Reklama

Muzyka organowa i kameralna w grodzie nad Słupią

Niedziela Ogólnopolska 32/2007, str. 49

Jerzy Walczak

Organy w słupskim kościele św. Jacka

Organy w słupskim kościele św. Jacka

Wielkim corocznym wydarzeniem organizowanym od 1983 r. w słupskim kościele św. Jacka jest Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Tegoroczny, jubileuszowy, 25. festiwal obejmuje osiem koncertów w środowe wieczory - od 4 lipca do 22 sierpnia - zawsze o godz. 19.00.
Głównym pomysłodawcą festiwalowych koncertów w XV-wiecznej podominikańskiej świątyni jest wielki amator muzyki religijnej - ks. prał. Jan Giriatowicz, który od 26 lat (od 1981 r.) jest proboszczem słupskiej parafii św. Jacka. Dzięki jego postawie, pełnej aprobaty i zaangażowania, Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w 1983 r. zawarło porozumienie z ówczesnymi władzami kościelnymi. Już latem tamtego roku w kościele św. Jacka odbyło się pierwszych sześć koncertów w ramach I Słupskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej - LATO ´83. Inauguracyjny koncert - wypełniony muzyką Jana Sebastiana Bacha - wykonał wówczas nestor muzyki organowej, nieżyjący już prof. Feliks Rączkowski.
Od 1983 r. w miesiącach letnich co tydzień kościół św. Jacka w Słupsku wypełnia się melomanami, którzy mają jedyną w swoim rodzaju możliwość słuchania pięknej klasycznej muzyki. Zabytkowa słupska świątynia - obok walorów architektonicznych i historycznych - ma świetną akustykę, co znakomicie predestynuje ją na miejsce letnich koncertów festiwalowych.
Słupskie festiwalowe wieczory każdego roku wypełnione są dziełami reprezentującymi cztery epoki - renesans, barok, romantyzm i współczesność. Dzięki corocznym Festiwalom Muzyki Organowej i Kameralnej gród nad Słupią stał się eksponowanym miejscem koncertowym najwybitniejszych polskich wirtuozów gry organowej. Prawie coroczna obecność organistów tej klasy co prof. Józef Serafin (w tym roku 21. raz) czy prof. Julian Gembalski, a także młodego pokolenia wirtuozów, każdorazowo potwierdza celowość stworzenia w słupskiej świątyni wspaniałej estrady koncertowej.
Drugim nurtem festiwali w Słupsku jest muzyka kameralna. Przyjeżdżają tu nie tylko najlepsze polskie zespoły kameralne, ale także soliści - laureaci wielu prestiżowych festiwali muzycznych na całym świecie.
Dzień inauguracji (4 lipca) tegorocznego XXV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej był o tyle wyjątkowy, że dokładnie w tym dniu przypadała 350. rocznica wybudowania w tej zabytkowej świątyni wspaniałych barokowych organów - unikalnych w skali kraju, a nawet Europy. Ufundował je w XVII wieku książę Ernest Bogusław von Croy, spadkobierca dziedzictwa wymarłego rodu książąt zachodnio-pomorskich - Gryfitów. W 1654 r. budowę organów - dla zamkowego wówczas kościoła - książę von Croy zlecił organmistrzowi kościoła Mariackiego w Darłowie - Paulowi Fischerowi oraz rzeźbiarzowi-tokarzowi Hansowi Eddelwerowi, także z Darłowa. Organy zbudowano w ciągu niespełna trzech lat (1655-67), przy czym po nagłej śmierci Paula Fischera budowę instrumentu grającego dokończył jego zięć - organmistrz Michał Beriegel. Obok równie wspaniałych organów w świątyni katedralnej w Kamieniu Pomorskim oraz nieistniejących już organów w Gostyniu słupskie organy były jednym z trzech instrumentów ufundowanych przez księcia Bogusława. Ten unikalny instrument jest wspaniałym dziełem sztuki organmistrzowskiej na miarę epoki jego powstania, o bogatej oprawie barokowej i bogatym - jak na wielkość słupskiej świątyni św. Jacka - zespole dźwięku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: od 1 kwietnia piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

2023-02-02 08:46

[ TEMATY ]

gaz

Karol Porwich /Niedziela

Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

"Zdecydowaliśmy się, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły skorzystać od 1 kwietnia z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz. (...) Będziemy gwarantowali na zasadzie de minimis, to jest procedura unijna i musimy się jej trzymać" - powiedział szef rządu podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce (Mazowieckie).

CZYTAJ DALEJ

Gromniczna

Niedziela Ogólnopolska 5/2022, str. 16-17

[ TEMATY ]

święto Ofiarowania Pańskiego

pl.wikipedia.org

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Święto Ofiarowania Pańskiego aż do drugiej połowy minionego stulecia nosiło nazwę Purificatio – Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny. W Polsce mówiono o święcie Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa ta pochodziła od świec (gromnic), zabieranych w tym dniu do kościołów i tam poświęcanych.

Dawniej wielkie zagrożenie dla domów w Polsce stanowiły burze, a zwłaszcza pioruny, które wzniecały pożary i niszczyły głównie drewniane domostwa. Właśnie przed nimi miała strzec domy świeca poświęcona w święto Ofiarowania Chrystusa. Gromnicę wręczano również konającym, aby ochronić ich przed napaścią złych duchów. Dwie z wyżej wspomnianych nazw uwypuklały bardziej maryjny charakter święta. Dopiero ostatnia reforma liturgiczna nadała mu charakter uroczystości Pańskiej, co szło w parze ze zmianą nazwy na Praesentatio, czyli Przedstawienie, Okazanie Pana Jezusa w świątyni. W języku polskim zamiast dosłownego tłumaczenia tego łacińskiego terminu przyjęło się określenie Ofiarowanie Pańskie.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Gotowe podjąć wyzwanie

2023-02-02 23:30

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

zakony

ks. Marek Korgul

święto Ofiarowania Pańskiego

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

ks. Mirosław Benedyk

Siostry zakonne z różnych zgromadzeń przed katedrą świdnicką

Siostry zakonne z różnych zgromadzeń przed katedrą świdnicką

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodził Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, otaczając modlitwą siostry i braci zakonnych, a także osoby skupione w instytutach świeckich.

Z tej okazji 2 lutego uroczystej celebrze w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Marek Mendyk. Liturgię, która zgromadziła osoby życia konsekrowanego z terenu diecezji, rozpoczęła procesja ze świecami, które na początku pobłogosławił biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję