Reklama

Kościół

Przystanek Jezus: Ponad 130 ewangelizatorów bierze udział w tegorocznej edycji

Ponad 130 wolontariuszy duchownych i świeckich bierze udział w inicjatywie ewangelizacyjnej "Przystanek Jezus". "W tym roku skupiamy się na tym, czego nam wszystkim w okresie pandemii brakowało – spotkaniu z drugim człowiekiem twarzą w twarz" – powiedział PAP rzecznik prasowy PJ o. Damian Piątkowski.

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

Przystanek Jezus Facebook

W tym roku Przystanek Jezus odbywa 1-7 sierpnia w nowej lokalizacji – w Czaplinku w woj. zachodniopomorskim.

Baza Przystanku Jezus podzielona jest na dwie części. Pierwszą jest dworek obok Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego "Dom Młodzieży" w Trzcińcu, w odległości około 1,5 km od lotniska, na którym w czwartek rozpocznie się Festiwal Pol'and'Rock. Drugim miejscem bazy jest szkoła przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym Księży Salezjanów – tuż obok lotniska.

Ojciec Piątkowski podkreślił, że wolontariuszami Przystanku Jezus są księża, siostry zakonne i osoby świeckie.

"Grupa jest zróżnicowana. Cieszy mnie zwłaszcza obecność świeckich, ponieważ księża i siostry zakonne są często odbierani jako ci, którzy muszą ewangelizować +z urzędu+. Świeccy nie muszą tego robić, więc są dla niektórych bardziej przekonujący" – ocenił.

Podkreślił, że ewangelizatorzy są w różnym wieku. "Wszyscy wolontariusze na co dzień formują się w różnych wspólnotach, najczęściej przy swoich parafiach. To nasz wymóg, żeby byli to ludzie, którzy są zakorzenieni w Kościele i uczestniczą w życiu tej wspólnoty" – zastrzegł.

Poinformował, że od poniedziałku do środy trwają rekolekcje przygotowujące wolontariuszy do ewangelizacji. Konferencje głosi ks. Michał Olszewski ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, założyciel Grupy Profeto.

"Rekolekcje skupione są wokół tegorocznego hasła, które brzmi: +Wszyscy jesteśmy braćmi+. Równolegle do rekolekcji odbywają się warsztaty ewangelizacyjne" – mówił.

Dodał, że od czwartku wolontariusze wyruszą na pole Festiwalu Pol'and'Rock, by spotkać się z jego uczestnikami.

"W tym roku zrezygnowaliśmy z koncertów i osobnej sceny, którą w poprzednich edycjach mieliśmy, żeby skupić się na bezpośredniej ewangelizacji, na tym, czego w okresie pandemii chyba wszystkim brakowało – spotkaniu z drugim człowiekiem twarzą w twarz" – stwierdził.

Reklama

"Chcemy wykorzystać to co jest największą siłą w ewangelizacji – osobiste świadectwo, rozmowa czy wspólna modlitwa. To jest najbardziej skuteczne" – ocenił o. Piątkowski.

Zaznaczył, że mszę św. dla uczestników Przystanku Jezus odprawi ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeski bp Edward Dajczak, który jest inicjatorem i duchowym ojcem Przystanku Jezus.

Zdaniem werbisty relacje uczestników Przystanku Jezus z uczestnikami Festiwalu Pol'and'Rock układają się bardzo dobrze.

"Ludzie przyjeżdżający na Festiwal Pol'and'Rock szukają radości i pokoju, a my wychodzimy do nich jako bracia z przesłaniem Ewangelii, która nikogo nie odtrąca i nie ocenia. Oni czują tę naszą otwartość i również są otwarci na nas" – zastrzegł.

Podziel się cytatem

Przyznał, że zdarzają się reakcje mniej przyjazne, jednak należą do rzadkości i najczęściej wszystko da się rozwiązać dzięki rozmowie.

"Uczestnicy Festiwalu Pol'and'Rock często korzystają z posługi duszpasterskiej, którą oferujemy na Przystanku Jezus – przystępują do spowiedzi lub biorą udział w mszach św. Zdarza się, że ludzie, którzy na poprzednich edycjach Festiwalu Pol'and'Rock spotkali ewangelizatorów i przeżyli coś ważnego, sami dziś ewangelizują" – wyjaśnił.

Reklama

Przystanek Jezus powstał w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w 1999 r. jako forma duszpasterskiej opieki nad młodzieżą zgromadzoną na Festiwalu Woodstock. Pierwszy raz odbył się w Żarach. Inicjatorem pierwszego Przystanku Jezus był bp Edward Dajczak – ówczesny biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie w Służbie Nowej Ewangelizacji – Wspólnota św. Tymoteusza z Gubina.

Co roku w Przystanku Jezus uczestniczy od 700 do 1200 ewangelizatorów z Polski i z zagranicy, z różnorodnych środowisk kościelnych. Są wśród nich duchowni, siostry zakonne, klerycy, ale prawie dwie trzecie stanowią świeccy, głównie młodzież. Wśród wykorzystywanych form ewangelizacji są m.in. pantomima, teatr, koncerty muzyczne, taniec, prezentacje parateatralne, modlitwa itp.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

2022-08-02 13:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjaciele Jezusa wyruszyli z przekazem miłości

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

Biuro Prasowe inicjatywy ewangelizacyjnej Przyjaciele Jezusa

Chrystus żyje, On jest naszą nadzieją, jest najpiękniejszą młodością tego świata – te słowa Papieża Franciszka z adhortacji Christus vivit niech szczególnie nam towarzyszą – powiedział podczas konferencji prasowej na otwarcie inicjatywy ewangelizacyjnej Przyjaciele Jezusa Biskup Tadeusz Lityński do zgromadzonych. - Wszystko to, czego Chrystus dotknie, staje się młode, staje się piękne, nowe i jest napełnione życiem. Myślę, że to co się dzieje również w Kostrzynie – wasza misja, wasza rola, wasze zadanie to jest to, żeby napełniać życiem. Papież proponuje, aby młodzi budowali przyjaźń społeczną, poszukiwali dobra wspólnego. Świat jest niszczony przez wrogość, a jeśli idziemy z Chrystusem, to właśnie idziemy z przekazem miłości. I tego życzę Przyjaciołom Jezusa – dodawał biskup zielonogórsko-gorzowski.

Tegoroczna inicjatywa ewangelizacyjna “Przyjaciele Jezusa” jest kontynuacją Przystanku Jezus podczas trwającego Pol’and’Rock Festival. Ewangelizatorzy przez nawiązywanie bezpośrednich relacji z uczestnikami, podzielą się z nimi świadectwem wiary. Koreluje z tą postawą tegoroczne hasło Inicjatywy: „Jesteście moimi przyjaciółmi”.

CZYTAJ DALEJ

Wieczór mlekiem i miodem płynący w Oławie

2022-11-30 15:30

Julia Pawelec

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

W I Niedzielę Adwentu w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie odbyło się Uwielbienie wprowadzające w radosny nastrój oczekiwania na przyjście Pana.

Po Mszy Świętej nastąpiło nabożeństwo adwentowe, które rozpoczęło się poświęceniem wieńca adwentowego. Następnie odczytano czytania ze Starego Testamentu, a w dalszej kolejności Ewangelię opisującą scenę Zwiastowania (Łk 1, 26-38). Konferencję wygłosił ks. Adam Bilski, zwracając uwagę na to, z jak wielką wiarą i zaufaniem Maryja przyjęła wolę Pana Boga o zostaniu matką Zbawiciela. Odpowiedziała na to wezwanie mimo obaw, czy w tak młodym wieku podoła wychowaniu dziecka - w dodatku Syna Bożego. Nie rozumiała wiele, z pokorą przyjęła jednak każdy element Bożego planu. Kapłan zauważył, że Maryja nie zwątpiła także wtedy, gdy jej Syn, "któremu panowaniu nie będzie końca”, narodził się w bardzo ubogich warunkach, ponieważ nie znaleziono żadnego innego miejsca, w którym mógłby przyjść na świat.- Po ludzku mogłoby to zachwiać wiarę. Jednak nie w przypadku Maryi. Ona ufała zawsze - podkreślał.

CZYTAJ DALEJ

Za nami Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 18:48

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

edukacja

chrześcijanie

redakcja Niedzieli

Karol Porwich/Niedziela

Zakończył się Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej, którego tematyka dotyczyła komunikacji w rodzinie i w szkole. Dwudniowe obrady miały miejsce w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Drugi dzień kongresu rozpoczął się dyskusją panelową na temat komunikacji w sytuacjach trudnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję