Reklama

Kościół

Licheń. Dzień wdzięczności rodzicom i dziadkom

W przeddzień wspomnienia Joachima i Anny, dziadków Jezusa, 24 lipca w licheńskim sanktuarium odbył się Dzień wdzięczności rodzicom i dziadkom. – Ogarnijmy modlitwą wszystkich seniorów, niech to będzie znak obecnego Boga i wzajemnej życzliwości – mówił ks. Janusz Kumala MIC.

[ TEMATY ]

Licheń

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Adobe.Stock

Dzień wdzięczności rodzicom i dziadkom Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej świętuje już od 2019 r., a w 2021 r. papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Jako tegoroczne hasło Ojciec Święty obrał słowa Psalmu 92: „Wydadzą owoc nawet i w starości” (Ps 92,15).

Po godz. 11 w bazylice licheńskiej seniorzy modlili się różańcem w intencji dzieci. Do licheńskiego sanktuarium przyjechały kluby seniora z różnych stron Wielkopolski, które wzięły aktywny udział w południowej Mszy św. pod przewodnictwem ks. Janusza Kumali MIC, kustosza licheńskiego sanktuarium. W homilii ksiądz kustosz podkreślił trzy słowa skierowane do najbliższych osób starszych: dziękuję, przepraszam i proszę. – Po pierwsze dziękujemy za waszą obecność, wspaniałe świadectwo wiary w Boga, za wszelkie dobro, które otrzymaliśmy. Bóg was powołał, byście dali życie jako rodzice. Poprzez wasze serce Bóg uczynił nam wiele dobra. Dziękujemy, że przekazujecie to dobro.

Przepraszamy za to, że nie zawsze przyjmujemy postawę szacunku wobec was, za chwile czy słowa, które raniły. Za to, że czasem brakowało czasu na odwiedziny, za zniecierpliwienie. Przepraszamy za myśli, że starsza osoba zawadza i lepiej byłoby oddać do Domu Pogodnej Starości. A prosimy was, bądźcie z nami ze swoją miłością, wrażliwością i gotowością wysłuchania. Bądźcie bohaterami rewolucji czułości, o czym pisze papież Franciszek w orędziu na dzisiejszy dzień. Poprzez wasze słowa odkrywamy Boga, bo On jest miłością i czułością – mówił ks. Janusz Kumala. Zachęcił, by ogarnąć wszystkie bliskie osoby starsze modlitwą.

Podziel się cytatem

Reklama

Po Eucharystii orkiestra dęta ze Ślesina prowadziła uczestników z muzyką marszową do dzwonnicy, gdzie zgromadzonych powitał ks. Janusz Kumala. Głos zabrali także Stanisław Bielik, starosta koniński i Michał Chmielewski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie. Życzenia seniorom w formie piosenek złożyli młodzi: Karim z Ukrainy i solistki Dziecięco-Młodzieżowego Studia Piosenki Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie. Członkowie klubów seniora mieli okazję zaprezentować się na scenie, a spotkanie uświetnił zespół „Sentymentalne Serca” z Kramska. Pani Adrianna Karwowska z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koninie mówiła o zapobieganiu oszustwom wśród seniorów.

Spotkaniu towarzyszył festiwal ciasta zorganizowany przez KGW Licheń Stary, z którego cały dochód został przeznaczony na potrzeby licheńskiego hospicjum.

Na zakończenie tegorocznego orędzia Ojciec Święty zachęca, „by pójść odwiedzić osoby starsze, które są najbardziej samotne, w domu lub tam, gdzie przebywają. Zróbmy tak, by nikt nie przeżywał tego dnia w samotności. Posiadanie kogoś, na kogo się czeka, może odmienić przeżywanie dni osobom, które nie spodziewają się już niczego dobrego od przyszłości; a z tego pierwszego spotkania może narodzić się nowa przyjaźń.”

2022-07-24 18:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: każdego dnia w ciągu roku pamiętajmy o osobach starszych, zwłaszcza samotnych

W tym dniu, ale także każdego dnia w ciągu roku, pamiętajmy o osobach starszych, zwłaszcza samotnych, które czekają na nasze odwiedziny, rozmowy i zainteresowanie – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w przesłaniu z okazji II Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.

W niedzielę w Kościele katolickim przypada II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, obchodzony w tym roku pod hasłem "Wydadzą owoc nawet i w starości".

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości Kresowe w Łężycy

2022-10-03 09:49

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Zielona Góra‑Łężyca

Uroczystości Kresowe

Marek Budniak

W Zielonej Górze – Łężycy 2 października odbyły się XIV Uroczystości Kresowe. Ich organizatorem było Stowarzyszenie Pamięć Polskich Kresów.

W programie znalazła się m.in. wystawa kresowych pamiątek w towarowym wagonie kolejowym, który jest stałym eksponatem muzealnym w Łężycy. Odbył się koncert pieśni patriotyczno-religijnych zespołu wokalnego „Nasza Łężyca”. Najważniejsze punkty programu to: Msza św. w intencji Ofiar Ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego oraz tzw. „operacji polskiej”, której wykonawcą w latach 1937-1938 było sowieckie NKWD oraz uroczystość, z ceremoniałem wojskowym, przy Mauzoleum Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Mszę św. celebrował Ksiądz Biskup Adrian Put w asyście Księdza Proboszcza Zygmunta Zimnawoda, Księdza Dziekana Jana Pawlaka, Księdza Kapelana Kresowiaków Zbigniewa Dymitruka. Homilię wygłosił Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski, który najpierw przypomniał męczeństwo św. Andrzeja Boboli, następnie wielkie cierpienie Polaków - ofiar nacjonalistów ukraińskich oraz odniósł się do tego co dzisiaj przeżywa naród ukraiński i jak ważne i potrzebne jest niesienie im pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do kleryków: Ciągle powtarzajcie tę samą Ewangelię

2022-10-04 08:50

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej zainaugurowali wczoraj rok akademicki i formacyjny. Mszy św. z tej okazji przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Na początku Mszy św. rektor seminarium ks. Michał Kania powiedział, że mottem na ten rok formacyjny jest werset z Dziejów Apostolskich: Dajemy temu świadectwo my właśnie oraz Duch Święty, którego Bóg udzielił tym, którzy Mu są posłuszni (Dz 5, 32). Podkreślił, że drogowskazem przez cały rok będą dwa słowa: „świadectwo” i „posłuszeństwo”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję