Reklama

Odpust w katedrze

Niedziela łódzka 41/2002

O budowanie w sobie postawy wrażliwości apelował 18 września bp Adam Lepa. Przewodniczył on uroczystościom odpustowym w łódzkiej katedrze.
Bp Adam Lepa podkreślał, że z wrażliwością człowieka nie jest dzisiaj dobrze. "Zjawisko znieczulicy daje o sobie często znać. Pewnymi sprawami społeczeństwo przestało się przejmować. Choćby kalectwem, biedą materialną, losem ludzi starych czy alkoholizmem - mówił Ksiądz Biskup. - Przechodzimy często obok tych spraw tak, jak od dawna przechodzimy obok napisów, które szpecą nasze miasto, jego obraz i jego piękno" - zauważał. Jego zdaniem, coraz więcej jest także ludzi obojętnych na przyszłość naszego narodu. "Świadczy o tym choćby niska frekwencja w wyborach. Są ludzie, którym jest wszystko jedno, kto w Polsce rządzi, kto dostaje się do Parlamentu, a kto odpada".
Według Księdza Biskupa, w niektórych kręgach dominują postawy roszczeniowe. "A więc nie to jest ważne, co ja mam dać innym, ale to, co ja mogę od nich dostać - mówił Hierarcha. - Tzw. drapieżny kapitalizm odwrażliwia człowieka - robi z niego egoistę, każe mu bogacić się nawet kosztem drugiego człowieka. A egoista to człowiek wyjątkowo niewrażliwy. Nawet ma czelność obśmiewać ludzi wrażliwych - podkreślał Ksiądz Biskup. - Wrażliwość jawi się zatem jako ważne zadanie do spełnienia" - apelował.
Kaznodzieja zauważył, że mimo wszystko świat z podziwem patrzy na ludzi wrażliwych, choćby na Matkę Teresę z Kalkuty, Jana Pawła II czy Marka Kotańskiego. "Takie przejawy wrażliwości budują nas i są żywą zachętą do ukształtowania w sobie tej wspaniałej postawy" - mówił bp Lepa. Według niego, wrażliwość staje się coraz bardziej niezbędna. "Tym bardziej, że wokół nas coraz więcej jest zobojętnienia, agresji, a nawet nienawiści. Ojciec Święty często mówi o obowiązku budowania cywilizacji miłości. Zobowiązuje nas, abyśmy wytrwale i konsekwentnie tę cywilizację budowali" - przypominał. Podkreślał jednak, że jeśli nie staniemy się najpierw ludźmi wrażliwymi, niewiele dokonamy w sprawie budowania cywilizacji miłości. Będzie to tylko jej karykatura.
Podczas odpustowej uroczystości w łódzkiej katedrze pw. św. Stanisława Kostki obecny był także abp Władysław Ziółek i bp Ireneusz Pękalski. W ramach odpustu zorganizowany został koncert organowy, a po wszystkich Mszach św. wierni mogli ucałować relikwie Patrona parafii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu: na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani

2022-12-08 20:30

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

wojna na Ukrainie

episkopat.pl

Modlitwa o pokój na Ukrainie towarzyszyła procesji światła w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w Poznaniu. Procesję prowadził abp Stanisław Gądecki. „Na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani! Nawet ci, którzy nie biorą w niej udziału i którzy stoją i przyglądają się z boku temu horrorowi, nie angażując się w celu zaprowadzenia pokoju” – mówił przewodniczący polskiego Episkopatu.

W procesji przez Most Biskupa Jordana wzięli udział mieszkańcy Poznania, a także strażacy z różnych miejscowości archidiecezji. Przed figurą Niepokalanej, górującą nad miejscem, gdzie istniała pierwsza na ziemiach polskich kaplica chrześcijańska w grodzie księcia Mieszka I, strażacy złożyli wiązankę kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych zasadach

2022-12-09 14:58

[ TEMATY ]

kolęda

Karol Porwich/Niedziela

Jak będzie wyglądała wizyta duszpasterska w archidiecezji warszawskiej? – Wszystko zależy od proboszcza. W jednych parafiach księża będą chodzić po kolędzie od drzwi do drzwi. W innych – przyjdą na zaproszenie wiernych. Obie formy spotkać można zarówno w dużych parafiach miejskich jak i pod Warszawą.

Jak informuje ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej, nie ma i nie będzie żadnych odgórnych ustaleń co do formy kolędy. Wszystko jest w gestii proboszczów. Bp Rafał Markowski, warszawski biskup pomocniczy, wyjaśnia, że to oni najlepiej znają sytuację w parafii, wiedza, jak odpowiedzieć na potrzeby wiernych i dostosować je do własnych możliwości.

CZYTAJ DALEJ

BBC: zakonnica z Watykanu na liście najbardziej wpływowych kobiet 2022 roku

2022-12-09 17:08

[ TEMATY ]

Watykan

zakonnica

BBC

en.wikipedia.org

Podsekretarz Synodu Biskupów s. Nathalie Becquart znalazła się na liście stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2022 roku. Światowy ranking przygotowała po raz dziesiąty BBC.

O siostrze Nathalie Becquart napisano, że jest pierwszą w historii kobietą zajmującą stanowisko podsekretarza Synodu Biskupów. Tym samym stała się jednym z głównych doradców papieża w ważnych dla Kościoła katolickiego sprawach i jedyną kobietą mogącą brać udział w głosowaniach na Synodzie. Przypomniano, że wcześniej ta zakonnica ksaweriańska była pierwszą kobietą-dyrektorem Krajowej Służby Ewangelizacji Młodzieży i Powołań we Francji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję