Reklama

Nowy szpital dla Przasnysza

Niedziela płocka 41/2002

16 września br. w Przasnyszu poświęcono nowy szpital. Mszę św. z tej okazji odprawił w przasnyskiej farze biskup płocki prof. Stanisław Wielgus, który także wygłosił homilię.
W swoim słowie Ksiądz Biskup przypomniał pracownikom Służby Zdrowia, że ich praca jest także powołaniem. "To nie przypadek, że do pielęgniarki chorzy zwracają się, mówiąc siostro. Oznacza to, że oczekują głęboko ludzkiego podejścia, a ponadto obdarzają tych, od których w dużej mierze zależy ich zdrowie, ogromnym zaufaniem. To zaufanie zobowiązuje do służebnej postawy wobec człowieka cierpiącego" - mówił Ksiądz Biskup. Kaznodzieja mówił także o wartości cierpienia, zachęcając, by przeżywanie osobistych dramatów, związanych z chorobą czy cierpieniem, było owocne dla duszy.
Po Eucharystii w hali sportowej Zespołu Szkół odbyła się część oficjalna uroczystości, podczas której m.in. przybliżono zaproszonym gościom historię budowy przasnyskiego szpitala. Jak się okazało, od wylania fundamentów do oddania obiektu do użytku upłynęło aż 16 lat. Warto było jednak poczekać: obecni na uroczystości przedstawiciele władz wraz z ministrem zdrowia Mariuszem Łapińskim stwierdzili, że szpital jest placówką na miarę trzeciego tysiąclecia.
Kolejnym punktem programu było poświęcenia gmachu, którego dokonał ks. kan. Franciszek Różański, dziekan przasnyski. Ksiądz Dziekan pobłogosławił również nową szpitalną kaplicę, w której zebrani odmówili w intencji pracowników szpitala oraz osób cierpiących Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Mieszkańcy Przasnysza i okolic czekali na nowy szpital wiele lat. Po ok. 50 latach leczenia w prowizorycznych warunkach marzenia się urzeczywistniły. Obok istniejących oddziałów powstały nowe, jak: psychiatria, okulistyka, rehabilitacja, a także oddział dziecięcy, który w poprzednim szpitalu musiał zaprzestać działalności. W szpitalu, którym kieruje dr Jerzy Sadowski, jest 8 oddziałów oraz 15 poradni i zespołów specjalistycznych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólne oświadczenie Prezydentów Państw Europy Środkowo–Wschodniej

2022-10-02 19:38

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Andrzej Duda

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Wspólne oświadczenie Prezydentów Państw Europy Środkowo–Wschodniej będących członkami NATO ws. prób nielegalnej aneksji terytoriów Ukrainy przez Rosję.

My, Prezydenci Europy Środkowo–Wschodniej, Państw, których przywódcy odwiedzali Kijów w czasie wojny, będąc naocznymi świadkami rosyjskiej agresji, nie możemy milczeć w obliczu rażącego pogwałcenia porządku międzynarodowego przez Federację Rosyjską, dlatego wydajemy poniższe oświadczenie:

CZYTAJ DALEJ

Nie jak paniska i uzurpatorzy!

2022-09-27 13:11

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich /Niedziela

Panie, wszystko podlega Twojej władzy i nikt nie może sprzeciwić się Twej woli. Ty bowiem stworzyłeś wszystko: niebo i ziemię, i cokolwiek istnieje w przestworzach niebios. Ty jesteś Panem wszechświata” (Est 13). Te słowa antyfony otwierają niedzielną liturgię. W każdej Eucharystii pada wiele słów, a każde jest brzemienne... To niemożliwe, by je wszystkie przetrawić i wprowadzić w krwiobieg duszy. Zatrzymała mnie i dotknęła treść tej antyfony. Oto wszystko, bez najmniejszego wyjątku, podlega władzy Boga Stwórcy. Ja i ty, wszyscy. Całe moje życie. Każdy oddech, każde uderzenie serca. Nic nie jest absolutną własnością człowieka. Wszystko mamy z daru – taka wieczysta dzierżawa. Kto myśli o tym i „czuje” to co dzień? Spontanicznie czujemy się jak paniska na swoim, ba, jakbyśmy to wszystko (i siebie samych) powołali do bytu i w istnieniu utrzymywali. A przecież to nieprawda!

CZYTAJ DALEJ

Czym jest diakonat stały?

2022-10-03 14:16

[ TEMATY ]

diakon stały

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Jeszcze w 2019 r. posługę diakona stałego w Polsce pełniło ok. 30 mężczyzn. Dziś jest już ich ponad 80. Choć widać dynamiczny wzrost zainteresowania tą formacją, nie jest ona w gruncie rzeczy czymś nowym. Diakoni stali wyświęcani są w Polsce już od kilkunastu lat, duża część z nich to żonaci mężczyźni. Posługa ta odnowiona została na Soborze Watykańskim II, a jej korzenie sięgają starożytności.

Kto to jest diakon stały?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję