Reklama

Złoty rozdział dziejów nawiedzenia Jasnogórskiej Bogarodzicy

Tydzień temu pisaliśmy w „Niedzieli” o ogólnopolskim Nawiedzeniu Matki Bożej w kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego, trwającym w latach 1957-80. Tuż po tym Nawiedzeniu zaczęła się kolejna wędrówka Matki Bożej po parafiach Warszawy. W stolicy 18 października 1980 r. prymas Wyszyński witał Maryję osobiście. Dzięki temu Matka Boża Nawiedzająca mogła być ze swoim wiernym sługą w dniach jego odchodzenia do Domu Ojca. Nawiedziła Prymasa w jego pokoju na osiem dni przed śmiercią. 20 maja 1981 r. Ksiądz Prymas modlił się: „Dziękuję Ci, Matko, że jeszcze raz przyszłaś do mnie. Tyle razy przychodziłaś do mnie, zwłaszcza na Jasnej Górze, ale i ja przychodziłem do Ciebie... Dwadzieścia lat wędrujesz po Polsce, po diecezjach i parafiach. Niech ta wędrówka nadal nie ustaje, gdy skończy się, niech zacznie się na nowo, abyś stale krążyła po Polsce «dana ku obronie naszego narodu»”. O tym testamencie pamiętali biskupi i wierni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

5 maja 1985 r. zaczęło się Nawiedzenie w innej rzeczywistości. Matka Boża przyszła przygotować swój naród na wielki Jubileusz Dwutysięcznego Roku Tajemnicy Wcielenia i Narodzenia Syna Bożego.

Niestrudzona Pątniczka

3 maja 1985 r. na Jasnej Górze prymas Polski kard. Józef Glemp, zapowiadając kolejną Pielgrzymkę Matki Bożej po Polsce, mówił: „Będzie więc szła znanymi już sobie drogami, będzie też odwiedzała parafie, których podczas I Nawiedzenia jeszcze nie było, będzie zaglądała do tych serc, z którymi się jeszcze nie spotkała, ażeby wlać w nie światło swej macierzyńskiej miłości i mądrości, ażeby ukazać swą sprawiedliwość i dobroć.
W tej pracy wspomaga nas wielki syn naszego narodu, który składał tutaj i w wielu innych sanktuariach Zawierzenie Maryi Matce Boga - Jan Paweł II. To z nim jesteśmy złączeni. Jemu wyrażamy nasze uczucia wspólnoty, nadziei i wielkiej, niezłomnej ufności do Matki Najświętszej. Razem z nim włączamy się w pracę, która jest trudna i żmudna, wymaga samozaparcia, wymaga rzetelności, a wyraża się w słowach wypowiedzianych przez Ojca Świętego tutaj, na Jasnej Górze: «Naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza. Tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć. Idziemy więc z Maryją»”.
Nawiedzenie Matki Bożej stwarza tę specjalną, jedyną w swoim rodzaju okazję do pogłębionego przeżycia tajemnicy Wcielenia i Narodzenia Zbawiciela. Przy matczynej pomocy Maryi, naśladując Jej cnoty, możemy rozwijać w sobie i utrwalać synostwo Boże.
W ciągu dziesięciu lat Jan Paweł II kształtował w znacznym stopniu treści nowej ewangelizacji przez dokumenty i wypowiedzi związane również z Jasną Górą. On tworzył jasnogórską mariologię. Bezcennym wkładem dla teologicznego i duszpasterskiego pogłębienia tej formy kultu maryjnego stały się zwłaszcza listy apostolskie kierowane do poszczególnych diecezji z racji Nawiedzenia. Ojciec Święty zwracał w nich uwagę na aktualne problemy, którymi żyją Kościoły lokalne. W wielu listach i telegramach podkreślał, że możliwości rozwiązania tych trudnych spraw zależą od osobistej więzi wiernych z Chrystusem. Maryja pomaga odnaleźć drogę wiodącą do Chrystusa:
„Równocześnie proszę Matkę Chrystusa i Matkę naszą, aby - przez swoje Macierzyństwo - była dla moich braci i sióstr natchnieniem w pracy nad sobą, w wewnętrznej przemianie ducha, w wytrwałym budowaniu własnego człowieczeństwa na fundamencie Wiary, Nadziei i Miłości, w praktykowaniu trzeźwości i przezwyciężaniu wszelkiego zła dobrem; aby pomagała każdemu odnaleźć drogę wiodącą do Chrystusa, Odkupiciela człowieka, i do prawdziwej jedności w Wierze” (Watykan, 15 listopada 1991 r., telegram z okazji Nawiedzenia archidiecezji katowickiej).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zawierzył Jej Jan Paweł II

Z Peregrynacją Ojciec Święty wiązał jednocześnie radość wiary i chrześcijańską nadzieję, która jest „żarliwym wołaniem miłości o obecność”, że ta wielka modlitwa wokół Maryi Matki i Królowej Narodu Polskiego przyniesie owoce na miarę naszych czasów.
Jan Paweł II był nauczycielem i świadkiem całkowitego zawierzenia Maryi. Niejednokrotnie Jasnogórskiej Matce Kościoła zawierzał Kościół, świat i Polskę. Stąd też jednym ze znamiennych elementów II Nawiedzenia pozostają Akty Zawierzenia Maryi diecezji, parafii, rodzin i młodzieży.


Nawiedzeniowe Akty Zawierzenia Matce Bożej z jednej strony wskazują na potrzebę maryjnej szkoły, w której od Matki Jezusa i Matki naszej możemy się uczyć realizacji chrześcijańskiego powołania. Z drugiej zaś strony akcentują one czynną obecność Matki, która czuwa i przychodzi z pomocą pielgrzymującemu ludowi Bożemu. Potwierdza się tym samym kolejny raz, że Akt Zawierzenia Maryi jest podjętym świadomie zobowiązaniem do życia Ewangelią w sposób autentyczny i pełny, przez szczególną więź synowskiej miłości z Matką Jezusa.
W diecezjach w różnym stopniu nawiązuje się do Jasnogórskich Ślubów Narodu. W programie ostatnio zakończonego Nawiedzenia w diecezji radomskiej, odwołano się do roty Ślubów Jasnogórskich odnoszącej się do rodziny: „Maryjo, bądź Matką naszych Rodzin”. Jeszcze wyraźniej przywołane zostały one w Akcie Zawierzenia Diecezji Radomskiej (30 czerwca 2007 r.), wypowiedzianym na zakończenie Nawiedzenia przez biskupa ordynariusza Zygmunta Zimowskiego. Dodajmy, że Benedykt XVI w liście skierowanym na rozpoczęcie Nawiedzenia w diecezji radomskiej potwierdził tę formę kultu, przywołując jej inicjatora kard. Stefana Wyszyńskiego.

Nadzwyczajne owoce Nawiedzenia

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, jako wyraz duszpasterstwa nadzwyczajnego, która przyczyniała się do pogłębienia wiary i poprawy życia moralnego wiernych, znajduje niejako potwierdzenie we wprowadzeniu w Polsce innych peregrynacji. Nie sposób tutaj wymienić wszystkich, wspomnę tylko: peregrynację relikwii Krzyża Świętego zorganizowaną w diecezji kieleckiej w 1982 r., Matki Bożej Fatimskiej w diecezji sandomierskiej w 2005 i 2006, Matki Bożej z Nazaretu, Matki Bożej Leśniańskiej, Obrazu Jezusa Miłosiernego, św. Józefa w diecezji kaliskiej, relikwii św. Wojciecha, św. Faustyny, św. Teresy z Lisieux, bł. Wincentego Frelichowskiego wśród harcerzy i wojska. Większość z nich najczęściej ubogacano Apelem Jasnogórskim.
Jeśli spróbujemy uchwycić znamiona religijne, pastoralne czy społeczne Peregrynacji, trzeba powiedzieć, że ta forma kultu jest bardzo pociągająca dla wiernych. Dobrze zorganizowane Nawiedzenie przewyższa oczekiwania i wysiłek organizacyjny. Maryja w swoim obrazie wychodzi - można tak rzec - na place, drogi i miejsca modlitwy, aby szukać swoich dzieci, również tych, które opuściły Kościół. Pragnie pomagać w dojrzewaniu wiary, która wydaje owoce w postaci zaangażowania chrześcijan w różne dzieła sprawiedliwości społecznej, międzyludzkiej oraz służby najsłabszym i najuboższym.
Jubileusz to czas patrzenia także w przyszłość, w nadziei, że z pomocą łaski Bożej ten duchowy skarbiec półwiecza darów zostanie uzupełniony owocami naszych czasów świętością duszpasterzy i wiernych. Warto zauważyć trudny kontekst polityczny towarzyszący I Nawiedzeniu. Z jednej strony miała miejsce manifestacja wiary - wierzący stanowili większość, a mimo to byli dyskryminowani, spychani na margines życia publicznego, jako obywatele drugiej kategorii.
To spychanie za wiarę, za życie moralne według Ewangelii, nie skończyło się w XXI wieku. W okresie II Nawiedzenia trwa nadal, ukazując godne podziwu osoby zdolne przeciwstawić prawdę pochopnym wyrokom, tzw. lustracji duchowieństwa, głoszonym ustami dawnych prześladowców.
Maryja jest dla nas niezrównanym wzorem. Matka Chrystusowa uczy nas, co to znaczy wierzyć, co znaczy służyć, przebaczać, jak się modlić, jak ufać. Wyczula na potrzeby innych ludzi, olśniewa nieskalaną czystością i niewypowiedzianą dobrocią serca. Jest Matką Bożego Syna, a zarazem najlepszą Uczennicą w Chrystusowej szkole. Jest najwspanialszą cząstką ludu Bożego. Ona najgłębiej utrwaliła w sobie rysy Chrystusowe. Stała się prawzorem dla wszystkich chrześcijan.
Maryja wzywa nas do nawrócenia. Nawiedzenie Matki Zbawiciela to nie tylko zewnętrzne świętowanie, to przede wszystkim wielka modlitwa, ogromne skupienie, indywidualny i zbiorowy rachunek sumienia. To żarliwy wysiłek wyjścia ze skorupy egoizmu, zastarzałych nałogów, materializmu praktycznego ceniącego wyżej rzeczy niż ludzi.
W niektórych Kościołach lokalnych diecezjalne Nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej bywa przedłużane tzw. małą peregrynacją w rodzinach. Stanowi ona okazję do utrwalenia owoców Nawiedzenia. Temu też służą celebrowanie rocznic Nawiedzenia, a także odnowiona praktyka Apelu Jasnogórskiego. Tej modlitwie w świętej godzinie Polaków dużo uwagi poświęcał Jan Paweł II, ukazując ją jako syntetyczny zapis programu formacyjnego i nowej ewangelizacji, znaczonej Zawierzeniem Maryi.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Monika Łukaszów: - Wielkanoc to największe święto w Kościele, wszyscy o tym wiemy, a jednak wielu większą wagę przywiązuje do świąt Narodzenia Pańskiego. Z czego to wynika?

CZYTAJ DALEJ

Naśladowanie Jezusa

2024-03-28 21:33

[ TEMATY ]

Toruń

Renata Czerwińska

Biskup Wiesław Śmigiel przewodniczył Liturgii Wielkiego Czwartku w toruńskiej katedrze.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję