Reklama

Niedziela Wrocławska

Błogosławiona przez Krzyż. Eucharystia w 80. rocznicę śmierci Edyty Stein

W liturgiczne wspomnienie św. Teresy Benedykty od Krzyża koncelebrowana Msza św. miała miejsce w salezjańskim kościele św. Michała Archanioła, świątyni, do której Edyta Stein często przychodziła na modlitwę.

Marzena Cyfert

Homilię wygłosił ks. prof. Jerzy Machnacz

Homilię wygłosił ks. prof. Jerzy Machnacz

– Dzisiaj przypada 80. rocznica jej męczeńskiej śmierci w Auschwitz, tam odbyły się już uroczystości ogólnopolskie, ale również w naszym kościele chcemy się modlić, ponieważ św. Teresa Benedykta jest bardzo z nim związana. Po przyjęciu chrztu św., kiedy przyjeżdżała odwiedzać rodzinę, zawsze przychodziła do naszego kościoła. Tutaj się modliła, tutaj uczestniczyła we Mszy św. – mówił w słowie powitania ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii. Przypomniał, że każdego 9. dnia miesiąca św. Teresa Benedykta od Krzyża jest wspominana w kościele, zwłaszcza na Mszy św. o godz. 18, po której odprawiana jest wieczysta nowenna.  

Eucharystii przewodniczył ks. prof. Zbigniew Waleszczuk z Regensburga, homilię wygłosił ks. prof. Jerzy Machnacz. W homilii nawiązał do uroczystości z 8 sierpnia – posadzenia dębu Edyty Stein, nadania jej imienia jednemu z wrocławskich tramwajów i otwarcia wystawy jej poświęconej.

– Dzisiaj ksiądz arcybiskup Józef wydał dekret, że kaplica w Papieskim Wydziale Teologicznym będzie nosiła imię Edyty Stein. I na zakończenie jako ukoronowanie tych wszystkich uroczystości sprawowana jest nasza Msza św. w kościele św. Michała Archanioła – mówił ks. Machnacz.

Zaznaczył, że nasze zamyślenie będzie miało dzisiaj dwie części. Na początek oddał głos Edycie Stein. Wskazując na obraz znajdujący się w świątyni, podkreślił, że jest ona na nim niezwykle szczęśliwa, jest już bowiem po nowicjacie w karmelitańskim klasztorze. Jej twarz promieniuje szczęściem. Jest na swoim miejscu. Jej znalezienie się w Karmelu było jednak okupione wielkim bólem. Kapłan przytoczył fragment z „Dziejów pewnej rodziny żydowskiej”, w którym Edyta Stein opisuje swoje bolesne i pełne dramatyzmu pożegnanie z matką, ortodoksyjną Żydówką. Płacz Augusty Stein mocno zapadł w serce Edyty. Była trudna droga do synagogi i trudna rozmowa. Powrót do domu pieszo i znowu trudna rozmowa w domu. „Matka ukryła twarz w rękach i zaczęła płakać. Stanęłam z tyłu za jej krzesłem i przytuliłam jej srebrzystą głowę do mych piersi. Pozostałyśmy tak długo, dopóki nie dała się nakłonić by pójść do łóżka. […] Mój pociąg odchodził rano około ósmej. […] O wpół do szóstej wyszłam, jak zwykle, z domu na pierwszą Mszę św. Do kościoła św. Michała. Potem spotkaliśmy się wszyscy na śniadaniu. […] Na koniec Matka powiedziała: „Niech cię Wieczny wspomaga”. Gdy uścisnęłam Ernę, matka wybuchła głośnym płaczem. Wyszłam pospiesznie. Róża i Elza szły za mną. Gdy tramwaj przejeżdżał obok naszego domu, w oknie nie było nikogo, by - jak zwykle – pokiwać ręką na pożegnanie”.

Reklama

– Najbardziej tragiczny chyba dzień w życiu dwóch kobiet. Wiara w Boga je połączyła i wiara w Boga je podzieliła. Wstąpiła do Karmelu. W 1938 r. zostaje przeniesiona do Karmelu w Echt. Właściwie ucieka, bo życie w Niemczech dla Żydów, nawet dla tych, którzy przeszli na wiarę chrześcijańską jest w niebezpieczeństwie – mówił ksiądz profesor. Przypomniał czas aresztowania Edyty po liście napisanym przez biskupów holenderskich w obronie Żydów.

– Edyta jest aresztowana i od 2 do 9 sierpnia jedzie pociągiem do Auschwitz-Birkenau i tam ginie, spalona, razem ze swoją siostrą Różą – mówił ks. Machnacz i przytoczył mało znany fakt: – Dzień wcześniej, 8 sierpnia 1942 r., został zabity w Dachau ksiądz, który był sekretarzem Episkopatu, biskupów holenderskich i on ten list w obronie Żydów sformułował. Zginął dzień wcześniej w Dachau – mówił ksiądz profesor.

Przypomniał, że w Dachau znajdował się obóz dla duchowieństwa katolickiego. Był w nim również były proboszcz parafii św. Michała Archanioła.

– Edyta Stein jest trudna świętą. Nie można jej zamknąć w murach Kościoła. Jest jednocześnie na wiek XXI, patronką Europy, na trzecie tysiąclecie. Po to, by pojednać, by nie dochodziło do tego, do czego doszło dwa razy w XX wieku. Patronka Europy chce pokazać, że w każdej sytuacji, nawet najtrudniejszej, Bóg jest z nami i dla nas. I my z Nim, jeśli Bóg jest w środku mojego życia, w środku mojego dnia – mówił kaznodzieja.

Podkreślił, że religia to nie wiedza, ani przeczytane książki, nie tytuły, lecz świadomość i pewność, że Jezus Ukrzyżowany i Zmartwychwstały jest moim Panem i Przyjacielem. I wszystko co jest we mnie, jest dla Niego, przez Niego i z Nim. – Błogosławiona przez Krzyż. Błogosławiony to człowiek, który nie zgorszy się krzyżem Chrystusa. Błogosławiony to człowiek, który w krzyżu Jezusa Chrystusa złoży wszystkie swoje nadzieje. Edyto Stein, Tereso błogosławiona przez Krzyż Jezusa Chrystusa, oręduj za nami wszystkimi, oręduj za ludźmi całego świata – modlił się ks. Machnacz, powierzając wstawiennictwu św. Teresy Benedykty od Krzyża umierających na wojnie, umierających z głodu, tych, którym odmówiono prawa do życia przez aborcję i eutanazję.

Reklama

Na koniec Eucharystii miało miejsce błogosławieństwo relikwiami św. Teresy Benedykty od Krzyża.

O innych wydarzeniach związanych z obchodami uroczystości można przeczytać tutaj:

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83352/Rosnie-i-przypomina-o-swietej

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83356/Tramwaj-Edyty-Stein-juz-jezdzi-ulicami

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83359/Otwarcie-wystawy-na-pl-Solnym-%E2%80%93-obchody

Reklama

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83365/%E2%80%9EGwiazda-Europy-Koncerty-poswiecone

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83357/Sw-Edyta-Stein-patronka-kaplicy-PWT
2022-08-09 20:30

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólne oświadczenie Prezydentów Państw Europy Środkowo–Wschodniej

2022-10-02 19:38

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Andrzej Duda

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Wspólne oświadczenie Prezydentów Państw Europy Środkowo–Wschodniej będących członkami NATO ws. prób nielegalnej aneksji terytoriów Ukrainy przez Rosję.

My, Prezydenci Europy Środkowo–Wschodniej, Państw, których przywódcy odwiedzali Kijów w czasie wojny, będąc naocznymi świadkami rosyjskiej agresji, nie możemy milczeć w obliczu rażącego pogwałcenia porządku międzynarodowego przez Federację Rosyjską, dlatego wydajemy poniższe oświadczenie:

CZYTAJ DALEJ

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: duszpasterstwo polonijne to niezwykłe bogactwo inicjatyw

2022-10-02 15:42

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

zebranie

bp Piotr Turzyński

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Ważnym wyzwaniem duszpasterstwa polonijnego jest dziś towarzyszenie młodym, którzy doświadczają słabości i kruchości życia wiary i modlitwy – czytamy w komunikacie na zakończenie Zebrania Plenarnego Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy.

Spotkanie miało miejsce w Zakopanem w dniach od 30 września do 2 października. Wzięli w nim udział m.in. rektorzy i przedstawiciele Polskich Misji Katolickich, siostry zakonne oraz świeccy zaangażowani w duszpasterstwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję