Reklama

Po raz trzeci pieszo do Skępego

Niedziela płocka 41/2002

Wrzesień dla rodziców, dzieci, nauczycieli, wychowawców i katechetów to czas podjęcia nowych wyzwań i zadań czekających na progu nowego roku szkolnego i katechetycznego. Dla mieszkańców parafii Bożewo oprócz tegoż niezwykle ważnego wydarzenia jest jeszcze jedno równie ważne, które mobilizuje całą parafię i jest swego rodzaju świętem. Wydarzenie to związane jest z przybyciem pielgrzymów udających się każdego roku od 151 lat z Płocka do Skępego.
W Bożewie pielgrzymi już tradycyjnie częstowani gorącym posiłkiem, z życzliwością i serdecznością przyjmowani są w domach, gdzie po trudach całego dnia odpoczywają. Wieczorem pielgrzymi z Płocka i parafianie bożewscy uczestniczą w Apelu Jasnogórskim, niejednokrotnie z udziałem bp. Romana Marcinkowskiego oraz przybyłych księży z dekanatów płockich.
Apel Jasnogórski stanowi duchowe przygotowanie do wyruszenia w drogę następnego dnia - zarówno dla pielgrzymów z Płocka, jak i z Bożewa. W tym roku po raz trzeci śladami pielgrzymów płockich, po Mszy św. odprawionej przez Księdza Proboszcza dr. Andrzeja Świderskiego, blisko 200-osobowa grupa pielgrzymów z Bożewa wyruszyła pieszo do Skępego.
Był mglisty sobotni poranek zwiastujący rychły koniec lata, gdy pielgrzymi opuszczali Bożewo i udawali się w stronę Mochowa. Tam po krótkiej adoracji Najświętszego Sakramentu ruszyli w dalszą drogę. W Ligowie spotkali pielgrzymów udających się z Sierpca do Skępego. Po życzliwym przywitaniu przez proboszcza ks. Jana Lewandowskiego i prefekta ks. Piotra Fabrykiewicza w ligowskiej świątyni pod przewodnictwem swojego księdza proboszcza odmówili modlitwę Anioł Pański. Po krótkim odpoczynku udali się w drogę.
Grupę tworzyli przede wszystkim ludzie młodzi, wraz z nimi szli ich rodzice i nauczyciele. Najmłodszy pielgrzym liczył 1,5 roku, a wraz z nim szła jego rodzina. Nie był to odosobniony przypadek - było takich więcej. Podążając do Matki Bożej, spotkały się całe rodziny, często trzypokoleniowe.
Dla idących w tej pielgrzymce nauczycieli była to lekcja modlitwy, śpiewu, skupienia, a przede wszystkim świadectwa. Każdy z pielgrzymów bożewskich niósł w swym sercu różnego rodzaju intencje i modlitwy, znane Bogu i im samym. Podczas pielgrzymki śpiewem, modlitwą różańcową i Koronką do Miłosierdzia Bożego oddawano cześć Bogu i uwielbienie dla Jego Matki.
Wszyscy w grupie dokładali wszelkich starań by to wspólne pielgrzymowanie przebiegało we wzajemnej życzliwości i serdecznym klimacie. A nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem pielgrzymki czuwał przewodnik wraz z grupą porządkową. Ten pielgrzymi trud Pan Bóg pobłogosławił piękną, słoneczną pogodą, która towarzyszyła prawie cała drogą.
Po dotarciu do Skępego piesi pielgrzymi wraz z pozostałymi, ze swoim Proboszczem, całą asystą, orkiestrą udali się do sanktuarium w Skępem. Tam, po serdecznym powitaniu przez Ojców Bernardynów, uczestniczyli w Nieszporach odprawianych pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego. Wielu parafian bożewskich skorzystało z sakramentu pokuty i przez długi czas, aż do wspólnego powrotu do Bożewa trwało w sanktuarium na modlitwie.
Pielgrzymka dla zdecydowanej większości parafian była dniem oderwania się od codziennych obowiązków. Czasem zadumy, wewnętrznego skupienia i refleksji. Jednocześnie czasem wielkiej radości wyrażonej we wspólnej modlitwie i spontanicznym śpiewie pieśni religijnych. Przeżycia związane ze świętem Narodzenia Matki Bożej na długo pozostaną w sercach i pamięci ludzi, którzy od wieków żyją w bliskości duchowej i geograficznej tego sanktuarium.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników

2022-10-01 14:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prawnik

Jasna Góra/Facebook

O wierności nie tylko przepisom prawa, ale przede wszystkim wierności podstawowym zasadom moralnym przypominają na Jasnej Górze uczestnicy 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników. Tematem przewodnim spotkania są zagadnienia dotyczące moralnych podstaw prawa, polityki i gospodarki. Osoby zawodowo zajmujące się stosowaniem prawa spotykają się na Jasnej Górze od 1957 r. z inicjatywy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Modlitwie przedstawicieli środowisk jurystycznych przewodniczył bp Janusz Stepnowski, delegat KEP ds. duszpasterstwa prawników. - Ważne jest odniesienie do Boga tak w życiu każdego chrześcijanina, jak i sędziów, adwokatów i innych pracujących w zawodach prawniczych. Uwzględnić należy i sprawiedliwość, i miłosierdzie, nie zapominając o aspekcie duchowym i modlitwie - zauważył bp Stepnowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję