Reklama

Jubileusz Wojciecha Kilara

Dzień Kilara w Katowicach i Częstochowie

Anna Wyszyńska
Niedziela Ogólnopolska 30/2007, str. 40BPJG/Marek Kępiński

W ważne wydarzenia artystyczne obfitowały 75. urodziny Wojciecha Kilara. W Katowicach i Częstochowie zorganizowano - trwający w rzeczywistości... kilka dni - Dzień Kilara. Natomiast w dniu swoich urodzin - 17 lipca - kompozytor, tak jak ma w zwyczaju od wielu lat, przyjechał na Jasną Górę i uczestniczył we Mszy św. odprawionej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w jego intencji.

Kompozytor i jego dzieło

Wojciech Kilar mieszka w Katowicach. Urodzony we Lwowie, mówi o sobie, że jest Ślązakiem z wyboru. Początkowo zamierzał zostać pianistą, ale dość wcześnie porzucił ten zamiar. Ukończył katowicką PWSM, następnie studiował w Paryżu. Najpierw fascynował się muzyką awangardową, został wtedy uznany za jednego ze współtwórców „polskiej szkoły sonorystycznej”. Potem szukał inspiracji w muzyce ludowej. Ten rozdział jego twórczości otwiera znany na całym świecie „Krzesany”, w ten nurt wpisują się również „Kościelec 1909”, „Orawa”, „Siwa mgła”. Stopniowo Wojciech Kilar zwraca się coraz częściej w stronę muzyki religijnej. W wywiadzie-rzece przeprowadzonym przez o. Roberta Łukaszuka, paulina, opatrzonym wymownym tytułem „Na Jasnej Górze odnalazłem wolną Polskę... i siebie” podkreśla, że modlitwa w tym miejscu wyzwala jego siły twórcze i odwagę potrzebną do wejścia w obszary sacrum w muzyce.
Na prośbę polskich i zagranicznych twórców - m.in. Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Francisa Forda Coppoli - komponował muzykę do filmów. W sumie zilustrował muzycznie ponad 130 filmów. Do ekranowych przebojów Wojciecha Kilara należy z pewnością polonez z filmu „Pan Tadeusz”, tańczony obecnie powszechnie na licealnych studniówkach.

Reklama

Dzień Kilara

W dniach uroczystości urodzinowych miłośnicy twórczości Wojciecha Kilara zostali wspaniale obdarowani koncertami jego utworów, do tego w znakomitym wykonaniu. W niedzielę 15 lipca w Parku im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach wystąpiła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Wykonano muzykę filmową Wojciecha Kilara m.in. do: „Pana Tadeusza”, „Ziemi obiecanej”, „Bilansu kwartalnego”, „Kontraktu”, „Smugi cienia”. Drugi w tym dniu koncert odbył się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. W programie znalazły się utwory: „Ricordanza per archi”, „Preludium chorałowe”, „Kwintet na instrumenty dęte” oraz „Orawa”. Wykonawcami byli Orkiestra Kameralna Miasta Tychy „AUKSO” pod dyrekcją Marka Mosia i Kwintet Dęty NOSPR. Muzyce sakralnej Wojciecha Kilara poświęcony został koncert w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Ten sam program wykonano 16 lipca podczas koncertu w Bazylice Jasnogórskiej. W dniu urodzin Kompozytora nagranie tego koncertu zostało odtworzone w Programie II Polskiego Radia.

Urodziny na Jasnej Górze

Koncert w Bazylice Jasnogórskiej, dedykowany Kompozytorowi i z jego udziałem, to niezapomniane przeżycie dla uczestników. Podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki w słowie wprowadzającym mówił, czym jest muzyka sakralna Wojciecha Kilara dla słuchaczy: - To utwory religijne, które przenikają ludzkie serca, które pomagają nam wznieść się ku niebu, ku Stwórcy, ku sprawom najwyższym, najważniejszym, najświętszym. Te właśnie uczucia stały się udziałem słuchaczy koncertu w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Podobnie jak poprzedniego dnia w Katowicach, muzycy wykonali trzy wybitne dzieła Wojciecha Kilara: „Victorię”, „Angelus” oraz „Magnificat”. Z orkiestrą wystąpiły połączone chóry: Polskiego Radia w Krakowie i Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz soliści: Izabela Kłosińska - sopran, Rafał Bartmiński - tenor i Piotr Nowacki - bas.
Przed koncertem Wojciech Kilar powiedział z wielką pokorą: - Jasnej Górze zawdzięczam właściwie wszystko. (...) Tutaj się zaczął cały cykl moich utworów religijnych. Tu się dzieje tyle wielkich cudów, tyle wielkich uzdrowień, tyle wielkich nawróceń, że właściwie wstyd mówić o tych moich drobnych sprawach.
W dniu urodzin Jubilat modlił się w Kaplicy Cudownego Obrazu podczas Mszy św. w jego intencji. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił o. Sebastian Matecki, który mówił m.in. o wdzięczności Bogu za talent Wojciecha Kilara, a także za jego postawę głębokiej wiary, religijności, umiłowania Jasnogórskiej Matki. Jubileusz Kompozytora upamiętniają słowa, które wpisał do jasnogórskiej księgi pamiątkowej: „(...) Wielkie bowiem rzeczy uczynił mi Wszechmocny, pozwalając wstąpić w progi Jasnogórskiej Pani, zbliżyć się do Niej, ogrzać Jej macierzyńskim ciepłem, zaczerpnąć wody życia z najczystszego źródła naszej wiary, naszej radości, naszej miłości bliźniego i Ojczyzny. Zdrowaś bądź Maryjo... I zapłać, Panie Boże, Ojcom Paulinom za ich łaskawość dla mnie”.

Reklama

Nowy Sącz: pierwsze w Polsce sanktuarium św. Rity

2019-05-19 18:19

eb / Nowy Sącz (KAI)

Kościół Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu został ogłoszony Sanktuarium Świętej Rity - patronki od spraw trudnych i beznadziejnych. Zostało ono erygowane w związku z rozwijającym się kultem. Niektórzy wierni przyszli na uroczystości z czerwonymi różami.

pl.wikipedia.org

„Cieszymy się z decyzji Księdza Biskupa i dziękujemy, że mamy sanktuarium. To dla nas zaszczyt i odpowiedzialność. Będziemy nadal szerzyć kult świętej Rity” - powiedzieli podczas uroczystości przedstawiciele parafii.

W homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż mówił o wyjątkowości życia i drogi ku świętości Rity z Cascii. Jak wskazywał, nie przestaje ona fascynować i inspirować przede wszystkim tym, iż w swoim życiu zdołała zrealizować wszystkie stojące przed kobietą powołania: była żoną i matką, wdową, siostrą zakonną, mistyczką.

„Tysiące ludzi, którzy zwracają się do św. Rity z prośbą o pomoc, czynią to z głębokim przeświadczeniem, iż święta, która sama tak wiele przeżyła, jest ich szczególną orędowniczką u Boga we wszelkich sprawach. Erygując dziś pierwsze w Polsce sanktuarium poświęcone Świętej Ricie, pragniemy, by piękno jej świętego życia i heroiczności cnót ujrzało jak najwięcej ludzi” - dodał biskup.

Bp Jeż mówił także o roli tego sanktuarium. „Niech to sanktuarium będzie znakiem tęsknoty za Bogiem, którą wspomagają przede wszystkim modlitwa, cisza, możliwość dobrze odbytej spowiedzi, uczestniczenia w pięknie sprawowanej liturgii. Niech to nowe sanktuarium będzie również miejscem szczególnej ewangelizacji. Bowiem święte miejsca przyciągają wielu ludzi, którzy poszukują Boga i z tego względu są też bardziej otwarci na przyjęcie Jego łaski, jako nowej szansy dla siebie” - podkreślił.

Bp Jeż prosił, aby nowe sanktuarium było także szczególnym miejscem modlitwy o dobre powołania zarówno do życia małżeńskiego i rodzinnego, jak również do kapłaństwa i życia zakonnego. „Niech z tego miejsca płynie wzmożona modlitwa o święte żony i świętych mężów; o święte matki i świętych ojców; o świętych kapłanów i święte siostry zakonne” - powiedział.

Mszę św. koncelebrowali abp Juliusz Janusz i kapłani z różnych zakątków diecezji. Wśród uczestników uroczystości była także Straż Graniczna.

Czciciele św. Rity gromadzą się na nabożeństwie w drugie czwartki miesiąca. Są setki próśb i podziękowań. „Święta Rita jest dla mnie wzorem. To, że tak dużo ludzi się tutaj modli to świadectwo, że Ona działa. Ludzie proszą o dar macierzyństwa, o zdrowie, siły do walki z nałogiem” - mówi Włodzimierz Oleksy z Powroźnika, czciciel św. Rity. Mężczyzna chce podziękować za nowe sanktuarium oraz otrzymane łaski i wyrusza na piechotę do Cascii - miejsca w którym żyła św. Rita i gdzie spoczywa.

„Planuję iść ok. 40 dni. Biorę ze sobą płatki czerwonych róż. Będę się modlił m.in. w tych intencjach, które ludzie zanoszą do św. Rity. Jest za co dziękować także w moim życiu” - przyznaje mężczyzna.

„Kult św. Rity nie jest długi w naszej parafii, bo przed 26 laty bp Piotr Bednarczyk dokonał poświęcenia obrazu Świętej Rity w parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. Ten obraz szybko zasłynął łaskami i cudami. Na nowennie są setki ludzi, nie tylko z naszej parafii, bo pielgrzymi przyjeżdżają autokarami. Kiedy z nimi rozmawiam potwierdzają że św. Rita jest wielką orędowniczką” - mówi ks. Czesław Paszyński, proboszcz parafii.

Prośby, podziękowania do Świętej Rity, która jest patronką ludzi potrzebujących wsparcia i pomocy można także przesyłać przez Internet. Formularz znajduje się na http://sw-rita.pl/

Św. Rita urodziła się we Włoszech w 1381 r. Jej marzeniem było poświęcenie się życiu zakonnemu. Rodzice zadecydowali jednak inaczej i Rita została mężatką. Po śmierci męża i synów wstąpiła do klasztoru Sióstr Augustianek w miejscowości Cascia. W klasztorze spędziła resztę swojego życia. Zmarła 22 maja 1457 w opinii świętości.

Kult św. Rity jest bogaty w symbole, ale dwa z nich są najbardziej wymowne. Pierwszy symbol to kolec z korony cierniowej i rana na czole, które symbolizują ludzkie życie pełne cierpienia i bólu. Mówi się też o niej święta od róż, wspominając cud jakim było zakwitnięcie w zimie róży w ogrodzie jej dzieciństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Sarah: wyciągnijmy wnioski z analizy Benedykta XVI

2019-05-20 16:22

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego apeluje o wyciągnięcie konkretnych wniosków z kryzysu skandali seksualnych, które przeżywa obecnie Kościół. Ponownie postawmy Boga w centrum Kościoła. Niech w naszych liturgiach uznany zostanie prymat Boga, Jego obecność obiektywna i rzeczywista – stwierdził kard. Robert Sarah.

Bożena Sztajner/Niedziela

Prefekt watykańskiej dykasterii ds. liturgii wypowiedział się na ten temat podczas konferencji w Centrum św. Ludwika w Rzymie. Zachęcił do uważnej lektury analizy nadużyć seksualnych, którą przeprowadził niedawno Benedykt XVI. Kard. Sarah przypomniał, że tekst ten został przygotowany z myślą o watykańskim szczycie na temat nadużyć, a opublikowany za aprobatą papieża Franciszka i watykańskiego sekretarza stanu. Podkreślił, że w pełni potwierdza tę analizę Benedykta XVI, a zatem fakt, że podstawową przyczyną kryzysu jest odstawienie na bok Boga, budowanie Kościoła na miarę naszych wyobrażeń. To stworzyło atmosferę, w której mogło dojść do nadużyć. Przyznaje jednak, że jako prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego najbardziej był poruszony powiązaniem kryzysu nadużyć z kryzysem liturgii, tym, że to właśnie podczas rozmów z ofiarami pedofilii papież senior uświadomił sobie konieczność odnowy wiary w realność Jezusa Chrystusa danego nam w Najświętszym Sakramencie i bardziej pobożnego odprawiania Eucharystii.

„Benedykt XVI zrozumiał, że poszanowanie dla eucharystycznego Ciała Pana warunkuje poszanowanie dla czystego i niewinnego ciała dzieci. (…) Wraz z papieżem seniorem jestem głęboko przekonany, że jeśli nie będziemy adorować eucharystycznego Ciała naszego Boga, jeśli nie będziemy Go traktować z radosną bojaźnią i pełnym poszanowaniem, to pojawi się w nas pokusa profanowania ciała dzieci” – powiedział kard. Sarah.

Odwołując się do słów Benedykta XVI, afrykański purpurat podkreślił zarazem, że tak naprawdę to nie Kościół jest dziś w kryzysie, lecz my. Diabeł chce w nas zasiać zwątpienie, Bóg tymczasem nigdy nie opuszcza swego Kościoła. To z Boga wypływa jego wiarygodność, a nie z opinii ludzi czy statystyk – dodał szef watykańskiej dykasterii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem