Reklama

Niedziela Lubelska

Godziny dla rodziny. Domowy Kościół na wakacjach

Krzysztof Piasecki

Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, to propozycja dla sakramentalnych małżeństw.

Wspólnota łączy w sobie charyzmaty ruchu założonego przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame. Ideałem jest droga ku świętości w jedności ze współmałżonkiem. Duchowość małżeńska jest realizowana poprzez przyjęcie elementów formacyjnych nazywanych zobowiązaniami (darami). Są to codzienna modlitwa osobista, małżeńska i rodzinna oraz lektura Pisma Świętego, dialog małżeński i wynikająca z niego reguła życia, a także comiesięczne spotkania formacyjne w kręgach małżeńskich i uczestnictwo w rekolekcjach.

Wakacyjna oaza

Wśród różnych spotkań rekolekcyjnych, Domowy Kościół proponuje małżeństwom i rodzinom udział w wakacyjnych oazach. 15-dniowe rekolekcje są czasem modlitwy i odpoczynku. Z takiej formy pogłębiania relacji z Bogiem i z bliźnim rokrocznie korzystają setki małżeństw. 15 z nich w drugiej połowie lipca uczestniczyło w Oazie Nowego Życia II stopnia dla rodzin w Leśnej Podlaskiej. Pod opieką Agnieszki i Krzysztofa Piaseckich oraz moderatora ks. Zdzisława Szostaka uczestnicy zgłębiali tajniki historii zbawienia, poznawali uroki Podlasia, a nade wszystko wzrastali w wierze i miłości. Anna i Marcin Sokal, małżeństwo z trójką dzieci, należy do kręgu Domowego Kościoła przy parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastkowie. Jednego z ponad 230 kręgów działających na terenie archidiecezji lubelskiej. Rodzina kolejne wakacje spędziła na oazie, tym razem służąc w diakonii muzycznej.

Rodzinna wspólnota

- Jako młodzi ludzie formowaliśmy się w różnych wspólnotach w Kościele, więc gdy się pobraliśmy, zaczęliśmy szukać wspólnoty odpowiedniej dla małżeństwa i rodziny. Tak trafiliśmy do Domowego Kościoła i tu przed laty znaleźliśmy swoje miejsce. To bardzo prorodzinny ruch - mówi Anna Sokal. Jak wyjaśnia, z jednej strony są zobowiązania, których realizacja pomaga małżonkom w codziennej wędrówce drogą świętości, z drugiej jest troska o dzieci, w tym o ich katolickie wychowanie. Wielką wartością jest wspólny udział w rekolekcjach, gdzie dorośli i dzieci realizują odrębne programy formacyjne, ale też zostaje czas na zwykły, wakacyjny wypoczynek. Rodziny często wybierają rekolekcje w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie, by pokazać dzieciom piękno Polski i aktywnie spędzić „godziny dla rodziny”. Wartością dodaną są przyjaźnie zawierane na długie lata pomiędzy dorosłymi i dziećmi z różnych stron. Podczas turnusu w Leśnej Podlaskiej, organizowanego przez Domowy Kościół archidiecezji lubelskiej, obecne były rodziny z okolic Lublina, ale też Gdańska, Warszawy, a nawet Wiednia.

Reklama

Świat wartości

Intensywne, ponad dwutygodniowe rekolekcje, pozwalają małżonkom nabrać sił na niełatwą codzienność. - Wszystko, co ma wartość, kosztuje. Tak samo bycie w Domowym Kościele. Wspólnota wyznacza kierunek i daje oparcie w życiu; pokazuje, że rodzina oparta na Bogu jest ważniejsza od pościgu za pieniędzmi i karierą. Domowy Kościół daje naszej rodzinie bezpieczne środowisko wzrostu. Nie tylko przez udział w rekolekcjach, ale przede wszystkim przez codzienne życie zobowiązaniami, nasze dzieci mają możliwość życia wiarą i wartościami, których współczesny świat nie ceni - mówi Marcin Sokal. Zwraca uwagę, że nie chodzi o wykluczenie się ze wszystkiego, co „światowe”, jak kariera czy biznes, ale przeciwnie, o wprowadzanie do zwykłego życia ewangelicznych wartości. - Codzienna modlitwa, lektura Pisma Świętego i Eucharystia, rzutują na nasze relacje małżeńskie i rodzinne, ale też zawodowe. Dzięki temu, że jesteśmy blisko Jezusa, możemy wybierać dobro - podkreślają małżonkowie.

2022-08-06 21:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak naprawdę wygląda piekło? Poznaj kilka wizji św. Faustyny!

[ TEMATY ]

duchowość

św. Faustyna

Adobe Stock

Choć nikt z nas nie chce tam trafić, nie raz zastanawiamy się „jak tam jest?”. Jak naprawdę wygląda piekło? Z podpowiedzią przychodzi nam św. Faustyna, która w swoim Dzienniczku zapisała kilka wizji piekła.

Poniższe cytaty nie mają na celu wzbudzenie strachu – to raczej motywacja, aby ufając niezgłębionemu Miłosierdziu Boga jeszcze mocniej przylgnąć do Jezusa i przyprowadzać do Niego jak najwięcej bliźnich. (przyp. Red.)

CZYTAJ DALEJ

XVIII-w. obraz św. Franciszka wrócił po renowacji do klasztoru w Kętach

2022-10-05 21:01

[ TEMATY ]

Kęty

diecezja.bielsko.pl

Do kaplicy kościoła przy kęckim klasztorze sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji powrócił po renowacji obraz św. Franciszka – zakomunikowały w środę służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej. Zabiegi konserwatorskie powinny zabezpieczyć dzieło na kolejne 50-70 lat.

"Stare dzieło, prawdopodobnie z XVIII w., które odzyskało dawną świetność, przedstawia Patriarchę Asyskiego ze stygmatami, kontemplującego Chrystusa Ukrzyżowanego. Nieznany malarz uwiecznił także charakterystyczne symbole odwołujące się do przemijania i życia pokutnego – czaszkę i bicz umieszczone pod krzyżem" – wskazano w komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Wizja i zaangażowanie

2022-10-06 18:44

Magdalena Lewandowska

Studenci z duszpasterstw akademickich Wrocławia wspólnie modlili się na początku nowego roku.

Studenci z duszpasterstw akademickich Wrocławia wspólnie modlili się na początku nowego roku.

Uroczystą Mszą św. w Kościele Uniwersyteckim duszpasterstwa zainaugurowały nowy rok akademicki.

Eucharystii przewodniczył bp Maciej Małyga, a razem z nim modlili się duszpasterze akademiccy z Wrocławia, studenci i pracownicy naukowi. W homilii hierarcha mówił młodym o wizji i zaangażowaniu. – Ewangelia mówi nam, że za Jezusem idą uczniowie i uczennice. I to z ich perspektywy chcemy popatrzeć na naszego Pana i na samych siebie. Dwa słowa klucze do tych rozważań to wizja i zaangażowanie. Wizja życia, w której miłość jest na pierwszym miejscu i zaangażowanie w jej spełnienie. Bo cóż z wizjonerów, którzy nic ze swoją wizją nie robią? – pytał bp Maciej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję