świętą w katedrze św. Piotra w diecezji Kafanchan, zaplanowaną na godzinę 10 rano czasu lokalnego. Jedocześnie zaapelowano do wiernych o powstrzymanie się od wszelkich odruchów zemsty. Kierownictwo nigeryjskiej diecezji katolickiej ogłosiło „dwudniową żałobę”. „Niech dusza ks. Johna Marka i dusze wiernych zmarłych spoczywają w pokoju" – prosi kanclerz diecezji Kafanchan w oświadczeniu z 19 lipca.

Nigeria zmaga się z falą przemocy ze strony uzbrojonych gangów, które często dokonują zabójstw i porwań dla okupu - głównie w niechronionych społecznościach wiejskich. Od 2009 roku, od utworzenia organizacji terrorystycznej Boko Haram, mającej na celu przekształcenie zachodnioafrykańskiego kraju w państwo islamskie, doświadcza on poważnych niepokojów wewnętrznych. To jedno z największych ugrupowań islamistycznych w Afryce, przeprowadza masowe ataki terrorystyczne na różne cele, w tym na grupy religijne i polityczne, a także na ludność cywilną. Sytuację w zakresie bezpieczeństwa dodatkowo komplikuje postawa przeważnie muzułmańskich pasterzy Fulani, zwanych również milicją Fulani, którzy często ścierają się z chrześcijańskimi rolnikami. Zabójstwo ks. Johna Marka następuje po serii innych zabójstw osób duchownych i wyznawców chrześcijaństwa w tym najludniejszym kraju Afryki.

2022-07-20 12:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kudowa-Zdrój. Zmarł ks. prał. Jan Szetelnicki

2023-01-13 13:00

[ TEMATY ]

Kudowa Zdrój

śmierć kapłana

ks. Jan Szetelnicki

Mateusz Engel

Ks. prał. Jan Szetelnicki (1938-2023)

Ks. prał. Jan Szetelnicki (1938-2023)

W piątek 13 stycznia, w 85. Roku życia i 60. roku kapłaństwa odszedł do wieczności ks. prał. Jan Szetelnicki, wieloletni i charyzmatyczny proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kudowie-Zdroju.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Jak przebiegają prace synodalnego zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-07 09:34

[ TEMATY ]

synod

Logo Synodu

Jak przebiegają prace synodalnego zgromadzenia kontynentalnego w Pradze? Ich metodologię przedstawił jego uczestnikom Mauricio López Oropeza z Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów.

Poinformował, że oprócz europejskiego odbędzie jeszcze sześć zgromadzeń kontynentalnych dla: Afryki, dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów, dla Azji, dla Bliskiego Wschodu i Kościołów wschodnich, dla Ameryki Północnej i dla Oceanii. Wypracowane na nich dokumenty końcowe posłużą do napisania w czerwcu br. „Instrumentum laboris” (dokumentu roboczego) zgromadzenia Synodu Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję