Reklama

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Jasna Góra: Zakrystia i Bastion św. Barbary. Brzmi tajemniczo?

Brzmi tajemniczo dla szukających jej pielgrzymów, usytuowana między Kaplica Cudownego Obrazu, a Bazyliką Jasnogórską służy kapłanom do bezpośredniego przygotowania do Mszy świętej.

2022-08-03 21:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Zakrystia

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

Dostępna także dla pielgrzymów, którzy pragną zamówić intencje mszalne: indywidualne, zbiorowe, czy wieczyste odprawiane przed Cudownym Obrazem.

jasnagora360.zdjecialotnicze.pl

W zakrystii znajduje się także Księga Wotów. To właśnie tutaj możemy ofiarować Matce Bożej cenne pamiątki biżuteryjne, jako wyraz miłości, wdzięczności za otrzymane łaski lub z innych osobistych przyczyn. Piękne wota są własnością naszej Królowej i mogą się stać elementem nowej sukni czy koron, albo służyć do wykonania naczyń liturgicznych do sprawowania Eucharystii.

Tutaj też możemy poświecić zakupione pamiątki oraz pobrać wodę święconą i oliwę ze świec płonących przy obrazie Matki Bożej.


Podziel się cytatem

Jeśli już znajdziemy się w zakrystii możemy piękną barokowa polichromię zdobiącą ściany i sklepienie, i zadumać się nad życiem duchowym w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Reklama

Bastion św. Barbary

Karol Porwich/Niedziela

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

Po 300 latach udostępniono do zwiedzania Bastion św. Barbary. Przepiękne odrestaurowane mury, kazamaty z długą historią zapierają dech w piersiach. W tym szczególnym miejscu prezentujemy wystawę „Golgota Wschodu” poświęconą cierpieniom Polaków zadanych przez władców Rosji, a potem Związku Radzieckiego, od I rozbioru Polski aż do wyjazdu wojsk radzieckich w 1993 roku.

Monika Książek

Karol Porwich/Niedziela

Trudną lekcję historii: pamięci i przebaczenia, rozpoczyna spotkanie z Matką Bożą Tułaczy i Wygnańców, która towarzyszyła Polakom zesłanym na Syberię w XX wieku, wędrując przez tajgi rosyjskie, Iran i Afrykę, a kończy spotkanie pod Krzyżem w Kaplicy Pokoju i Pojednania. „Przebaczamy, ale nie zapomnimy”.

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Cykl powstał we współpracy z Jasnogórskim Centrum Informacji i Biurem Prasowym Jasnej Góry

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak „zdobyć” Jasną Górę?

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

B. Sztajner

Pieszo, na rowerze, rolkach, nartorolkach, a nawet konno - pielgrzymi tłumnie ciągną na Jasną Górę. Tradycja pielgrzymowania do tego miejsca sięga XV w. nierozerwalnie wpisując się w polską obyczajowość i kulturę.

„Rekolekcje w drodze”– to fenomen nie tylko w skali kraju. W ubiegłym roku do Sanktuarium przyszło 263 piesze pielgrzymki, a w nich 123 tys. pątników, to więcej niż w 2016r. Największe natężenie ruchu pielgrzymkowego pieszego przypada w sierpniu, choć czerwiec i lipiec mają swoją specyfikę.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica koronacji obrazu Matki Bożej w Świętej Lipce

2022-08-11 11:09

[ TEMATY ]

Święta Lipka

Adobe Stock

W bazylice w Świętej Lipce odbywają się uroczystości związane z 54. rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej.

Sanktuarium w Świętej Lipce jest jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych na Mazurach przez turystów. W pięknym, barokowym kościele zamontowane są organy, na których porusza się 12 figur - obrazują one sceny związane ze zwiastowaniem.

CZYTAJ DALEJ

Już można się zapisywać

2022-08-13 14:32

plakat organizatorów

    Zbliża się sierpniowa Ewangelizacja na Barce. Organizatorzy zapraszają na statek Nimfa pod Wawelem obok Mostu Grunwaldzkiego!

    Jak informuje ks. Łukasz Gołaś SAC spotkanie odbędzie się 29 sierpnia 2022 r. Początek o o godz. 19.00. - Bardzo się cieszymy, że lipcowe wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem – przyznaje ks. Gołaś i dodaje: - Spotkanie poprowadzi ks. Krzysztof Porosło.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję