Reklama

Wydarzenia artystyczne w Niemcach

Niedziela lubelska 41/2002

Jeszcze w pamięci mamy tegoroczną wizytę Jana Pawła II do Polski. Każdy zakątek naszej Ojczyzny przygotowywał się na przyjęcie dostojnego gościa. Również w parafii w Niemcach odbył się I Letni Koncert Festiwalowy Niemce 2002 - dedykowany Ojcu Świętemu. Niespełna miesiąc po wizycie naszego Wielkiego Rodaka wielcy artyści ponownie zagrali. Niezłomny w swych działaniach na rzecz promocji kultury wysokiej - ks. Proboszcz Krzysztof Galewski - stanął kolejny raz na wysokości zadania. 15 września br. w murach naszej świątyni w Niemcach gościliśmy: Georgija Agratina - kompozytora, mistrza fletni Pana, profesora Akademii Muzycznej w Kijowie oraz lubelskiego organistę, dyrektora letnich festiwali organowych - Roberta Grudnia. W ich wykonaniu słuchaliśmy muzyki poważnej, jak i znanych standardów muzycznych.
Niezwykle zabrzmiał na cymbałach koncertowych słynny ,,Koncert Jankiela", do którego profesor skomponował muzykę oraz ,,Ave Maria" na fletni Pana. Oczarowani muzyką mogliśmy podziwiać wirtuozerię mistrzów.
Cennym uzupełnieniem koncertu była wystawa prac Teresy Zembrzyckiej- nauczycielki biologii w Zespole Szkół w Niemcach. Tematyka prezentowanych obrazów jest różnorodna: ikony, portrety, kwiaty, martwa natura, pejzaże. Równie bogata jest technika wykonania: rysunek ołówkiem, akwarela, malowanie na szkle, tempera jajeczna na desce.
O swej pasji artystycznej Teresa mówi skromnie: "Maluję i rysuję od kilku lat. W moim życiu pojawiły się jakby odsłony. Pierwsza nastąpiła, gdy zobaczyłam piękno przyrody. Starałam się przenieść ją na papier, płótno. Ostatnia to ikony średniowieczne. Widzę w nich piękno doskonałe. Są dziełem natchnionych twórców - Teofanesa Greka czy Andrieja Rublowa. Zawierają moc ekspresji i pierwiastki transcendentalne. Ich - zapewne nieudolne kopiowanie - dostarcza mi wiele przeżyć estetycznych i religijnych".
W ten oto sposób z płaszczyzny sztuki mogliśmy się przenieść na płaszczyznę modlitwy. Podsumowaniem przeżyć niech będą słowa Ojca Świętego: ,,Świat powinien więcej się modlić. Więcej inwestować w ducha, w swoje wnętrze..."

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólne oświadczenie Prezydentów Państw Europy Środkowo–Wschodniej

2022-10-02 19:38

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Andrzej Duda

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Wspólne oświadczenie Prezydentów Państw Europy Środkowo–Wschodniej będących członkami NATO ws. prób nielegalnej aneksji terytoriów Ukrainy przez Rosję.

My, Prezydenci Europy Środkowo–Wschodniej, Państw, których przywódcy odwiedzali Kijów w czasie wojny, będąc naocznymi świadkami rosyjskiej agresji, nie możemy milczeć w obliczu rażącego pogwałcenia porządku międzynarodowego przez Federację Rosyjską, dlatego wydajemy poniższe oświadczenie:

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

2022-10-02 20:30

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Konflikt zbrojny na Ukrainie trwa. Coraz więcej niepokoju. Jak echo powraca wspominane już przez nas w majowych rozważaniach wołanie, zapisane na licheńskim wizerunku Matki Bożej: udziel pokoju dniom naszym. Wędrujemy dalej w naszych październikowych rozważaniach z różańcem w ręku i nie dziwi fakt, że towarzyszą nam słowa Pozdrowienia Anielskiego, którymi przesiąknięta na wskroś jest modlitwa różańcowa.

WSPÓLNA MODLITWA
3 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE RADOSNE

CZYTAJ DALEJ

Watykan na konferencji OBWE w Warszawie: przemoc wobec kobiet i dziewcząt plagą społeczeństw

2022-10-03 15:49

[ TEMATY ]

kobieta

przemoc

adobe.stock.pl

Przemoc wobec kobiet i dziewcząt nadal pozostaje plagą naszych społeczeństw. Bez względu na to, czy chodzi o przemoc fizyczną, seksualną czy psychiczną, jest to zjawisko powszechne i nie wolno go ignorować – powiedział przedstawiciel Watykanu na forum międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez OBWE. Ks. Janusz Urbańczyk podkreślił, że do zwiększenia poziomu przemocy prowadzą również konflikty, czego jesteśmy świadkami na Ukrainie.

Watykański dyplomata zaznaczył, że do przemocy względem kobiet dochodzi jednak najczęściej w zwyczajnych okolicznościach życia. Może ona przybierać na przykład formę nadużyć w miejscu pracy, molestowania seksualnego, pornografii, prostytucji, przymusowej sterylizacji, nakłaniania do aborcji czy aborcji selektywnej. Cytując papieża Franciszka, ks. Urbańczyk zauważył, że sposób, w jaki traktujemy ciało kobiety stanowi sprawdzian naszego człowieczeństwa.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję