Reklama

Pracownicy i czytelnicy "Niedzieli" na Jasnej Górze

Niedziela płocka 41/2002

Wciąż żywe są w nas pełne nadziei słowa o Miłosierdziu Bożym, jakie Ojciec Święty przekazał Polakom podczas sierpniowej wizyty w Polsce. Jej hasło Bóg bogaty w miłosierdzie towarzyszyło również uczestnikom VI Pielgrzymki Niedzieli na Jasną Górę, na której nie zabrakło i naszego zespołu redakcyjnego.
Doroczna Pielgrzymka Niedzieli gromadzi jej pracowników: zarówno edycji głównej, jak i pracowników 18 już edycji lokalnych pisma, współpracowników, sympatyków, a także czytelników. Jest to szczególny czas nie tylko wzajemnego poznawania się (wszak zespoły zjeżdżają z całej Polski), ale i wymiany doświadczeń, dyskusji i wspólnego poszukiwania pomysłów.
Do Częstochowy przybyliśmy już 20 września. Piątek był bowiem dniem spotkań indywidualnych z redaktorem naczelnym Niedzieli ks. inf. Ireneuszem Skubisiem i szefową grupy opiekującej się edycjami - Katarzyną Woynarowską. Dzięki tym rozmowom poznaliśmy nowe projekty zwiększenia atrakcyjności gazety. A i dla nas stało się ono źródłem inspiracji i nowych pomysłów do dalszej pracy.
W piątkowe popołudnie uczestniczyliśmy w sympozjum, poświęconym problematyce mikromediów, ważkiego elementu Nowej Ewangelizacji. Tę tematykę podjął w swoim referacie dr hab. Karol Klauza, który mówił m.in. (...) "Wydarzenie w sferze makromediów (prasy, radia, telewizji, telematyki) zwróciły uwagę na rangę i pozwoliły dowartościować mikromedia (afisz, plakat, ulotkę, folder, pocztówkę itp.). Oczywiście rangę tę mikromedia zyskują jedynie jako skojarzone w działaniu z makromediami, czerpiąc z nich tematykę, umowny system symboli i znaków, nawiązujący do języka mediów zwłaszcza audiowizualnych. (...) W przypadku Niedzieli na szczeblu redakcji centralnej możemy mówić o tworzeniu swoistego kartelu medialnego, skupiającego tak ważne środki oddziaływania jak: redakcję prasową, wydawnictwo książkowe, stałe studio radiowe, telewizyjne, serwer, własny system kolporterski oraz kościelny ośrodek decyzyjny w sferze mediów, jakim jest personalna unia z archidiecezjalnym Wydziałem Duszpasterstwa za pomocą mediów. Całość tworzy związek podmiotów podporządkowany wspólnemu celowi duszpasterskiemu, promieniującemu doświadczeniem na uczestniczące w działalności prasowej redakcje edycji diecezjalnych".
Problemy, z jakimi boryka się niemal każda edycja lokalna naszego pisma, na przykładzie edycji sosnowieckiej, przedstawił redaktor odpowiedzialny ks. Paweł Rozpiątkowski.
W sobotni poranek zgromadziliśmy się w Bazylice Jasnogórskiej, obok Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, na Mszy św. koncelebrowanej przez redaktorów edycji diecezjalnych, pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka. Ks. inf. Ireneusz Skubiś na początku Liturgii przypomniał, że Maryja jest Pierwszą Redaktorką gazety. Do tej myśli nawiązał również w swojej homilii abp St. Nowak, jednocześnie wskazując na hasło tegorocznej pielgrzymki Bóg bogaty w miłosierdzie, oraz nauczanie Ojca Świętego, podkreślił, że miłość Boża jest zawsze miłosierna, czyli zstępująca, zniżająca się do człowieka. Ksiądz Arcybiskup przywołał również sylwetkę patrona dnia, św. Mateusza, przypominając, że był on nie tylko Ewangelistą, ale i Apostołem oraz uczniem Chrystusa i jako taki powinien być dla nas wzorem życia. "Wszyscy jesteśmy Apostołami, ewangelistami i uczniami. (...) Poczujmy się w czasie tej pielgrzymki naprawdę zawołani, zaproszeni przez Jezusa. (...) My wszyscy poczujmy się dzisiaj w roli Mateusza. Poczujmy się odpowiedzialni za Słowo Boże" - zachęcał Ksiądz Arcybiskup.
Wiele emocji przyniosło południowe spotkanie w Sali o. Augustyna Kordeckiego, bowiem szczególnie zasłużeni współpracownicy wszystkich edycji Niedzieli, zostali uhonorowani medalami i dyplomami "Mater Verbi". Medal i dyplom "Mater Verbi" w edycji płockiej otrzymał nasz kolega redakcyjny - fotoreporter Dariusz Świtalski.
W Sali o. Augustyna Kordeckiego pojawił się również szczególny gość, którego chyba nikomu nie trzeba było przedstawiać. Janek Pospieszalski, bo o nim mowa, rozmawiał z uczestnikami spotkania na temat programu "Studio otwarte - Cybernetyki 7", który prowadzi w telewizji PULS.
Pielgrzymka na Jasną Górę nie byłaby pielgrzymką bez nawiedzenia Kaplicy Cudownego Obrazu. Tam właśnie, przed wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się modlitwa zawierzenia.
A potem, już w siedzibie redakcji częstochowskiej, nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy św. Maksymiliana Marii Kolbego, konferencja bp. Ignacego Jeża z Koszalina oraz otwarcie wystawy prac artysty rzeźbiarza dr. Zygmunta Wujka.
Ubogaceni nowymi pomysłami wróciliśmy do domów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej diecezji

2022-09-29 08:57

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

archidiecezja.pl

Chcemy podjąć w naszej diecezji przygotowania do rozpoczęcia formacji mężczyzn do diakonatu stałego zarówno żonatych, jak i tych, którzy chcą pozostawać w bezżenności, a doświadczają łaski powołania do diakonatu – zapowiada biskup kielecki Jan Piotrowski w komunikacie wystosowanym do wiernych.

Biskup przypomina w nim znaczenie charyzmatów w Kościele, w którym „Chrystus działa przez ludzi”.

CZYTAJ DALEJ

Polak wicegenerałem Zgromadzenia Oblatów

2022-10-01 15:17

[ TEMATY ]

oblaci

oblaci.pl

o. Antoni Bochm OMI

o. Antoni Bochm OMI

Ojciec Antoni Bochm OMI, dotychczasowy radny generalny na Europę został wybrany wikariuszem generalnym. To druga osoba w Zgromadzeniu. Decyzję podjęła 37. Kapituła Generalna obradująca w Nemi we Włoszech.

Ojciec Bochm urodził się 29 marca 1969 r. w miejscowości Miedźna w archidiecezji katowickiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pszczynie w zawodzie malarza budowlanego. Pracując jako malarz, kontynuował naukę w Technikum Budowlanym w Tychach, które ukończył zdaniem egzaminu maturalnego w 1990 r.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy jesteśmy wezwani, aby głosić Ewangelię

2022-10-01 15:57

[ TEMATY ]

Księża marianie

Marymont

parafia NMP Królowej Polski

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz poświęcił kaplicę z odnowioną płaskorzeźbę Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w marymonckim kościele „na górce”, w którym pracują księża marianie.

Przed rozpoczęciem liturgii ks. Maricn Jurak MIC, proboszcz parafii przypomniał, że płaskorzeźba Matki Bożej Królowej Korony Polskiej została wprowadzona do kościoła w 1924 r. przez bł. ks. Michała Sopoćkę, spowiednika św. s. Faustyny. Są świadectwa wielu uzdrowień, szczęśliwych powrotów po wojnie do domu wymodlonych przed tą płaskorzeźbą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję