Reklama

Niedziela Lubelska

Dobro nie zna granic. Z pomocą uchodźcom z Ukrainy

Archiwum stowarzyszenia

Monika Pawłowska i Robert Persona odwiedzili uczestników kursu językowego

Monika Pawłowska i Robert Persona odwiedzili uczestników kursu językowego

Stowarzyszenie Bezpieczna Lubelszczyzna nie ustaje w niesieniu pomocy pogrążonej w wojnie Ukrainie, jak i przebywającym wśród nas uchodźcom.

Postępująca inflacja i zubożenie społeczeństwa wywołane pandemią i agresją Rosji na Ukrainę, ale też znużenie tematem zbrojnego konfliktu za wschodnią granicą powodują, że pospolite ruszenie serc i skala pomocy niejako przygasły. Po oddolnych inicjatywach, podejmowanych dosłownie z godziny na godzinę w niespotykanej dotąd skali, przyszedł czas na pomoc bardziej usystematyzowaną i długofalową, organizowaną z pomocą państwa i różnych instytucji. Coraz trudniej pozyskać dary rzeczowe, by wyruszyć z konwojem humanitarnym na wschód, ale możliwości niesienia pomocy wciąż jest wiele. Robert Persona, prezes Bezpiecznej Lubelszczyzny, wraz z członkami i przyjaciółmi stowarzyszenia od pierwszych dni wojny wydeptuje ścieżki do osób indywidualnych, firm i instytucji, by zaradzić potrzebom Ukraińców w ich ojczyźnie, jak i na uchodźstwie.

Uchodźcy u św. Mikołaja

Pierwszym działaniem stowarzyszenia była organizacja konwojów, które z żywnością, chemią gospodarczą, odzieżą, a szczególnie z lekami i środkami opatrunkowymi, dotarły na wschód Ukrainy; potem przyszedł czas na systematyczną pomoc uchodźcom w Lublinie. - Udało nam się pozyskać dofinansowanie z rządu na projekt „Bezpieczny uchodźca - kompleksowa pomoc osobom dotkniętym konfliktem zbrojnym na Ukrainie”. W ramach tego przedsięwzięcia w pomieszczeniach parafii św. Mikołaja na Czwartku w Lublinie zorganizowaliśmy trzymiesięczne kursy nauki języka polskiego oraz porady prawne i psychologiczne dla uchodźców - mówi Robert Persona. Kilkaset osób, w większości kobiet i dzieci, w dogodnej z punktu widzenia komunikacyjnego lokalizacji, skorzystało już z możliwości nauki języka. Dla uchodźców niezwykle ważne są porady prawne, szczególnie dotyczące możliwości zatrudnienia, ale bezcennym zdają się być porady psychologiczne. Wielu uchodźców, w tym dzieci, boryka się traumą wojenną, a bezpłatne konsultacje i terapie pomagają uporać się z trudną przeszłością i lękiem o przyszłość. Prezes ma nadzieję, że pozyskanie kolejnych grantów i życzliwość proboszcza ks. Piotra Kawałko pomoże kontynuować tę pracę, bardzo potrzebną i docenianą przez uchodźców.

Reklama

Ponadczasowa wartość

O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo, w kontekście toczącej się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Lublina wojny, nikogo przekonywać nie trzeba. Stowarzyszenie już dawno zwróciło uwagę na ten aspekt życia społecznego, a w ostatnich latach organizuje konkurs „Lubelski Lider Bezpieczeństwa”. Wyróżnia w nim osoby i instytucje szczególnie zasłużone na tym polu. Za rok 2021 nagrody zostały przyznane w 6 kategoriach. Jedną z nich otrzymał Yuriy Dil, koordynator ds. bezpieczeństwa lwowskiej obwodowej administracji woskowej i ekspert ds. bezpieczeństwa publicznego. Odbierając nagrodę podczas gali bezpieczeństwa, gość ze Lwowa ze łzami w oczach dziękował Polakom za pomoc. - Ze stowarzyszeniem Bezpieczna Lubelszczyzna współpracujemy od 2014 r. Po wybuchu wojny, 24 lutego, Robert Persona zadzwonił do mnie jako jeden z pierwszych, z pytaniem jak może pomóc. Od tego czasu wraz z przyjaciółmi bardzo angażuje się poprzez organizowanie konwojów humanitarnych, a także kompleksową opiekę nad uchodźcami w Polsce. Za każdy gest dobroci jestem stowarzyszeniu, i wszystkim Polakom, bardzo wdzięczny - powiedział Yuriy Dil. W niesienie pomocy Ukrainie we współpracy z Bezpieczną Lubelszczyzną angażuje się poseł Monika Pawłowska. - Jak ktoś ma tak otwarte i wrażliwe serce, a przy tym zaraża innych dobrem, jak panowie ze stowarzyszenia, nie sposób samemu nie włączyć się w pomoc innym ludziom - powiedziała pani poseł.

2022-08-06 21:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Czaja: wierni chcą kontaktu z biskupem, bez pompy, która towarzyszy uroczystościom

2022-10-06 13:42

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Podczas wakacji szedłem przez cztery dni Szlakiem Jakubowym w naszej diecezji. Formuła była prosta. Ogłosiłem, że idę i zapraszam na wspólną drogę. Poszła ze mną trzydziestka ludzi w różnym wieku, a przewinęło się około dwustu. Potwierdziło to, jak bardzo wierni chcą kontaktu z biskupem, bez pompy, która towarzyszy uroczystościom. Tym bardziej trzeba szukać nowych form docierania do młodych i nowych formy duszpasterstwa. – mówi biskup opolski Andrzej Czaja w rozmowie z KAI.

Wskazuje, że obecnie obchodzony jubileusz 50-lecia diecezji winien być impulsem do odnowy Kościoła w duchu synodalnym - poprzez budowanie wspólnoty, głębsze zaangażowanie wiernych i misyjne wyjście na zewnątrz.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Wizja i zaangażowanie

2022-10-06 18:44

Magdalena Lewandowska

Studenci z duszpasterstw akademickich Wrocławia wspólnie modlili się na początku nowego roku.

Studenci z duszpasterstw akademickich Wrocławia wspólnie modlili się na początku nowego roku.

Uroczystą Mszą św. w Kościele Uniwersyteckim duszpasterstwa zainaugurowały nowy rok akademicki.

Eucharystii przewodniczył bp Maciej Małyga, a razem z nim modlili się duszpasterze akademiccy z Wrocławia, studenci i pracownicy naukowi. W homilii hierarcha mówił młodym o wizji i zaangażowaniu. – Ewangelia mówi nam, że za Jezusem idą uczniowie i uczennice. I to z ich perspektywy chcemy popatrzeć na naszego Pana i na samych siebie. Dwa słowa klucze do tych rozważań to wizja i zaangażowanie. Wizja życia, w której miłość jest na pierwszym miejscu i zaangażowanie w jej spełnienie. Bo cóż z wizjonerów, którzy nic ze swoją wizją nie robią? – pytał bp Maciej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję