Reklama

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Złote róże - jeden z symboli Jasnej Góry

Jan Paweł II zawierzył siebie i Kościół święty Jasnogórskiej Pani słowami „Totus Tuus” - „Cały Twój” i 04 czerwca 1979 r. podarował dla Matki Bożej i Sanktuarium Jasnogórskiego pierwszą złotą różę (jest bardzo duża i umieszczona jest tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej).

2022-08-06 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

Sanktuarium Jasnogórskie znane jest na całym świecie przede wszystkim jako miejsce pielgrzymowania do Maryi - Matki Chrystusa, obecnej w szczególny sposób w Ikonie Jasnogórskiej.

Dla nas Polaków jest miejscem wyrażania naszych uczuć religijnych, ale też patriotycznych. Przez wieki urosło do rangi Sanktuarium Narodowego. Przychodzimy na Jasną Górę, do Królowej Polski, aby u stóp Jej tronu polecać nasze sprawy osobiste, rodzinne ale i naszej Ojczyzny, całego świata i Kościoła Świętego. Jasna Góra jest też symbolem wolności, dlatego Jan Paweł II w czasie swojej pierwszej wizyty do Ojczyzny powiedział do pielgrzymów jasnogórskich: „Tu zawsze byliśmy wolni”.

Ojciec Święty przypomniał nam jak ważną rolę odegrała Jasna Góra w historii naszego kraju i narodu. Uświadomił jeszcze raz, nam Polakom, rolę Jasnej Góry w momentach zagrożenia naszej suwerenności, w chwilach trudnych, kiedy ta wolność nam została odebrana i potem w trudnym procesie zmagania się o wolną Polskę.

Jan Paweł II zawierzył siebie i Kościół święty Jasnogórskiej Pani słowami „Totus Tuus” - „Cały Twój” i 04 czerwca 1979 r. podarował dla Matki Bożej i Sanktuarium Jasnogórskiego pierwszą złotą różę (jest bardzo duża i umieszczona jest tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej).

Drugą złotą różę, przygotowaną już dla papieża Pawła VI w 1966 r. (władze PRL nie pozwoliły na przyjazd do Polski), ofiarował 26 maja 2006 r. podczas pielgrzymki do Polski Benedykt XVI śladami swojego wielkiego poprzednika - Jana Pawła II. Ta róża papieska wykonana została w kształcie krzyża oplecionego gałązkami róż i znajduje się na ołtarzu Matki Bożej - przy figurze św. Kazimierza.

Reklama

Trzecią złotą różę (umieszczona między poprzednimi różami) podarował papież Franciszek 28 lipca 2016 r. podczas wizyty w Kaplicy Matki Bożej przed rozpoczęciem Eucharystii na Szczycie Jasnogórskim. Po zakończeniu uroczystej Mszy św. kończącej Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, Ojciec Święty udał się do Krakowa na Światowe Dni Młodych.

Róża Papieska, najwyższe rangą odznaczenie jakie przyznaje następca św. Piotra dla maryjnego sanktuarium, ma nie tylko charakter wotum, ale również charakter odznaczenia przyznawanego za jakieś szczególne zasługi. Jest to także wyraz żywej więzi Sanktuarium ze Stolicą Apostolską, dostrzeżenie wartości duchowych tego Sanktuarium.

Począwszy od pontyfikatu Leona IX (1049-1054) papieże w IV niedzielę Wielkiego Postu - niedzielę Laetare udawali się do bazyliki św. Krzyża trzymając w ręku złotą różę. To był znak pasji i zmartwychwstania Jezusa. Poświęcona w tym dniu złota róża papieska symbolizowała także radość i wesele na myśl o zbliżającej się Wielkanocy. Zwyczaj obdarowywania przez papieża złotą różą wybitnych członków kurii watykańskiej, a później także panujących, zwłaszcza monarchinie, znany jest więc od XI wieku, a osoba, która ją otrzymywała, miała za zadanie rozsiewać piękny zapach Jezusa zmartwychwstałego poprzez swoje życie poświęcone Chrystusowi i Jego Kościołowi.

Mazur/episkopat.pl

Pielgrzymi naśladują papieży i składają także swoje dary złote róże. Jest to wyraz ich miłości i wdzięczności za otrzymane łaski za przyczyną jasnogórskiej Pani. Kilka takich róż możemy zobaczyć w Muzeum 600-lecia.

Karol Porwich/Niedziela

Cykl powstał we współpracy z Jasnogórskim Centrum Informacji i Biurem Prasowym Jasnej Góry

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biblioteka - jedno z najciekawszych pomieszczeń Jasnej Góry!

2022-08-05 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Krzysztof Świertok Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

O roli takich miejsc w klasztorach świadczy porzekadło, że mnisi bez biblioteki są jak żołnierze bez arsenału...

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

CZYTAJ DALEJ

Kapłańskie odejścia

Niedziela Ogólnopolska 34/2020, str. 19

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Karol Porwich/Niedziela

Ważne w każdym powołaniu jest wychowanie do ofiarnej miłości, do uczynienia z życia daru w wymiarze krzyża.

Kiedy byłem moderatorem w Wyższym Seminarium Duchownym (przez rok prefektem studiów i przez dziesięć lat wicerektorem), to na pierwszym spotkaniu z kandydatami do kapłaństwa mówiłem, że ich wstąpienie do seminarium nie oznacza, iż zostaną księżmi. Dla niektórych będą to dłuższe, a dla innych krótsze rekolekcje przed zawarciem małżeństwa. Prosiłem, aby od samego początku wyrobili w sobie przekonanie, że najważniejszym celem formacji w seminarium nie jest przyjęcie święceń, ale zjednoczenie z Bogiem oraz oczyszczenie i pogłębienie motywacji. Ostatecznie Bóg przez decyzję Kościoła potwierdzi słuszność ich decyzji. Kapłaństwo bowiem, podobnie jak małżeństwo, życie zakonne, różne formy konsekracji, a nawet samotność – to drogi do świętości, a nie cele same w sobie. Tylko Bóg jest

CZYTAJ DALEJ

Minister Moskwa: w żadnej z próbek wody z Odry nie wykryto toksyn

2022-08-16 19:00

[ TEMATY ]

polityka

PAP/Marcin Bielecki

W żadnej z dotychczas zbadanych próbek wody z Odry nie wykryto substancji toksycznych - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, w badaniach przyczyn masowego śnięcia ryb brane są pod uwagę trzy hipotezy.

Pierwsza hipoteza to potencjalne przedostanie się substancji toksycznej, czy to w wyniku działalności przedsiębiorstw funkcjonujących nad Odrą czy też nielegalnych zrzutów do rzeki - wyjaśniła. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeanalizował próbki, żadna nie wykazała obecności żadnych substancji toksycznych - podkreśliła minister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję