Reklama

Kard. Stanisław Dziwisz: Pueri Cantores to szkoła wiary i życia

– Pueri Cantores to szkoła wiary i życia, szkoła miłości Boga i bliźniego, szkoła szczególnej służby w Kościele i dla Kościoła. Potrzeba nam takich szkół – mówił kard. Stanisław Dziwisz na zakończenie XI Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores, w czasie uroczystej Mszy św. w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Archidiecezja Krakowska

W czasie homilii, nawiązując do psalmu, kard. Stanisław Dziwisz zwrócił uwagę, że pragnienie i gotowość wielbienia Pana Boga za Jego wielkie dzieła są potrzebne współczesnemu światu, który często zapomina o swym Stwórcy, traci wrażliwość wobec wielkości i piękna stworzonego świata, wybierając taki styl życia, jakby Bóg nie istniał. Metropolita senior zachęcał młodych do dawania świadectwa o doświadczeniu obecności i miłości Boga w swoim życiu. – Jak wyraził się niegdyś papież Benedykt XVI, mamy być niejako piątą Ewangelią, dzięki której Dobra Nowina o Bogu kochającym i zbawiającym człowieka dotrze do innych – mówił kardynał zaznaczając, że charyzmatem chórzystów i chórów skupionych w Polskiej Federacji Pueri Cantores jest głoszenie wielkości, dobroci i miłosierdzia Boga przez piękny śpiew, porywający ludzkie serca do Tego, który je stworzył na swój obraz i podobieństwo. – Taki śpiew, taka chóralna modlitwa ewangelizuje w pierwszym rzędzie tych, którzy ją podejmują – formuje ich umysły i serca, uczy wrażliwości, otwiera oczy na piękno stworzenia, przygotowuje do dojrzałego chrześcijańskiego życia. Możemy bez przesady powiedzieć, że Pueri Cantores to szkoła wiary i życia, szkoła miłości Boga i bliźniego, szkoła szczególnej służby w Kościele i dla Kościoła. Potrzeba nam takich szkół – podkreślał.

Świadek życia św. Jana Pawła II zwrócił uwagę młodzieży na postać patrona sanktuarium na Białych Morzach, gdzie uroczyście kończył się Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores. Kardynał podkreślił, że życie i służba Ojca Świętego stały się „pieśnią sławiącą Boga – pieśnią rozbrzmiewającą nadal na wszystkich kontynentach", choć od jego odejścia do domu Ojca minęło już siedemnaście lat. – Jan Paweł II głosił niezmordowanie Ewangelię Jezusa Chrystusa i docierał z nią do najdalszych zakątków świata. Głosił Ewangelię wiarygodnie, bo sam nią żył, kochając i służąc. Jako młody człowiek odczytał swoje osobiste powołanie do podjęcia służby jako kapłan. Poszedł za Chrystusem, utożsamił się z Nim i oddał się sprawie, dla której Chrystus przyszedł na ziemię – mówił wieloletni papieski sekretarz.

Reklama

Metropolita senior zwrócił uwagę także na łacińskie napisy nad wejściem do świątyni: NOLITE TIMERE, czyli „Nie lękajcie się" oraz APERITE PORTAS CHRISTO – „Otwórzcie drzwi Chrystusowi", które Jan Paweł II, wypowiedział na początku pontyfikatu. – Zdając sobie sprawę z zagrożeń i rozczarowań, z lęków i obaw świata na przełomie wieków i tysiącleci, Jan Paweł II przytoczył słowa Jezusa skierowane do przestraszonych uczniów, płynących po wzburzonym jeziorze: „Nie lękajcie się, to Ja jestem!" – mówił kardynał.

Przypomniał, że Jan Paweł II wielokrotnie i przy różnych okazjach spotykał się z chórami Pueri Cantores i słuchał ich śpiewów. Nawiązując do papieskich słów wypowiedzianych do chórzystów kard. Stanisław Dziwisz apelował do młodych śpiewaków: „Śpiewajcie zawsze na Bożą chwałę i ku pożytkowi ludzkich serc".

2022-07-31 20:05

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polonia w USA: wizyta kard. Dziwisza to niemal jak goszczenie św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Od środy 14 maja gości w USA kardynał Stanisław Dziwisz. Na lotnisku w Newark dostojnego gościa przywitała grupa parafian z kościoła św. Teresy od Dzieciątka Jezus – sanktuarium św. Jana Pawła II w Linden w stanie New Jersey. Metropolita krakowski przybył do nowojorskiej metropolii na zaproszenie Fundacji Przyjaciół Centrum św. Jana Pawła II, która działa przy sanktuarium św. Jana Pawła II w Linden.

W czwartek 15 maja spotkał się z przyjaciółmi Fundacji i odebrał Nagrodę Czterech Orłów – najwyższe odznaczenie nadawane przez sanktuarium św. Stanisława BM w Cleveland. „Dla wielu członków Polonii wizyta kardynała Stanisława Dziwisza to niemalże tak, jak goszczenie św. Jana Pawła II. Kardynał jest częścią historii. Ojciec Święty otworzył papiestwo na świat, a kardynał Dziwisz otworzył światu drzwi do papiestwa” – mówił ks. Eric Orzech, proboszcz i organizator wizyty kardynała w Cleveland. W piątek 16 maja wieczorem metropolita krakowski rozpoczął wizytę w nowojorskiej metropolii. W kościele św. Alojzego w Ridgewood odprawił Mszę św. dziękczynną za kanonizację Papieża Polaka. W uroczystości obok Polonii z Ridgewood, reprezentowane były również Polonie z Greenpoint, Maspeth, dolnego Brooklynu i innych części Nowego Jorku. W Mszy św., którą celebrowało 20 kapłanów, wzięli udział członkowie różnych organizacji, m.in.: Pulaski Association of Business and Professional Men, Husarii, Unknown Bikers; kół myśliwych z Greenpoint (Centennial Gun & Bow Club) i Maspeth (Saint Hubert Hunting and Fishing Club); harcerze, dzieci w strojach ludowych, jak również przedstawiciele Polish American Folk Dance Company. W sobotę 17 maja kard. Stanisław Dziwisz wziął udział w nabożeństwie eucharystycznym: "Święty Jan Paweł II – papieżem Eucharystii" w sanktuarium św. Jana Pawła II w Linden. - Dziś bez cienia wątpliwości możemy powiedzieć, że św. Jan Paweł II żył przede wszystkim Eucharystią. Ona znajdowała się w centrum jego życia. Ona wyznaczała rytm każdego jego dnia w Watykanie i podczas podróży apostolskich - mówił. W swoim wystąpieniu zachęcał wiernych, by brali przykład z papieża, dla którego Eucharystia była najważniejsza w jego codziennym życiu. - Święci wskazują drogę. Pokazują, jak można żyć, jak można kochać Boga i bliźniego. Od św. Jana Pawła II możemy się uczyć, jak w centrum naszego życia duchowego umieścić Eucharystię, jak ją sprawować, jak przyjmować Komunię Świętą, jak trwać w modlitwie przed tabernakulum - zaznaczył kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję