Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Aleksander Markowski
Niedziela Ogólnopolska 31/2007, str. 35


Polscy Legioniści tworzą historię

W mglisty ranek 6 sierpnia 1914 r. z krakowskich Oleandrów wyruszyła w bój polska młodzież. „Chłopcy! Naprzód! Na śmierć, czy na życie, na zwycięstwo czy na klęski - idźcie czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania!”. Te słowa ukochanego komendanta Józefa Piłsudskiego ponieśli chłopcy w swych sercach. Ponieśli - na zawsze.
„Warczą karabiny i dzwonią pałasze...”. Jest w tej piosence radość i szlachetna duma. Legionowa piosenka i... pożółkła upływem czasu fotografia. Znalazłem ją, szczęśliwy, na targu staroci. Bezcenny dokument naszej historii tworzonej przez chłopców w szarych mundurach: Małe miasteczko. Legioniści zrzucają z budynku dworca kolejowego tablicę z nazwą miasteczka w języku rosyjskim, języku zaborców. Umieszczają tablicę - w języku polskim. Mogą powiedzieć słowami poety:
Polsko! Nie jesteś ty już niewolnicą!
Dzisiaj, w przeddzień historycznej daty 6 sierpnia, ważna wiadomość z Warszawy od Jana Józefa Kasprzyka, prezesa Związku Piłsudczyków: W 140. rocznicę urodzin Marszałka Piłsudskiego, w 93. rocznicę wymarszu ku Wolności Legionów Polskich, w 70. rocznicę usypania w Krakowie Kopca Józefa Piłsudskiego rozpoczyna się XLII (27. po wojnie) MARSZ SZLAKIEM I KOMPANII KADROWEJ - pod Honorowym Patronatem Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej.
Serdecznie zaprasza Komenda Marszu
Program uroczystości marszowych
5 sierpnia. Kraków - godz. 16.00 - Msza św. na Wawelu w intencji Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy, godz. 17.30 - koncert piosenek legionowych na Rynku Głównym - „Lekcja Śpiewania” prowadzona przez „Loch Camelot”, godz. 20.00 - uroczysty capstrzyk na Kopcu Józefa Piłsudskiego na Sowińcu.
6 sierpnia. Kraków - godz. 7.00 - wymarsz z Oleandrów. Michałowice - godz. 9.45 - uroczystość pod pomnikiem upamiętniającym obalenie słupów granicznych przez I Kadrową z udziałem najwyższych władz państwowych, wojskowych i samorządowych, Słomniki - godz. 7.00 - powitanie uczestników Marszu na Rynku.
7 sierpnia. Miechów - godz. 14.00 - powitanie uczestników na Rynku.
8 sierpnia. Wodzisław - godz. 17.00 - uroczystości na Rynku i na Cmentarzu Wojskowym, zawody strzeleckie i ognisko na stadionie „Partyzanta”.
9 sierpnia. Jędrzejów - godz. 14.00 - uroczystości na pl. Kościuszki, pod Domem Przypkowskich i pod Dębem Niepodległości.
10 sierpnia. Chojny nad Nidą - biwak marszowy, spotkania z honorowymi gośćmi Marszu, zawody sprawnościowe, konkurs wiedzy o Józefie Piłsudskim i Legionach Polskich.
11 sierpnia. Chęciny - godz. 12.00 - pobyt na Zamku, uroczystości na Rynku. Szewce - godz. 14.00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych żołnierzy Armii Krajowej.
12 sierpnia. Kielce - godz. 14.30 - przemarsz ulicami Huzarską i ks. Piotra Ściegiennego na Cmentarz Wojskowy, złożenie kwiatów na mogiłach poległych Legionistów, godz. 15.00 - przemarsz pod Pomnik Legionów Polskich - „Czwórki Legionowej”, złożenie meldunku przez Komendanta Marszu Jana Józefa Kasprzyka, uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych, wojskowych i samorządowych, godz. 15.30 - przemarsz pod Pałac Biskupów Krakowskich, apel poległych, złożenie kwiatów w Sanktuarium Marszałka Piłsudskiego, zakończenie Marszu.
Serdecznie pozdrawiam uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, szlakiem Marszu ku Wolności.

„Warczą karabiny i dzwonią pałasze...”

luty 1915 r.

Słowa: Rajmund Scholz, melodia ludowa

Warczą karabiny i dzwonią pałasze,
to Piłsudski ruszył w pole,
a z nim chłopcy nasze.) bis

Wodzu, wodzu miły! Przewódź świętej sprawie
i każ trąbić trębaczowi,
gdy staniem w Warszawie.) bis

Wtedy wszystkie dzwony krakowskie zadzwonią,
a Kolumnie Zygmuntowskiej
Tatry się pokłonią.) bis

Gdy staniesz w Warszawie, wodzu, strzelcze szary,
podepcz nogą z ostrogami
butę carskiej mary.

Gdy staniesz w Warszawie, tym królewskim grodzie,
to poleci na rozprawę,
co jest sił w narodzie.) bis

Wisłą wieść poleci, falami jasnymi,
że nie będzie już Moskali
na piastowskiej ziemi.) bis

Reklama

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież rozpocznie filipińską nowennę przed Bożym Narodzeniem

2019-12-10 20:49

pb (KAI/cnnphilippines.com) / Watykan

Papież Franciszek odprawi 15 grudnia Mszę św. rozpoczynającą Simbang Gabi - nowennę adwentowych Eucharystii, przygotowujących do świąt Bożego Narodzenia. Tradycja ta jest żywa na Filipinach od XVII wieku.

Grzegorz Gałązka

Ówcześni rolnicy z powodu prac w polu nie mogli przyjść do kościoła w ciągu dnia, więc zaczęto odprawiać dla nich Msze przed świtem. Do dziś liturgie te sprawowane są między 3.00 a 5.00 nad ranem.

Adwentowe Msze dla Filipińczyków były już w przeszłości odprawiane w bazylice św. Piotra w Watykanie, ale w tym roku po raz pierwszy tej tradycyjnej liturgii będzie przewodniczył papież, wyjaśnił o. Ricky Gente, skalabrynianin, duszpasterz Filipińczyków w Rzymie.

Na Mszy, która rozpocznie się o 16.30 (22.30 na Filipinach) spodziewanych jest 7,5 tys. osób. Koncelebrować ją będzie 150 księży. Obecni będą ambasadorowie Filipin przy Stolicy Apostolskiej Grace Relucio-Princesa i we Włoszech - Domingo Nolasco.

Dziewięć Mszy Simbang Gabi, odprawianych od 16 do 24 grudnia, kończy się w Wigilię Bożego Narodzenia Mszą, zwaną Misa de Gallo (Mszą Koguta) lub Misa de los Pastores (Mszą Pasterzy).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem