Reklama

W Białym Kruku - "Dolina Rospudy"

Cenny skarb polskiej przyrody

Niedziela Ogólnopolska 32/2007, str. 48

Adam Wojnar

Autorzy albumu podczas krakowskiej promocji

Autorzy albumu podczas krakowskiej promocji

W Białym Kruku zaprezentowano album o najbardziej medialnej dolinie w Polsce - Dolinie Rospudy. Walory rzeki Rospudy na Pojezierzu Zachodniosuwalskim od lat 70. XX wieku doceniali głównie miłośnicy kajakarstwa i wędkarze. Dopiero konflikt wokół budowy obwodnicy Augustowa wywołał ogólnopolską, a nawet europejską burzę głównie medialnej dyskusji na temat zagrożeń, jakie może przynieść dla przyrody trasa szybkiego ruchu, która, według dotychczasowych planów, ma przeciąć dolinę i rzekę. Ale nie tego dotyczy album. To publikacja, która odsłania kolejny, niezwykle uroczy i zachowany w naturalnym stanie zakątek naszego kraju.
Rospuda, główna rzeka Pojezierza Zachodnio-suwalskiego, płynie przez typowy krajobraz polodowcowy. Jej ponad 100-kilometrowy bieg wiedzie przez osiem rynnowych, głębokich jezior, wśród krętych wzgórz morenowych, a mijając wieś Dowspudę, wypływa na ponad 300-hektarową dolinę (zachodnia część Puszczy Augustowskiej). Rzeka, zwalniając w tym miejscu bieg, płynie zakolami pośród torfowisk, tworząc bagna i rozlewiska, by ostatecznie zakończyć swój bieg, wpadając do jeziora Rospuda Augustowska, które praktycznie jest zatoką jeziora Necko.
Dzięki zdjęciom Waldemara Bzury i Petera Scherbuka oraz wprowadzeniu dr. Jerzego Kruszelnickiego, przyrodnika i ekologa, album jest barwną opowieścią o tym miejscu. Widzimy, że Dolina Rospudy to oaza ciszy, bogactwo rzadkich gatunków fauny i flory, pierwotne torfowiska, bagienna puszcza. Wciąż rosną tutaj rośliny będące reliktami polodowcowymi. Tylko tutaj spotkamy żółtozielony miodokwiat krzyżowy. Schronienie znalazły tu dziko żyjące ptaki, m.in. orlik krzykliwy, trzmielojad, błotniak stawowy. Okolice rzeki są ostoją dla wilków, łosi, wydr, bobrów i gronostajów.
W krakowskiej prezentacji albumu w wydawnictwie Biały Kruk uczestniczyli autorzy albumu Waldemar Bzura, Peter Scherbuk, dr Jerzy Kruszelnicki, prezes wydawnictwa Leszek Sosnowski, pomysłodawca i wydawca albumu, a także ekolodzy oraz wiele znakomitych osobistości świata przyrody, nauki i kultury. Podczas prezentacji albumu prof. Zygmunt Denisiuk, ukazując wartości przyrodnicze tego terenu, przypomniał, że Dolina Rospudy nie jest rezerwatem przyrody, ale częścią parku krajobrazowego i została wpisana na listę "Natura 2000", czyli sieci ekologicznej w skali Europy, która miała powstać do roku 2000, a która do dzisiaj nie jest skompletowana. Torfowisko natomiast należy do mniej cennych torfowisk niskich. Ze względu jednak na wyjątkowe wartości przyrodnicze jest cennym skarbem polskiej przyrody.
Album ukazał się w wersji trójjęzycznej - polskiej, angielskiej i niemieckiej.
BIAŁY KRUK Sp. z o.o.
ul. Szwedzka 38, 30-324 Kraków
tel./fax (0-12) 260-32-90, (0-12) 260-32-40
e-mail: marketing@bialykruk.pl, www.bialykruk.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Kuria koszalińsko-kołobrzeska wydała komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zielińskiego

2023-02-02 14:04

[ TEMATY ]

Koszalin

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zbigniewa Zielińskiego wydała kuria koszalińsko - kołobrzeska. Komunikat podpisany został przez wikariusza generalnego bp. Krzysztofa Zadarkę oraz kanclerza ks. Wacława Łukasza.

Podajemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Głos z Łagiewnik w Wiedniu

2023-02-02 22:27

Małgorzata Pabis

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik codziennie transmituje Radio Droga z Wiednia

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik  codziennie  transmituje Radio Droga z Wiednia

    Od 1 lutego Godzinę Miłosierdzia z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach transmitować będzie codziennie polonijne Radio Droga z Wiednia.

    Jest to kolejny owoc współpracy, jaka nawiązała się w czasie przygotowań do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Ponad rok temu zgłosili się do nas przedstawiciele Wspólnoty Modlitewnej św. Jana Pawła II z Wiednia, która spotyka się w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję