Reklama

Niedziela Łódzka

Kościół, który milczy kompromituje się! - abp Ryś o liście św. Edyty Stein

W święto Edith Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża, arcybiskup Grzegorz Ryś przypomniał długo niepublikowany list z 1935 roku, który przyszła karmelitanka bosa napisała do Ojca Świętego Piusa XI wskazując w nim, co może dziać się w Kościele i z Kościołem.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Kościół, który milczy kompromituje się! Kościół będzie tak samo prześladowany, jak są prześladowani Żydzi. - mówił abp Ryś - cytując Edith Stein.

W święto Edith Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża – dziewicy i męczennicy arcybiskup Grzegorz Ryś podczas liturgii przypomniał długo niepublikowany list z 1935 roku, który przyszła karmelitanka bosa napisała do Ojca Świętego Piusa XI wskazując w nim, co dzieje się w Niemczech i co może dziać się w Kościele i z Kościołem.

- Ten list Edyty jest pełny Ducha Świętego i pokazuje jak jest dalekowzroczna i widzi pewne procesy nie tylko po wierzchu. Ona - niedawna konwertytka na katolicyzm - mówi papieżowi, że antysemityzm jest obelgą wobec Człowieczeństwa naszego Pana Jezusa Chrystusa, Jego Matki i apostołów. Kto jest antysemitą obraża Jezusa Chrystusa, który jest Żydem. To jest obelga zadana Człowieczeństwu Jezusa Chrystusa i Jego Matce, i apostołom. Jest propaganda, która mówi – Żydzi nie będą zabijani, ale jeśli społeczny bojkot, to są zabijani społecznie – zabijani jako członkowie państwa i konkretnej wspólnoty ludzkiej. – podkreślił duchowny.

Reklama

Wskazując na list świętej karmelitanki metropolita łódzki podał dwie diagnozy dla Kościoła - Potem są dwie diagnozy dotyczące Kościoła – Kościół, który milczy kompromituje się i druga diagnoza: Kościół będzie tak samo prześladowany, jak są prześladowani Żydzi. Być może i dziś już jest prześladowany, ale widzi to ktoś, kto ma wzrok wystarczająco przenikliwy. – dodaje św. Teresa.

- To jest mądrość, która jest od Ducha Świętego. To są ludzie, którzy potrafią żyć swoim powołaniem – jak ona, kiedy była jeszcze wykładowcą filozofii, a nie była jeszcze zakonnicą - karmelitanką. Żyje w miejscu, w którym jest. Czuje się odpowiedzialna za Kościół. Potrafi pisać do papieża pokazując i rozczytując w Duchu świętym wszystko, co się dzieje. To nie jest doraźne, to nie jest na chwilę, to jest to, czego potrzebujemy, by odpowiedzialnie żyć w Kościele – by spotykać się z Panem!- tłumaczył metropolita łódzki.

2022-08-09 16:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Zbliża się Tydzień Modlitw o Ochronę Życia

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

Od 19 do 25 marca 2022 r. będzie miał miejsce Tydzień Modlitw o Ochronę Życia.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Zaplanowano cztery konferencje: „Zdążyć na czas”, „Delikatność piękna”, „Wybrać miłość” i „Bliscy dalecy”. Mają one pomóc w przygotowaniach do uroczystości Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Głos i droga na pustyni

2022-11-27 14:47

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

W katedrze wrocławskiej rozpoczęły się Rekolekcje na dobry początek Adwentu. Prowadzi je bp Maciej Małyga, a tematem przewodnim jest postać św. Jana Chrzciciela.

– Rozpoczynamy piękny czas Adwentu, gdy przypominamy sobie, że Pan nadejdzie. Bóg przyjdzie niespodziewanie, zaskoczy nas w prawdzie naszego życia. I dlatego św. Paweł mówi: „Żyjmy jak w jasny dzień”, ciągle świadomi bliskości Pana, Jego obecności – mówił podczas niedzielnego rozważania bp Maciej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję