Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Pielgrzymowanie

Z krakowskiej Skałki

W sobotę 21 lipca na Jasną Górę przybyła 31. Piesza Pielgrzymka z krakowskiej Skałki. Grupę prowadzili paulini ze skałecznego klasztoru na czele z o. Dominikiem Libiszewskim. Hasłem pielgrzymowania były słowa: „Matko naszego powołania, módl się za nami”. 278 pątników przeszło trasę 150 km w ciągu 6 dni. Z pielgrzymką ze Skałki wędrował w tym roku aktor Jan Nowicki. Na pytanie, jak się pielgrzymowało, odpowiedział: - Fantastycznie. To zupełnie coś nadzwyczajnego, coś, co z całą pewnością odkryłem po raz pierwszy. Tutaj łączy się wiele rzeczy - zieleń pól, wysiłek ludzi starych i młodych, no i ten cel, ten nadzwyczajny cel - do tego pięknego Obrazu. Ja nawet nie przypuszczałem, że spotka mnie takie szczęście jak to, ale chciałbym uniknąć egzaltacji. Wiara jest sprawą bardzo delikatną, bardzo indywidualną. Reasumując - przyszedłem tutaj po to, aby paść na twarz, i żeby zapłakać po raz pierwszy od wielu, wielu lat.

Franciszkański zakon świeckich

„Uwierzyliśmy Miłości”

Reklama

Takie było motto 14. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ), trwającej w dniach 20-21 lipca. We Mszy św. sprawowanej dla pielgrzymów na Szczycie przez biskupa diecezji charkowsko-zaporoskiej Stanisława Padewskiego OFMCap uczestniczyło ok. 6 tys. osób z Polski, Ukrainy i Białorusi. Koncelebrowało ponad 50 duszpasterzy wraz z o. Bolesławem Kanachem OFMCap, asystentem narodowym FZŚ. Wszystkich zebranych witał o. Piotr Polek, podprzeor Jasnej Góry, oraz s. Joanna Berłowska, przełożona narodowa FZŚ. - Kościół na Ukrainie, skąd przybywam, wyniósł z komunizmu doświadczenie pracy w małych grupach - mówił w homilii bp Padewski. - Konspiracyjne, ukryte wspólnoty tercjarzy były ogniskiem życia religijnego, duchową twierdzą przetrwania burz dziejowych.
Pielgrzymka przebiegała w roku obchodów jubileuszu 800-lecia narodzin św. Elżbiety Węgierskiej, do postaci której nawiązał w homilii bp Padewski: - Kiedy kierujemy spojrzenie wstecz, ku przeszłości, do czasów św. Elżbiety, to jawi się ona nie jak postać muzealna, ale widzimy w niej żywą Ewangelię na dziś, widzimy jej inspirację na jutro. W ramach pielgrzymki odbyło się nocne czuwanie, a na zakończenie - Droga Krzyżowa.

Jasnogórskie spotkania szantowe

„Rubin ´07”

W 3. Pielgrzymce Żeglarzy przybyło 21 lipca na Jasną Górę ok. 600 osób. Hasłem spotkania były słowa: „Nie lękaj się. Wypłyń na głębię...”. Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył ks. Maciej Makuła z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie. Przybyłych powitał o. Robert M. Łukaszuk. Po Mszy św. w Sali o. Kordeckiego odbył się koncert szantowy zatytułowany: „Zaufaj drodze”, którego repertuar stanowiły nastrojowe ballady, piosenki i pieśni. Wystąpiły zespoły szantowe: „Stare Dzwony”, „Perły i Łotry”, „Gdańska Formacja Szantowa”, „Drake”, „DNA”, „Pchnąć w tę łódź Jeża”. Za organizację odpowiadał Paweł Hutny, żeglarz artysta z Częstochowy. Reżyserię i prowadzenie przygotował Marek Szurawski. W spotkaniu uczestniczył także wolontariat misyjny księży salezjanów na czele z ks. Marianem Kuligiem, misjonarzem z RPA.

Nowogródzianie

22 lipca modliło się 50 nowogródzian, w tym 10-osobowa delegacja z Nowogródka. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Jan Adamarczuk - wicerektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu i opiekun duchowy nowogródzian. Uczestnicy pielgrzymki modlitwą uczcili pamięć 11 Sióstr Nazaretanek rozstrzelanych przez hitlerowców 1 sierpnia 1943 r. w Nowogródku na Litwie. Za organizację pielgrzymki odpowiadała s. Zdzisława Trojanowska, nazaretanka.

Krótko

W dniach 17-22 lipca przybyły piesze i rowerowe pielgrzymki, m.in.: 22. Piesza Pielgrzymka z Wadowic (500 osób), 2. Pielgrzyma Rowerowa z Kosina (30), 2. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa (280).

18 lipca przybył bp Giuseppe Rocco Favale, z diecezji Vallo della Lucania.

19 lipca modlił się na Jasnej Górze ks. Mieczysław Mokrzycki, arcybiskup koadiutor dla archidiecezji lwowskiej.

20 lipca przybył bp Karlheinz Diez z Fuldy w Niemczech.

22 lipca prezes Najwyższej Izby Kontroli Mirosław Sekuła dziękował za 6 lat sprawowania urzędu. Mszy św. przewodniczył podprzeor Jasnej Góry o. Piotr Polek, z którym koncelebrowali: o. Andrzej Rębacz CSSR, krajowy duszpasterz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, oraz ks. Jan Drob, ekonom Konferencji Episkopatu Polski. Obecny był prezydent miasta Częstochowy Tadeusz Wrona.

23 lipca dotarła na Jasną Górę Pierwsza Pielgrzymka Rowerowa z Bratysławy na Słowacji. Grupa licząca 21 osób pokonała trasę w ciągu 5 dni. Pątnicy odwiedzili m.in. Oświęcim.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. na Jasnej Górze w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Lucjan Bogucki, franciszkanin, opiekun grupy.

Zapowiedzi

15 sierpnia - Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

17-25 sierpnia - Nowenna do Matki Bożej Jasnogórskiej

18-19 sierpnia - 21. Pielgrzymka Energetyków, Elektryków, Elektroników

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wicepremier Kaczyński wzmocni premiera

2020-09-25 16:53

[ TEMATY ]

komentarz

premier

Kaczyński Jarosław

PiS

Fot. wybierzpis.pl

Jest kilka powodów, dla których prezes PiS Jarosław Kaczyński wchodzi do rządu. Najważniejszy z nich to wzmocnienie pozycji Mateusza Morawieckiego w obozie władzy i jednoczesne poskromienie temperamentów wśród koalicjantów.

Według potwierdzonych informacji Jarosław Kaczyński ma w nowym rządzie zostać wicepremierem i szefem komitetu ds. bezpieczeństwa, który będzie nadzorował Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Sprawiedliwości, czyli kluczowe resorty siłowe.

Prezes największej koalicyjnej partii będzie stabilizował władze w Polsce tak, by poszczególni ministrowie współdziałali, a nie konkurowali między sobą. Skończy się także bieganie na Nowogrodzką, by poza rządem negocjować rożne decyzje. Władza wykonawcza dzięki temu będzie bardziej spójna, bo wszystkie najważniejsze decyzje w Polsce będą podejmowane w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nie jest bowiem tajemnicą, że w rządzie i także poza nim są osoby, które mają ambicje polityczne, by przejąć władzę po prezesie Jarosławie Kaczyńskim. Dlatego też starają się osłabić pozycję Mateusza Morawieckiego, którego prezes PiS już praktycznie namaścił na swojego następcę.

Na razie większych tarć w rządzie nie będzie, bo po ostatnich sporach politycy raczej będą unikać konfrontacji. Jednak za kilka tygodni czekać nas może następny festiwal, bo najpierw będzie szczegółowa rekonstrukcja rządu zapowiadana od miesięcy, a później programowy kongres Prawa i Sprawiedliwości. Kaczyński mówił, że będzie to ważny etap reformy całej partii. Prawdopodobnie ma ruszyć proces stopniowego przekazywania władzy.

Zapowiada się więc bardzo ciekawa polityczna jesień, która - jak wiele na to wskazuje - może zostać brutalnie zatrzymana przez szalejącą pandemię koronowariusa. Wtedy polityczni wizjonerzy oraz polityczni fajterzy będą musieli zamrozić swoje plany, a ambicje odłożyć na bok.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie patriotyczne

2020-09-25 23:23

archiwum parafii

W najbliższą niedzielę 27 września w parafii pw. św. Bartłomieja w Morawicy odbędą się uroczystości wpisujące się w upamiętnienie 100- lecia Bitwy Warszawskiej.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15. 00 Mszą św. w intencji obrońców Ojczyzny oraz za Prezydenta RP. Z kolei o 16. 00 nastąpi odsłonięcie pamiątkowych tablic na pomniku „Niezłomnym – Ojczyna” połączone ze złożeniem kwiatów. Na 16. 15 jest zaplanowane spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem, który w parafialnej sali gimnastycznej wygłosi wykład „Bitwa Warszawska a współczesna sytuacja geopolityczna.

Do Morawicy, na patriotyczne wydarzenie, które zakończy się spotkaniem przy kawie i ciastku, w imieniu wspólnoty parafialnej zaprasza proboszcz – ks. Władysław Palmowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję