Reklama

Jasna Góra

Pielgrzymki długodystansowe dotarły na Jasną Górę

W solidarności z Ukrainą, z modlitwą za rodziny i o powołania kapłańskie i zakonne – od rana wchodzą pielgrzymi na Jasną Górę. Dziś docierają pielgrzymki "długodystansowe" z diecezji rzeszowskiej, pelplińskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej, drohiczyńskiej i szczecińskiej.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

pielgrzmi

BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Matko pokoju błagamy Ukrainie dziś pokój daj i naszemu narodowi i naszym rodzinom – wołają z żarliwością pątnicy, którzy dziś wchodzą na Jasną Górę.

Tradycyjnie z modlitwą za Kościół, papieża i Ojczyznę szli uczestnicy 45. Pielgrzymki Rzeszowskiej, w tym roku także w solidarności z narodem ukraińskim. – Choć nogi obolałe, ale wiara i duch wzmocnione – przyznawali pątnicy, którzy dziś pokonali najdłuższe trasy: ze Szczecina, Koszalina, Pelplina i Drohiczyna. Wszyscy swój trud ofiarowali też w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych.

Najwcześniej, bo już ok. 7.00 rano weszli pątnicy z diecezji pelplińskiej – ponad 650 osób, a wśród nich bp Arkadiusz Okroj. – Było to niezwykłe doświadczenie. Wraca normalność. Jest wielu młodych uczniów, studentów. Nie są znużeni, rozpiera ich energia. Zostali zarażeni „wirusem pielgrzymki”, głośno się modlą, śpiewają, dają świadectwo. Tu widać żywy Kościół, więc jesteśmy pełni nadziei. Ludzie, którzy pielgrzymują, chcą przeżyć życie w poczucie sensu, miłości Boga i wzajemnych relacji. Oni są normalni, ale to „Boży szaleńcy” i na ich widok serce rośnie – powiedział bp Okroj.

Jedną z najdłużej trwających była pielgrzymka szczecińska. Pątnicy z hasłem „Idźcie w pokoju Chrystusa” szli aż 20 dni i pokonali 630 km. Na Jasną Górę dotarli już po raz 38. W drodze wypraszali powołania kapłańskie i zakonne. Moczyli stopy w Bałtyku przed wyjściem, a dziś głowy w Częstochowie... Mimo trudu, pokonywanych kilometrów, wejścia na Jasną Górę w deszczu nie zabrakło radości. – Chcemy przytulić się do serca Maryi, zawierzyć Jej codzienność, wszystkich potrzebujących, prosić o pokój na świecie, zwłaszcza w Ukrainie – przyznała Beata z Goleniowa, pielgrzymująca po raz osiemnasty.

Trzecią grupę „długodystansową”, która dotarła do sanktuarium tworzyli dziś rano pątnicy 40 jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Po 13 dniach wędrówki, w której starali się „być świadkami”, przejściu 430 km osiągnęli cel – spojrzeli w oczy Matki Bożej. – W czasie pielgrzymki doświadcza się Boga w wyjątkowy sposób. Pielgrzymka to rekolekcje, są oderwaniem od codzienności. Mimo fizycznego zmęczenia odpoczywa się psychicznie i duchowo – podkreślali „dalekodystansowcy”.

Reklama

O tym, że „nie ma wakacji bez pielgrzymki” przekonana jest Faustyna z Królikowa k. Konina. Szła „tylko" 6 dni, ale jak powiedziała: dla mnie to już obowiązek. Miałam w tym roku już nie iść, ale nie dałam rady... nie iść! Jak się zacznie pielgrzymować, to trudno przestać. A do pielgrzymowania zachęcili ją kiedyś inni pątnicy, którzy mieli w jej domu nocleg.

„Idziemy w pokoju Chrystusa” – to było z kolei hasło i zadanie pątników 32. Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej. Przez 13 dni ponad 500 osób modliło się przede wszystkim w intencji zakończenia wojny na Ukrainie. Fenomenem tej pielgrzymki była grupa dzieci, ponieważ aż 80-cioro dzieci przyszło na Jasną Górę, a to trasa licząca 370 km. Najmłodsi uczestnicy Janina i Jeremiasz mieli sześć miesięcy. Najstarszy pątnik pan Bolesław – 79 lat.

Ks. Andrzej Falkowski, kierownik pielgrzymki przypomniał, że każda Msza św. kończy się rozesłaniem „Idźcie w pokoju Chrystusa” i jest to odpowiedź na zadanie, które dał nam Chrystus. Podkreślił, że dziś powinniśmy zakończyć pielgrzymkę z nadzieją, że pokój jest możliwy do osiągnięcia, jeżeli będziemy się wytrwale o niego modlić i zabiegać. Z pomocą Boga i wsparciem Maryi damy radę – powiedział kapłan.

Bartek ma 11 lat, a już od trzech lat pielgrzymuje z rodzicami na Jasną Górę. Jak podkreślił mimo, że nogi bolą, to w tym roku towarzyszą mu ważne intencje, które chciał powierzyć Maryi. – Proszę Matkę, żeby wojna minęła, wszyscy byli zdrowi i każdy mógł pielgrzymować i mieć radość z rekolekcji w drodze – powiedział młody pątnik.

Reklama

Codziennie grupa wypisywała ważne dla intencje na kartkach, które były wyczytywane podczas odmawiania Różańca św. – Przychodzę tutaj, aby podziękować za moje powołanie . Dziś obchodzę jubileusz 25-lecia ślubów zakonnych. To wielka radość kroczyć do Matki – zauważyła s. Zuzanna Kazimierczuk karmelitanka Dzieciątka Jezus. Dodała, że jak widzi Jasną Górę, „wieżyczkę, to serce się wzrusza i oczy radują”.

Z hasłem „Posłani z Maryją” przyszli pątnicy z diecezji rzeszowskiej. Od 45 lat pielgrzymka rzeszowska wpisuje się w modlitwę za Kościół, papieża i Ojczyznę. W tym roku jako jedna z nielicznych wybrała również formę sztafetową, która została wypracowana podczas dwóch lat obostrzeń z powodu pandemii. W sztafecie uczestniczyło ok. 1000 osób, natomiast 555 pątników przeszło tradycyjnie całą trasę. Wśród tych ostatnich także bp Edward Białogłowski, który od lat idzie z wiernymi, a teraz także jako dziękczynienie za 50 lat kapłaństwa.

Wszystkich na Jasnej Górze powitał ordynariusz diecezji bp Jan Wątroba, który zauważył też, że połączenie pielgrzymowania sztafetowego i tradycyjnego jest praktyczne. Podkreślił, że piesze pielgrzymowanie niesie w sobie nadzieję na ożywiane wiary i przypomniał słowa bł. Prymasa Wyszyńskiego, który powtarzał, że na pielgrzymach nigdy się nie zawiódł i żywił ufność, że to będzie najbardziej żywa cząstka Kościoła.

Dla Marty studentki z Trzebowniska to już czwarta pielgrzymka, ale jak zauważyła najtrudniejsza. Dziewczyna wniosła na Jasną Górę biało-czerwoną flagę, bo to dla niej wyrażenie ducha patriotyzmu – Polski to kraj, który kocham, z którym się utożsamiam i w którym chcę żyć – podkreśliła dziewczyna. Szła w intencji pokoju dla Ukrainy. – To moja główna intencja. O jedność Polski z Ukrainą, abyśmy mogli być solidarni z tymi, którzy cierpią z powodu wojny, głodu, terroru prześladowań. Chcemy dalej pomagać, wspierać, gościć Ukraińców w naszych domach, aby mogli tutaj znaleźć pracę, by dzieci mogły się tu uczyć – powiedziała pątniczka.

Do pielgrzymów pieszych dołączyli dziś także rowerowi. Najwięcej, bo pięć grup rowerzystów dotarło z diecezji pelplińskiej, a w niej 160 osób. W dwóch grupach z diecezji rzeszowskiej dotarło ponad 200 osób.

2022-08-13 14:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dokąd idziemy?

Niedziela Ogólnopolska 32/2021, str. 3

[ TEMATY ]

pielgrzymka

pielgrzmi

pielgrzymi

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

„Nasze życie to nie jest próżna wędrówka po labiryncie, ale jasno wytyczona droga – to Bóg jest początkiem i końcem”. Kard. G.L. Müller

Pielgrzymki... piesze, biegowe, rowerowe, konne. Nasz polski fenomen, choć przecież pielgrzymowanie jest bliskie wszystkim chrześcijanom. To nasze ma w sobie jednak coś wyjątkowego. Przekonałem się o tym po raz kolejny podczas urlopu, gdy spotkałem arcybiskupa Cagliari – Giuseppe Baturiego. Jak tylko usłyszał, że jestem z Częstochowy, natychmiast zaczął mówić o swojej niezapomnianej, jak wyznał, pieszej pielgrzymce z Warszawy na Jasną Górę w latach 80. XX wieku. Z pochodzenia Sycylijczyk z Katanii, a dziś arcybiskup stolicy Sardynii opowiadał o swoich pielgrzymkowych przeżyciach w drodze do Częstochowy z takim entuzjazmem, jakby miały one miejsce niedawno. Podobne reakcje obserwuję od lat – ilekroć wspominam, skąd pochodzę, od razu skojarzenia biegną na Jasną Górę. Zawsze jestem wtedy dumny...

CZYTAJ DALEJ

Zemsta

2023-11-28 12:21

Niedziela Ogólnopolska 49/2023, str. 64

[ TEMATY ]

polityka

Red.

Zapowiada się, że będzie nami rządzić rzesza nastawionych na realizację własnych interesów ludzi, którzy zafundują gawiedzi barwne, choć paskudne, igrzyska mszczenia się na pisowcach.

Zawsze, kiedy myślę o zemście, przed oczami staje mi młody pan Nowowiejski, wspaniale zagrany w filmowej ekranizacji prozy Sienkiewicza przez Marka Perepeczkę. Wbija na pal Azję Tuhajbejowicza, a potem rusza w Dzikie Pola, aby zginąć z rąk pohańców. Po dokonaniu zemsty życie Nowowiejskiego traci wszelki sens. Zemsta może być ogromnym napędem, ale nigdy nie przynosi dobrych rezultatów, ani dla tego, kto jej dokonuje, ani – co oczywiste – dla obiektu zemsty. Bywa jedynie barwnym tworzywem literackim. Zawsze jednak – jak pięknie by nie była przedstawiona – są to emocje burzące ludzką osobowość. Oczywiście, o wiele mniej malownicza i wysmakowana jest zemsta dokonywana przaśnie w naszych współczesnych realiach.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież nadal ma stan zapalny w płucach i bierze antybiotyk

2023-11-29 19:33

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek nadal ma stan zapalny w płucach, któremu towarzyszą trudności oddechowe; bierze antybiotyk i nie ma gorączki - poinformowało w środę wieczorem watykańskie biuro prasowe. Dzień wcześniej z powodu choroby odwołano jego podróż na konferencję klimatyczną COP28 w Dubaju.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom Watykan zaznaczył też, że stan prawie 87-letniego papieża jest stabilny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję