Reklama

Inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku

Niedziela płocka 41/2002

23 września w Sali Biskupów Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2002/03. Na uroczystości obecni byli: biskup płocki Stanisław Wielgus, przedstawiciele wyższych uczelni Mazowsza, reprezentanci władz państwowych, samorządowych, instytucji Płocka, księża profesorowie, siostry zakonne, klerycy. Na całość spotkania złożyło się kilka elementów.
Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania Hymnu państwowego, a następnie głos zabrał rektor WSD w Płocku - ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, który po przywitaniu przybyłych gości wygłosił przemówienie inauguracyjne (opublikujemy je w całości w jednym z najbliższych numerów). Ksiądz Rektor mówił m.in. o potrzebie kształtowania ludzkich sumień, a także o roli, jaką winno odgrywać seminarium w kształtowaniu postaw alumnów - przyszłych kapłanów. "Jest czymś zastanawiającym, jak dużo głosów płynie dzisiaj z Zachodu, głosów poszukujących racji dla moralności poświęcenia, podstaw dla ładu demokratycznego, argumentów przeciwko manipulacji genetycznej czy choćby źródeł prawdziwej energii duchowej. Seminarium jest miejscem, gdzie takie głosy nie tylko trzeba słyszeć, ale i znajdować w sobie miejsce do dialogu z nimi" - mówił ks. prof. Ireneusz Mroczkowski. Swoje wystąpienie Ksiądz Rektor zakończył słowami wdzięczności wobec Boga oraz tych, którzy pomagają młodym ludziom w odkryciu i rozwijaniu powołania. Swoje podziękowanie skierował również do tych osób, które kształtując ludzkie sumienia w oparciu o właściwe wartości, przyczyniają się do budowania lepszej przyszłości.
Następnym punktem uroczystości był moment immatrykulacji studentów I roku. Indeksy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, z rąk ks. prof. dr. hab. Jana Decyka - prodziekana Wydziału Teologicznego tej uczelni, otrzymało 10 alumnów. Obecnie w WSD w Płocku studiuje 95 kleryków, którzy na równi z innymi studentami UKSW w Warszawie uzyskali w tym roku możliwość otrzymywania stypendiów naukowych i socjalnych. Rok 2002/03 to już 408. rok akademicki w historii Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.
Po immatrykulacji odbył się wykład inauguracyjny, który wygłosił ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski. Ksiądz Profesor mówił o Miejscu prawa kanonicznego w kulturze prawnej. Ks. prof. Góralski przedstawił historię prawa kanonicznego, jego cele, a także rolę, jaką odegrało ono w budowaniu porządku prawnego i kulturalnego Europy.
Na zakończenie uroczystości swoje słowo wygłosił bp Stanisław Wielgus. Pasterz naszej diecezji podkreślił, że we współczesnym, wymagającym świecie bardzo ważny jest sprawny, wykształcony umysł. Jak stwierdził Ksiądz Biskup, sam intelekt nie wystarczy. Nie można bowiem zrozumieć rzeczywistości czy też innego człowieka bez Boga. W świecie, w którym głosi się poglądy podważające istnienie jakichkolwiek obiektywnych wartości ważne jest dobrze ukształtowane sumienie, wola i oparcie w Bogu. Ksiądz Biskup zwrócił się również do kleryków, którzy "mają wyżej zawieszoną poprzeczkę niż przeciętny student, ponieważ to oni mają prowadzić ludzi do Boga, oni mają świecić świętością". Pasterz życzył alumnom, by prócz umysłu koniecznie kształcili wolę. "Trzeba pracować nad sobą, nic się nie osiąga znienacka" - mówił Ksiądz Biskup.
Po odśpiewaniu Gaudeamus igitur wszyscy zebrani udali się do kaplicy seminaryjnej na Mszę św., której przewodniczył ks. prof. Jan Decyk. Homilię wygłosił ks. dr Sławomir Zalewski - ojciec duchowny płockiego Seminarium. Ks. S. Zalewski przywołał zagrożenia, jakie niesie ze sobą cywilizacja XXI w. Wynikają one ze złych wyborów dokonywanych przez owładniętego pychą człowieka. Cywilizacja śmierci zbierała swoje żniwo w rozwiniętym cywilizacyjnie wieku XX. Przeciwwagą dla cywilizacji śmierci jest cywilizacja miłości i jej orędownicy - świadkowie wiary, męczennicy za wiarę. Ci, którzy uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nim.
Uroczystość zakończyła się wspólnym posiłkiem w refektarzu seminaryjnym.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

2022-10-03 10:19

[ TEMATY ]

sakra biskupia

ASD w Poznaniu

Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, udzieli sakry biskupiej ks. prałatowi Tomaszowi Grysie, kapłanowi archidiecezji poznańskiej i nuncjuszowi apostolskiemu na Madagaskarze w uroczystość Wszystkich Świętych w katedrze w Poznaniu. Współkonsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki. Sakra odbędzie się 1 listopada o godz. 11.00.

Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach 27 września br. Ojciec Święty obdarzył go także godnością arcybiskupa i przydzielił mu stolicę tytularną Rubikon (w latach 1992-2002 była to stolica tytularna abp. Stanisława Gądeckiego, wówczas biskupa pomocniczego w Gnieźnie).

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Klerycy zainaugurowali nowy rok akademicki

2022-10-03 15:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu rozpoczął się 202. rok akademicki.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL oraz licznie przybyli kapłani.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję