Reklama

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, cz. I

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest wspólnotą ludzi, ich ideałów i wartości, które odkryli i chcą wcielać w życie poprzez konkretne zaangażowania. Ta wspólnota jest o tyle specyficzna, że rozciągnięta w czasie i miejscu. Młodzi ludzie od dawna mieli w sobie potrzebę jednoczenia się i wspólnego tworzenia rzeczy wielkich, dobrych, ważnych.

Niedziela lubelska 41/2002

Budują nowy świat

W 1919 r., tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, powstało Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej. W 1930 r. powołano w Polsce Akcję Katolicką. Cztery lata później w ramach Akcji Katolickiej młodzież z SMP oraz z innych środowisk młodzieżowych utworzyła Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej. Przedwojenni KSM-owicze prowadzili działalność religijną, kulturalno-oświatową, charytatywną, społeczno-patriotyczną. Niestety, wybuch II wojny światowej przerwał działalność Akcji Katolickiej w Polsce, ale jej członkowie wychowani w duchu miłości Boga i Ojczyzny nie wahali się oddać własnego życia w jej obronie.
Lata komunistycznego totalitaryzmu przerwały oficjalną działalność Stowarzyszenia. Mimo rozwiązania organizacji, spotkania KSM odbywały się nadal; prowadził je m.in. kard. Karol Wojtyła, wcześniejszy asystent KSM w Niegowici, a następnie w parafii pw. św. Floriana w Krakowie. Mimo wielu trudności, idea KSM przetrwała. Konferencja Episkopatu Polski wydała w 1990 r. dekret powołujący do życia KSM jako organizację ogólnopolską, nadając jej osobowość prawną kościelną. W 1993 r. KSM uzyskał również osobowość prawną. Dziś Stowarzyszenie istnieje we wszystkich diecezjach, liczy ponad 20 tys. członków, zrzeszonych w 1000 oddziałów parafialnych i kół środowiskowych. Opiekunem KSM z ramienia Episkopatu Polski jest bp Henryk Tomasik z Siedlec.

KSM na Lubelszczyźnie

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest organizacją zrzeszającą młodych katolików świeckich. Posiada struktury ogólnopolskie, jednak działa autonomicznie w obrębie diecezji. KSM Archidiecezji Lubelskiej istnieje od dziesięciu lat, zrzesza ponad 1000 młodych osób. Celem członków KSM jest być blisko ludzi i Boga oraz odpowiadać na potrzeby środowiska, być "apostołami Ewangelii Chrystusa i budowniczymi nowej ludzkości (...); nie oszczędzając sił, włączać się w budowę nowego świata, opartego na mocy miłości i przebaczenia". Formacja KSM oparta jest na nauczaniu Jana Pawła II, ze szczególnym uwzględnieniem corocznych orędzi do ludzi młodych, jak również na medytacji Pisma Świętego, modlitwie brewiarzowej, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz żywym uczestnictwie w sakramentach Eucharystii, pojednania i pokuty.
Początki odrodzonego KSM AL sięgają końca lat 80-tych i Łęcznej oraz osoby ks. Mieczysława Puzewicza, obecnego wikariusza biskupiego ds. młodzieży, który od początku jest asystentem KSM AL. Obecnym prezesem Stowarzyszenia jest Katarzyna Skubisz, funkcję zastępcy pełni Piotr Kaczyński, a sekretarza Elżbieta Kryczka. W zarządzie KSM AL są jeszcze: Magdalena Wojtaszek, Magdalena Lenart, Anna Bab i Paweł Kępka. Siedziba KSM AL mieści się przy kościele pw. Ducha Świętego w Lublinie.

Czerwona Księga z Kurowa

Źródłem informacji o przedwojennych losach KSM na terenie naszej diecezji jest kronika KSM w Kurowie, nazwana przez jej "odkrywcę" - Elżbietę Kryczkę - Czerwoną Księgą. Jest to obity czerwonym materiałem brulion, formatu powiększonego A4. Na okładce znajduje się wyszyty żółtą nicią napis: "Kronika KSM w Kurowie". Na pierwszej zapisanej karcie znajduje się fragment utworu Marii Konopnickiej, zdjęcie z 1936 r. z tzw. "Święta Druhen", a u dołu datacja: "Kurów, dnia 1 stycznia 1936 r." Pierwszy wpis nosi datę 12 stycznia 1936 r., ostatni 13 listopada 1939 r. Liczne wzmianki o kontaktach z innymi oddziałami na Lubelszczyźnie przynoszą też dodatkowe, cenne informacje o przedwojennym KSM. Kronika była spisywana na bieżąco, o czym świadczą wpisy gości, będących na spotkaniach oddziału: prezesów innych placówek, instruktorów Akcji Katolickiej, księży. Ich własnoręczne notki zawsze poprzedzają relację z danego spotkania. Gwarantuje to prawidłowość dat, wydarzeń i osób pojawiających się w źródle. Autorowi tekstu nie można zarzucić braku obiektywizmu, ponieważ pisze nie tylko o tym, co się powiodło, ale także o porażkach, np. o braku publiczności na jednym z przedstawień, które się z tego powodu nie odbyło, o kłopotach finansowych. Kronika posiada bogatą dokumentację fotograficzną, zdjęcia przedstawiają kierownictwo oddziału, imprezy organizowane przez KSM, księdza asystenta, uroczystości parafialne. Kronika KSM w Kurowie jest prawdopodobnie jedynym takim źródłem, zachowanym na Lubelszczyźnie. Podobne materiały, jeśli przetrwały próbę czasu, mogą znajdować się w parafialnych archiwach, starych szafach i strychach na plebaniach albo znajdować się w zbiorach prywatnych. (c.d.n.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie jak paniska i uzurpatorzy!

2022-09-27 13:11

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich /Niedziela

Panie, wszystko podlega Twojej władzy i nikt nie może sprzeciwić się Twej woli. Ty bowiem stworzyłeś wszystko: niebo i ziemię, i cokolwiek istnieje w przestworzach niebios. Ty jesteś Panem wszechświata” (Est 13). Te słowa antyfony otwierają niedzielną liturgię. W każdej Eucharystii pada wiele słów, a każde jest brzemienne... To niemożliwe, by je wszystkie przetrawić i wprowadzić w krwiobieg duszy. Zatrzymała mnie i dotknęła treść tej antyfony. Oto wszystko, bez najmniejszego wyjątku, podlega władzy Boga Stwórcy. Ja i ty, wszyscy. Całe moje życie. Każdy oddech, każde uderzenie serca. Nic nie jest absolutną własnością człowieka. Wszystko mamy z daru – taka wieczysta dzierżawa. Kto myśli o tym i „czuje” to co dzień? Spontanicznie czujemy się jak paniska na swoim, ba, jakbyśmy to wszystko (i siebie samych) powołali do bytu i w istnieniu utrzymywali. A przecież to nieprawda!

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy jesteśmy wezwani, aby głosić Ewangelię

2022-10-01 15:57

[ TEMATY ]

Księża marianie

Marymont

parafia NMP Królowej Polski

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz poświęcił kaplicę z odnowioną płaskorzeźbę Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w marymonckim kościele „na górce”, w którym pracują księża marianie.

Przed rozpoczęciem liturgii ks. Maricn Jurak MIC, proboszcz parafii przypomniał, że płaskorzeźba Matki Bożej Królowej Korony Polskiej została wprowadzona do kościoła w 1924 r. przez bł. ks. Michała Sopoćkę, spowiednika św. s. Faustyny. Są świadectwa wielu uzdrowień, szczęśliwych powrotów po wojnie do domu wymodlonych przed tą płaskorzeźbą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję