Reklama

Ojciec Święty na nowych znaczkach i kartkach pocztowych

Niedziela łódzka 41/2002

Wzorem lat ubiegłych Poczta Polska upamiętniła kolejną wizytę apostolską Jana Pawła II w Ojczyźnie emisją trzech znaczków pocztowych, w tym jednego w formie bloku.
Na znaczku o wartości 1,10 zł przedstawiono Papieża Jana Pawła II na tle sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Sanktuarium to powstało na początku XVII wieku jako fundacja Mikołaja Zebrzydowskiego i należy dzisiaj do najczęściej uczęszczanych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Z sanktuarium kalwaryjskim przez lata był mocno związany obecny Ojciec Święty, który przybywał tu wielokrotnie.
Znaczek o nominale 1,80 zł przedstawia Ojca Świętego na tle sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Mieści się ono na terenie będącym własnością Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Jan Paweł II już jako kapłan i biskup był zainteresowany rozwijającym się kultem Miłosierdzia Bożego w formach przekazanych przez s. Faustynę Kowalską, którą 30 kwietnia 2000 r. ogłosił świętą Kościoła katolickiego. Rosnąca sława świętości jej życia od lat przyciągała do tego miejsca wielu pielgrzymów. Stąd też powstała konieczność budowy nowej świątyni. Jej konsekracja była głównym celem obecnej wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie.
Znaczek wartości 3,20 zł wydany w formie ozdobnego bloku przedstawia sylwetkę Papieża na tle Wawelu, jednego z najokazalszych zabytków architektury renesansowej w Europie.
Arkusze sprzedażne zawierają po 20 sztuk znaczków wydrukowanych techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym, natomiast bloki są wykonane techniką stalorytniczą. Projektantem wydania pierwszych dwóch znaczków jest Janusz Wysocki, natomiast bloku Maciej Jędrysik i rytownik Czesław Słania. W dniu wprowadzenia znaczków (5 sierpnia) i bloku (16 sierpnia) do obiegu ukazały się trzy rodzaje kopert FDC, opatrzone jednym z dwóch wzorów datowników okolicznościowych, stosowanych w Urzędzie Pocztowym Kraków 1.
Oprócz znaczków Poczta Polska wydała kartkę pocztową o nominale 1,10 zł, na której przedstawiono Ojca Świętego na tle Tatr, po których od młodości zawsze chętnie wędrował.
Gdy rozpoczynały się przygotowania do tegorocznej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, Dyrekcja Okręgu Poczty w Łodzi wydała na przełomie maja i czerwca br. pięć kartek pocztowych beznominałowych, w tym dwie w formie widokówek, o tematyce religijnej, w większości papieskiej. Na jednej z kartek przedstawiono tablicę pamiątkową, wmurowaną w I rocznicę pobytu Jana Pawła II w Zakładach "Uniontex" w Łodzi.
Wydanie powyższych kartek miało też związek z wystawą filatelistyczną zorganizowaną w czerwcu br. jako część obchodów 15. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Łodzi. Na wystawie można było zobaczyć liczne zbiory dotyczące tematyki religijnej. Ekspozycja mieściła się przy kościele Matki Bożej Fatimskiej (ul. Kilińskiego 228), który to przedstawiono na kolejnej kartce. Służy ona również wraz z następną kartką - przedstawiającą Patronkę tej parafii, upamiętnieniu III rocznicy powstania Sekcji Mariologicznej Klubu PZF "Święty Gabriel" w Łodzi. Ostatnia z kartek wydana z okazji 40-lecia Koła Miejskiego PZF Bełchatów przedstawia pomnik Jana Pawła II w tym mieście. Nakład każdej z opisanych kartek beznominałowych wynosi 2 tys. sztuk.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

2022-09-29 09:50

[ TEMATY ]

archaniołowie

Karol Porwich/Niedziela

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Aniołowie są istotami duchowymi, nadrzędnymi wobec ludzi. Posiadają rozum oraz wolę. Św. Grzegorz Wielki tłumaczył, że słowo anioł nie oznacza natury, ale zadanie. „Duchy, które zapowiadają wydarzenia najbardziej doniosłe nazywają się archaniołami. Niektórzy z nich mają imiona własne, wskazujące na określone ich zadania czy posługę” – wyjaśniał papież i doktor Kościoła. Aniołowie i archaniołowie pośredniczą między Bogiem i ludźmi, a ich interwencje świadczą o tym, że są zawsze gotowi, aby nam pomóc. 29 września, w rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie Kościół katolicki wspomina trzech archaniołów, którym Bóg wyznaczył szczególne misje w historii zbawienia. Przypominamy kilka ciekawych informacji na ich temat.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

2022-09-30 22:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy w majowych rozważaniach wędrowaliśmy szlakiem maryjnych sanktuariów rozsianych na umęczonej rosyjską agresją ziemi ukraińskiej, nie przypuszczaliśmy, że w październiku będziemy kontynuować nasze wołanie o dar pokoju. Skoro konflikt militarny wciąż trwa a ofiarą rosyjskich działań padają niewinni ludzie, pójdziemy przez październikowe rozważania „z różańcem w ręku po dar pokoju”.

Tematem naszych rozważań będą tytuły, jakie przez wieki mądrość Kościoła nadała Najświętszej Maryi Pannie w różnych modlitwach. Rozpoczniemy od Pozdrowienia Anielskiego.

CZYTAJ DALEJ

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję