Reklama

Ze świata

Turcja

Udaremniono zamach na Bartłomieja I

Tureckim organom bezpieczeństwa udało się udaremnić próbę zamachu na prawosławnego patriarchę Bartłomieja I - poinformował dziennik "Aksam". Przygotowywała się do niego grupa emerytowanych oficerów sił zbrojnych. W komputerze jej szefa znaleziono również plany zamachu na patriarchę ormiańskiego Mesroba II.
Zdaniem agencji AsiaNews, ścisłe powiązania byłych wojskowych z kręgami nacjonalistycznymi wskazują na złożoność sytuacji politycznej w Turcji i zagrożenia dla demokracji. Trudno w tej sytuacji mówić o zapewnieniu w tym kraju autentycznej wolności religijnej.
"Turcja musi pojednać się ze swoją historią i uznać, że mniejszości stanowią część jej dziejów" - uważa Bartłomiej I. Duchowy przywódca prawosławia podkreślił, że chrześcijaństwo nie stanowi zagrożenia dla państwa, a jedynie przypomina o tym, co stanowi podstawę stabilności i cywilizacji.
Słowa te odnoszą się do decyzji sądu kasacyjnego w Ankarze, który zakwestionował ponadnarodowy charakter Patriarchatu Konstantynopolitańskiego. Decyzję tureckiego trybunału skrytykowały - na wniosek Grecji - władze Unii Europejskiej. Nieoczekiwanie natomiast w sukurs rządowi Turcji pospieszył Patriarchat Moskiewski, kwestionujący ze względów ambicjonalnych prymat Konstantynopola w świecie prawosławnym.

Chiny

Kolejne aresztowania księży "podziemnych"

W Chinach nadal prześladowany jest tzw. Kościół katakumbowy, czyli ten, który nie podlega Patriotycznemu Stowarzyszeniu Katolików Chińskich i uznaje papieża za swego zwierzchnika. 24 lipca trzech księży pochodzących ze środkowochińskiej prowincji Hebei aresztowano w Mongolii Wewnętrznej. Zbiegli oni do tej części kraju, usiłując uniknąć zatrzymania przez organa bezpieczeństwa. Władze komunistyczne wywierają nacisk na duchownych, aby wstępowali do Patriotycznego Stowarzyszenia, które kontroluje życie Kościoła. Nieznane jest miejsce ich obecnego pobytu.
Równocześnie poinformowano, że na początku lipca władze aresztowały innego kapłana "Kościoła katakumbowego" w związku z drobnym wypadkiem motocyklowym. Obecnie w więzieniach chińskich przebywa pięciu biskupów oraz kilkunastu duchownych i świeckich katolików. Wielu innych objęto aresztem domowym.

Reklama

Kenia

Śmierć amerykańskiego misjonarza to zabójstwo

Śmierć amerykańskiego misjonarza ks. Johna Anthony´ego Kaisera, który otwarcie krytykował rząd Kenii, była spowodowana zabójstwem, a nie, jak wcześniej twierdzono, samobójstwem - ogłosił sąd w Nairobi. Orzeczenie sądowe nakazuje organom rządowym Kenii ponowne wszczęcie śledztwa w sprawie morderstwa kapłana.
Ks. Kaiser pracował w Kenii przez 35 lat. Zginął w sierpniu 2000 r. Dochodzenie z udziałem agentów FBI wskazywało na samobójstwo, jednak nie uwierzyła w to większość opinii publicznej, twierdząc, że misjonarz padł ofiarą zemsty politycznej.
Ks. Kaiser otwarcie oskarżał prezydenta Kenii Daniela Arapa Moi o łamanie praw obywatelskich, w tym o konfiskowanie prywatnych nieruchomości. Ponadto misjonarz zarzucał ówczesnemu ministrowi ds. bezpieczeństwa Juliusowi Sunkuli dopuszczanie się gwałtów na kenijskich dziewczętach. Niektóre wątki dotychczasowego śledztwa wskazują na udział policjantów w zabójstwie misjonarza.

Austria

Ornat dla Papieżaaustria

Ornat, który będzie miał na sobie Papież Benedykt XVI podczas sprawowania Mszy św. w niedzielę 9 września w katedrze św. Szczepana w Wiedniu, będzie prawdziwym dziełem sztuki. Szatę i mitrę z zielonego szantungu (rodzaj jedwabiu) przygotowuje benedyktynka s. Imelda Ruf. Na ich wykonanie zakonnica potrzebuje 230 godzin pracy, zdobiąc papieski strój liturgiczny kompozycją bursztynów w naturalnym kształcie, nieregularnych pereł rzecznych oraz pereł pozłacanych.
W wywiadzie dla wiedeńskiego tygodnika katolickiego "Der Sonntag" s. Imelda wyjaśniła, że bursztyn symbolizuje stworzenie, a pozłacane perły - wspaniałość niebios. Najmniejsze perły mają niespełna 2 mm, a największe - 14 mm.
Płynny wzór z pereł na ornacie ma przypominać, że "w Kościele musi być możliwy ruch".
Austriacka benedyktynka od 1967 r. wykonuje stroje liturgiczne. Wraz z siostrami ze swego klasztoru w Steinerkirchen w Górnej Austrii projektowała i wykonywała też szaty liturgiczne dla Jana Pawła II na wszystkie trzy jego wizyty w Austrii.

Ludzie

Bp Walter Mixa

Wezwał on niemieckich polityków do większej powściągliwości w zezwalaniu na budowę meczetów. W wywiadzie udzielonym dziennikowi "Rheinische Post" biskup Augsburga zwrócił uwagę na fakt, że w wielu muzułmańskich krajach chrześcijanie wciąż są prześladowani, podczas gdy muzułmanie w Europie Zachodniej w pełni korzystają z dobrodziejstw demokracji i religijnej tolerancji.
- Należy zwrócić się do naszych muzułmańskich współobywateli z całą serdecznością i położyć im na sercu, by i oni zadbali o większą tolerancję religijną w krajach islamu - powiedział bp Mixa i dodał, że jeśli sytuacja chrześcijan w tych krajach się nie zmieni, to być może i w Niemczech muzułmanom "wystarczą skromne miejsca modlitwy, zamiast coraz wyższych minaretów".
Biskup Augsburga sceptycznie wypowiedział się o ewentualnym przystąpieniu Turcji do Unii Europejskiej. - Należy to sobie powiedzieć z całą szczerością, że przeważający w Turcji islamski światopogląd nie pasuje do Unii Europejskiej. Owszem, Turcja jest europejskim partnerem, ale nie europejskim krajem - powiedział bp Mixa.

Krótko

Do Iraku wyjechała IX zmiana polskiego kontyngentu wojskowego. Miała być ostatnia, ale coraz głośniej mówi się o tym, że będzie jeszcze co najmniej jedna.

Wraz z objęciem przez Gordona Browna stanowiska premiera w Wielkiej Brytanii liczono, że ochłodzą się stosunki na linii Waszyngton - Londyn. Po wizycie nowego brytyjskiego premiera w USA widać, że przewidywania się nie sprawdziły. Amerykańsko- brytyjski sojusz ma się dobrze.

Metropolita Manili pozwolił na sprawowanie niedzielnej i świątecznej Eucharystii na terenie centrów handlowych. W uzasadnieniu swojej decyzji kard. Rosales stwierdził, że w ten sposób wychodzi naprzeciw potrzebom tysięcy filipińskich rolników, którzy muszą przyjechać do miasta na cotygodniowe zakupy.

Iran się zbroi. Jak podał izraelski wywiad, Teheran kupił właśnie nowoczesne myśliwce Su-30 od Rosji. To nie jest pierwszy zakup w ostatnim czasie. Wcześniej Moskwa sprzedała systemy przeciwlotnicze.

30 lipca zmarło dwóch wybitnych reżyserów filmowych - Ingmar Bergman, twórca szwedzki, i Michelangelo Antonioni, filmowiec z Włoch.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wysyła siły międzynarodowe do ogarniętego wojną domową Darfuru. Misja pokojowa zacznie się dopiero za pół roku. Jej budżet będzie najwyższy w historii ONZ. Wyniesie dwa miliardy dolarów.

2 sierpnia zawalił się most w Minneapolis. Konstrukcja miała 40 lat. Do czasu zamknięcia tego wydania "Niedzieli" podano, że są cztery ofiary śmiertelne, a 30 osób uważa się za zaginione. W chwili katastrofy na moście było wiele aut, które powpadały do rzeki. Wyklucza się, że był to zamach terrorystyczny.

Toczy się cicha walka o władanie nad Arktyką. Wyścig rozpoczęli Rosjanie, którzy wysłali w ten teren dwa statki. Podróżnicy mają za cel zatknięcie rosyjskiej flagi na dnie bieguna północnego. Gra toczy się o ropę, gaz i diamenty, które kryją się w okolicach bieguna.

Portugalscy socjaliści wprowadzili ustawę pozwalającą na zabijanie dzieci. Bunt podnieśli jednak ginekolodzy. 80 proc. portugalskich medyków odmówiło wykonywania takich zabiegów.

Zmarł Siergiej Antonow - Bułgar, który był oskarżany o zorganizowanie zamachu na Jana Pawła II. Nawet aresztowano go we Włoszech, ale z powodu braku niezbitych dowodów zwolniono...

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

DR Konga: wizyta papieska ma uleczyć „ciągle krwawiące rany” – nuncjusz

2023-01-29 10:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na kilka dni przed przybyciem Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga 31 stycznia nuncjusz apostolski w tym kraju abp Ettore Balestrero podkreślił, że „ta wizyta papieska ma na celu zabliźnienie ciągle krwawiących ran”.

W wywiadzie dla agencji Reutera dyplomata zwrócił uwagę, że „Kongo, które będzie [teraz] witać papieża, nie jest tym samym krajem, który spotkal św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty 38 lat temu”. Zaznaczył, iż „ciągle toczą się tu wojny i trwają różne konflkty a (Franciszek) przyleci do Kinszasy, aby pocieszyć tych ludzi i uleczyć ich ciągle krwawiące rany”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: życie jest darem i warto składać dar z siebie

2023-01-29 12:22

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O nie marnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie osób zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego w IV niedzielą zwykłą roku A fragmentu Ewangelii św. Mateusza (5,1-12) zawierającego osiem Błogosławieństw.

Franciszek wyszedł od pierwszego z nich: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (w. 3). Wskazał, że chodzi w nim o ludzi żyjących jak „żebracy Boga”, pragnących, aby żaden dar się nie zmarnował. Zaznaczył, że postawa taka pozwala nam docenić wartość nas samych, osób i rzeczy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję