Reklama

Niedziela Wrocławska

Klerycy wrocławskiego seminarium mają swój jubileusz na pielgrzymce

Po raz 50. alumni III roku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego idą na Jasną Górę. Tym razem, w roku jubileuszowym, podążają do celu w ramach Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę.

2022-08-06 08:09

ks. Łukasz

Alumni wraz z ks. rektorem Włodzimierzem Wołyńcem

Alumni wraz z ks. rektorem Włodzimierzem Wołyńcem

Dla nas kleryków jest to coś wyjątkowego, ponieważ zawsze przed rozpoczęciem III roku szliśmy przed obłóczynami po sutannę. Naszą intencją pielgrzymowania jest dobre przygotowanie się, najpierw do przyjęcia stroju duchownego, a w przyszłości święceń kapłańskich - zaznacza kl. Wiktor Cyran.

Decyzją ks. rektora pielgrzymka klerycka jest inna niż w latach wcześniejszych - W tym roku nasza pielgrzymka zmieniła format, gdyż nie idziemy, jak w latach ubiegłych sami, lecz z całą Pieszą Pielgrzymką Wrocławską. Z racji tego, że przewodnikiem gr. 1 - pokutnej jest ks. Włodzimierz Wołyniec, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, pielgrzymujemy razem z nim w jednej grupie - powiedział kl. Cyran.

Charakterystyką grupy pokutnej jest to, że podczas drogi odwiedzają kościoły, m.in. modląc się w nich Liturgią Godzin. - Staramy się wspierać ks. rektora w prowadzeniu Liturgii Godzin, czy różańca.- mówił kl. W. Cyran.

Reklama

Intencja powołaniowa jest tą główną prośbą. Klerycy na pątniczym szlaku modlą się także w innych intencjach. - Każdy z nas niesie ze sobą wiele próśb i podziękowań. Modlimy się za osoby, które o to prosiły, czy też osoby, które okazały nam wdzięczność lub jej nie okazały. Prosimy, aby ten czas był obfity w Boże łaski - podkreśla kl. Wiktor.

Dla kleryka Wiktora Cyrana była to pierwsza taka pielgrzymka. - To jest mój debiut na trasie pielgrzymki. Gdy dowiedziałem się, że nasza klerycka pielgrzymka zmienia format, trochę się przestraszyłem, ale teraz jest już wszystko dobrze i bez przeszkód podążam na Jasna Górę - mówi.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Alfons Nossol obchodził trzy jubileusze

2022-08-14 17:55

[ TEMATY ]

nossol

www.diecezja.opole.pl

Emerytowany biskup opolski świętował podczas metropolitalnych obchodów odpustowych św. Jacka 90. urodziny, 65-lecie kapłaństwa i 45. rocznicę święceń biskupich.

Jubilat przewodniczył w miejscu urodzenia św. Jacka Mszy św. koncelebrowanej przez biskupów z górnośląskiej metropolii oraz biskupa pomocniczego diecezji kijowsko-żytomierskiej i kilkudziesięciu kapłanów. Wśród gości nie zabrakło dominikanów (św. Jacek przyjął habit zakonny z rąk św. Dominika), członków bractwa dominikańskiego, św. Józefa i Najświętszego Sakramentu. Przed pałacem zgromadziło się – pod namiotem i w cieniu drzew kilka tysięcy wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zadarko: Trzeba zrezygnować z organizacji pielgrzymek autokarowych bez noclegów w drodze!

2022-08-10 12:52

[ TEMATY ]

turystyka

pielgrzymowanie

Adobe.Stock

- Po wypadku autokaru w Chorwacji jesteśmy wstrząśnięci, modlimy się i jesteśmy w żałobie. Łączymy się w bólu z najbliższymi ofiar. Ale ta tragedia zmusza nas do refleksji nad stanem przestrzegania przez organizatorów pielgrzymek i wyjazdów turystycznych standardów bezpieczeństwa – mówi KAI bp Krzysztof Zadarko. Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zapowiada, że jesienią zostaną ogłoszone „Wskazania dla duszpasterstwa pielgrzymów”, mówiące także o podstawowych wymogach bezpieczeństwa.

Biskup pytany o wnioski, jakie można wyciągnąć z wypadku w Chorwacji, odpowiada, że „nie jesteśmy od tego, żeby osądzać czy orzekać o winie, musimy cierpliwie poczekać na wyniki badania przyczyn, ale na pewno będziemy apelować do organizatorów pielgrzymek o większą troskę o bezpieczeństwo, m. in. aby na trasie przewidzieć noclegi, a nie planować jazdę bez przerwy”.

CZYTAJ DALEJ

GIOŚ: badanie próbek z Odry granicznej w woj. lubuskim nie potwierdziło obecności rtęci

2022-08-15 20:17

[ TEMATY ]

rzeka

PAP/Marcin Bielecki

Badanie próbek wody z Odry granicznej po stronie polskiej w woj. lubuskim, prowadzone od 10 sierpnia w sposób ciągły, realizowane przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ, nie potwierdziło obecności rtęci – podał w poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

GIOŚ przedstawił także udostępnione w poniedziałek przez stronę niemiecką wyniki badań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję