Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 32/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Jasna Góra, 14-15 VIII 2007 r.

Program
14 sierpnia - wtorek
20.00 - Msza św. z homilią - abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski
- Powitanie - o. Bogdan Waliczek, przeor Jasnej Góry
- Apel Jasnogórski - abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski
- Czuwanie nocne - grupy XV Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki oraz Ewangelizacyjna Piesza Pielgrzymka Salezjańska
15 sierpnia - środa
5.30 - Godzinki
6.00 - Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej
- Msza św. z homilią - o. Piotr Polek, podprzeor Jasnej Góry
8.00 - Msza św. - abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski
- Homilia - o. Bogdan Waliczek, przeor Jasnej Góry
9.30 - Prezentacja śpiewów pielgrzymkowych - młodzież z Warszawy
10.00 - Modlitwa o świętość życia chrześcijańskiego: "Przypatrzcie się powołaniu waszemu" - o. Kamil Szustak
10.45 - Ingres Księży Biskupów
11.00 SUMA PONTYFIKALNA
- Przewodniczy abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski
- Powitanie - o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów
- Homilia - kard. Józef Glemp, prymas Polski
- Poświęcenie ziół
14.00 - Droga Krzyżowa Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej
16.00 - Różaniec - o. Paweł Michalik
18.30 - Procesja Eucharystyczna - o. Albert Oksiędzki, definitor generalny Paulinów
19.00 - Msza św. z homilią - abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski
- Powitanie - o. Bogdan Waliczek, przeor Jasnej Góry
21.00 - Apel Jasnogórski - o. Piotr Polek, podprzeor Jasnej Góry; udział Kompanii Honorowej Wojska Polskiego
Zapraszają Ojcowie Paulini

Polskie pielgrzymowanie

Przybyły na Jasną Górę

W dniach od 23 do 29 lipca do Sanktuarium Jasnogórskiego przybyły następujące pielgrzymki:
- 1. Pielgrzymka Rowerowa z Bratysławy na Słowacji. Grupa licząca 21 osób pokonała trasę w ciągu 5 dni. Opiekunem grupy był o. Lucjan Bogucki, franciszkanin
- Jubileuszowa 50. Piesza Pielgrzymka z Radzionkowa - arch. katowicka (520 osób)
- 9. Piesza Pielgrzymka z Mierzyc - arch. częstochowska (120)
- 17. Piesza Pielgrzymka z Zaolzia i Czeskiego Cieszyna (126)
- 19. Piesza Pielgrzymka z Lubomi - arch. katowicka (134)
- 5. Rowerowa Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej (80)
- 25. Piesza Pielgrzymka z Jastrzębia-Zdroju (Szeroka) - arch. katowicka (131)
- 25. Piesza Pielgrzymka Tyska - arch. katowicka (340)
- Piesza Pielgrzymka z Miasteczka Śląskiego - diec. gliwicka (100)
- Pielgrzymka Rowerowa z Kozłowa Górnego - arch. katowicka (25)
- Pielgrzymka Rowerowa ze Strzelec Krajeńskich - diec. zielonogórsko-gorzowska (130)
- Piesza Pielgrzymka z Gidel - arch. częstochowska (148)
- 3. Pielgrzymka Piesza z Bierunia Starego z parafii św. Bartłomieja - arch. katowicka (80)
- 4. Rowerowa Pielgrzymka z Pisarzowic - diec. bielsko-żywiecka (105)
- 16. Szczecińska Rowerowa Pielgrzymka (185)
- Piesza Pielgrzymka z Żernicy - diec. gliwicka (100)
- 27. Piesza Pielgrzymka z Jejkowic - arch. katowicka (103)
- 3. Rowerowa Pielgrzymka z Kalet - diec. gliwicka (18)
- Piesza Pielgrzymka z Lubszy Śląskiej - diec. gliwicka (64)

Reklama

Stowarzyszenie Cudownego Medalika Apostolatu Maryjnego

"Przypatrzcie się powołaniu waszemu"

Wdniach 27-28 lipca ok. 3 tys. osób ze Stowarzyszenia Cudownego Medalika Apostolatu Maryjnego (SCMAM) modliło się podczas swej 27. ogólnopolskiej pielgrzymki. W spotkaniu uczestniczyły osoby, które nie tylko osobiście doznały szczególnych łask za przyczyną Cudownego Medalika, ale które także na co dzień zaangażowane są w propagowanie noszenia medalika z wizerunkiem Maryi jako znaku wiary chrześcijańskiej i pobożności maryjnej. W sobotę Mszy św. na Szczycie przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, z którym Eucharystię sprawował ks. Tadeusz Lubelski ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, dyrektor krajowy SCMAM, wraz z 30 kapłanami. Pątników powitał o. Marian Lubelski: - Wy jesteście tymi apostołami maryjnymi, tą cząstką wybraną, którzy nie tylko czczą Bożą Matkę, ale również apostołują. W homilii bp Długosz powiedział: - Spełniacie wyjątkową rolę. Nazywacie się apostołami Cudownego Medalika. Przypominacie, że ludzie na szyi wieszają różne przedmioty: maskotki, często nic im niemówiące, symbole ukazujące czasem tragedię zagubienia człowieka. A są także ludzie, którzy zaznaczają wyjątkową rolę Boga w życiu człowieka, nosząc krzyżyki czy medaliki z wizerunkiem Matki Bożej, nie jako ozdoby, ale chcą, by ten medalik i krzyż na naszej szyi był naszą katechezą bez słów, której realizacją będą nasze czyny.
W programie pielgrzymki były konferencja ks. prof. Stanisława Wypycha nt. miłości miłosiernej oraz nowenna do Matki Bożej od Cudownego Medalika. Za organizację pielgrzymki odpowiedzialny był Zarząd Apostolatu Diecezji Opolskiej na czele z ks. Andrzejem Siemińskim ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo i Heleną Balcerek, moderator diecezji opolskiej. Eucharystii towarzyszył chór "Cor Jesu" z Rybnika-Boguszowic.

100-lecie Skautingu

Harcerze na Jasnej Górze

W środę 1 sierpnia o świcie na Jasnej Górze harcerze Związku Harcerstwa Polskiego w ramach obchodów 100-lecia skautingu odnowili Przyrzeczenie Harcerskie. Uroczystość miała miejsce w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej podczas modlitewnego czuwania. Spotkanie zakończyło się kręgiem przyjaźni i wspólną iskierką na dziedzińcu jasnogórskim.
Z okazji jubileuszu światowego skautingu harcerze przybędą na Jasną Górę również w piątek 17 sierpnia. W czasie modlitwy w sanktuarium nastąpi przekazanie wotum Związku Harcerstwa Polskiego. Harcerze zostaną powitani o godz. 19.50 w bramie Lubomirskich przez biskupa polowego Wojska Polskiego i ojca paulina. Wotum złożą na stopniach Ołtarza Ojczyzny, przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Na Jasną Górę przybędą głównie harcerze przebywający na Zlocie ZHP Kielce 2007, trwającym w dniach 10-19 sierpnia.

Zapowiedzi

24-26 sierpnia - Odpust Matki Bożej Jasnogórskiej; 50-lecie Peregrynacji Kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w parafiach polskich

25 sierpnia - Procesja Maryjna z archikatedry na Jasną Górę

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję