Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby "Niedziela" była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

"Dom Pokoju"

Będąc w październiku ubiegłego roku w Jerozolimie, mieszkałam u sióstr elżbietanek w sierocińcu "Dom Pokoju" na Górze Oliwnej. Widziałam, jak dzieci z sierocińca pięknie uczestniczą we Mszach św., jak stosownie do wieku wykonują prace porządkowe, przygotowują się do lekcji i bawią się. Podziwiałam energię zapracowanych sióstr, które ciągle coś robiły. A jest ich tylko kilka.
Pojechałyśmy też do Betlejem. Za przejściem granicznym - wielkim murem otaczającym miasto wraz z okolicznymi wioskami - skręciłyśmy w boczną ulicę. Po 10 minutach pieszej drogi znalazłyśmy się na placu budowy nowego sierocińca. Przez bramę od strony drogi widać było, jak wysoko sięga uzbrojenie przy zboczu skalnym, aby ziemia się nie obsuwała, a na samym dole były już fundamenty pod duży budynek. Przełożona s. Rafaela powiedziała, że pieczę nad budową sprawuje Patriarchat Łaciński, który część terenu powierzył siostrom elżbietankom. Mają one nie tylko sprawować nadzór nad budową nowego domu dziecka, ale też zatroszczyć się o jej finansowanie. A ponieważ podczas budowy sierocińca na Górze Oliwnej pomoc finansową okazywali zarówno katolicy, jak i protestanci, także i teraz siostry apelują do ludzi dobrej woli: Pomóżcie Betlejem!
Kiedy udałam się tam w kwietniu br., widziałam, jak daleko posunęła się budowa. Na parterze 3-piętrowego domu jest już przygotowane miejsce na obraz Pana Jezusa z Otwartym Sercem. Siostry pokazywały mi pomieszczenia przeznaczone na kuchnię, spiżarnię i jadalnię. Wokół domu będzie ścieżka rowerowa, na drugim poziomie - sala komputerowa i świetlica, najwyższe piętro zajmą sypialnie oraz kaplica. Z miejsca, gdzie powstaje sierociniec, roztacza się widok na góry Moabu, skąd Mojżesz oglądał Ziemię Obiecaną.
Siostry tłumaczą, że oprócz flagi watykańskiej powinna zawisnąć także polska flaga, ponieważ Polacy i Polonia bardzo zaangażowali się w budowę. Potrzeby są ogromne, ale wielkie dzieła składają się z małych datków. Dzięki życzliwości dyrektora Caritas Lubelskiej otwarto subkonto dla "Domu Pokoju" w Jerozolimie. Pragnącym nieść pomoc, podajemy adres: Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 20-950 Lublin, numer konta: Bank Pekao SA O/Lublin nr 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351, koniecznie z dopiskiem: "Sierociniec na Górze Oliwnej". Adres sierocińca: Home of Peace, Sisters of St. Elizabeth, Mount of Olives, P.O.B. 20045, Jerusalem, Israel. Więcej informacji na stronie internetowej: www. lublin.caritas.pl

Maria, apostołka Miłosierdzia Bożego

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

MŚ piłkarzy ręcznych: Dania pokonała w finale Francję

2023-01-30 08:08

[ TEMATY ]

sport

PAP/Adam Warżawa

Obrońcy tytułu piłkarze ręczni Danii zdobyli złoty medal mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce i Szwecji. W finale w Sztokholmie pokonali Francję 34:29 (16:15). Wcześniej w meczu o brąz Hiszpania wygrała ze Szwecją 39:36 (18:22).

Polacy, którzy odpadli w drugiej rundzie, zostali sklasyfikowani na 15. miejscu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję