Reklama

Niedziela Małopolska

Kalwaria Zebrzydowska / mfs

Inauguracja Wielkiego Odpustu w Kalwarii Zebrzydowskiej

    Uroczystą Eucharystią o godz. 15.00 oraz Procesją Współcierpienia Maryi na Dróżkach Kalwaryjskich, pod przewodnictwem o. Teofila Czarniaka OFM, Ministra Prowincjalnego OO. Bernardynów, rozpoczęły się tygodniowe uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

o. Fr. Salezy Nowak OFM | BP Sanktuarium

W Kalwarii Zebrzydowskiej trwa Wielki Odpust

 W Kalwarii Zebrzydowskiej trwa Wielki Odpust

    Na początku liturgii wszystkich zebranych w bazylice przywitał o. Gracjan Kubica OFM, kustosz kalwaryjskiego sanktuarium, który powiedział: - W Godzinie Miłosierdzia stajemy na kalwaryjskim wzgórzu, aby rozpocząć Dróżki Boleści Maryi. Zanim jednak ruszymy w drogę, jesteśmy w Wieczerniku, aby prosić dobrego Boga przez pośrednictwo Maryi w intencjach pielgrzymów kalwaryjskich.

    Homilię wygłosił o. Faustyn Kuśnierz OFM, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na początku przypomniał, że w tym roku mija 20 lat od ostatniej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kaznodzieja zwrócił uwagę na swoisty testament, który pozostawił w Kalwarii Zebrzydowskiej papież.

    - Dziś w liturgii autor natchniony zachęca nas, byśmy patrzyli na Jezusa, który nam w „wierze przewodzi i ją wydoskonala”. Byśmy nie ustawali złamani na duchu. Byśmy nie zatrzymali się w biegu ku naszemu Zbawieniu. Bóg nie pozostawia nas samych. Daje nam Maryję i daje nam świętych przewodników – powiedział o. Faustyn Kuśnierz i zachęcił, by za patrona tego czasu obrać świętego papieża Polaka. Następnie przypomniał, że „ojciec Karola Wojtyły pomógł synowi odkrywać Maryję w zastępstwie swojej mamy, kiedy przyprowadził go do Kalwarii i pokazał Matkę Bożą Kalwaryjską”. Równocześnie skierował do zebranych pytania: - Bracie i siostro. Pielgrzymie Kalwaryjski. Pytam Cię dzisiaj i każdego dnia odpustowego. Czy Twoje serce jest gościnnym domem dla Jezusa i Maryi? Czy w sercu Maryi odnalazłeś już swoje miejsce?

Reklama

    W dalszych słowach zwrócił się do Maryi: - Maryjo, Matko nasza. Oto my, Twoje dzieci, przychodzimy do Ciebie w tym czasie odpustu, by błagać o ratunek i pokój. Trudny jest czas, który przeżywamy, ale bez Ciebie jest jeszcze trudniej, bo brak nam sensu i bezpieczeństwa. Będziemy słuchać w tym czasie Jezusa, będziemy uczyć się od św. Jana Pawła II, jak być Twoim wiernym synem, który tu, w Kalwarii zawierzył nas Tobie. Razem z Największym Kalwaryjskim Pielgrzymem chcemy powiedzieć Ci dziś Maryjo, i codziennie mówić: „Cały jestem Twój, Maryjo.”

    Po Mszy świętej odbyła się procesja Współcierpienia Maryi, która jest pierwszą częścią nabożeństwa Dróżek Matki Bożej. Procesja zakończyła się przy Domku Matki Bożej nieszporami.

2022-08-15 17:53

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak Bóg przemienia człowieka?

2022-09-13 14:04

Niedziela Ogólnopolska 38/2022, str. 18

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika: Jak Bóg przemienia człowieka?

CZYTAJ DALEJ

Kto jest bogaty przed Bogiem?

2022-09-21 08:03

Niedziela Ogólnopolska 39/2022, str. 16

[ TEMATY ]

Ewangelia

Marcin Magdziak/fotolia.com

Dzisiejsza Ewangelia stawia przed nami dwie postacie: Łazarza i bogacza. Ich losy splotły się ze sobą. Żyli bardzo blisko siebie, ale zarazem jakby w dwóch odmiennych światach. Widywali się codziennie, a mimo to byli od siebie daleko. Znamienne jest to, że Jezus zna imię Łazarza, ale nie podaje imienia bogacza. Z ewangelicznego opisu dowiadujemy się, że bogacz to człowiek, który żyje bardzo dostatnio. Używa bogactwa, przyjemności i zabawy. Żadne troski nie mącą mu dobrego samopoczucia. Jego życie to wręcz ideał, do którego dążyli nie tylko jemu współcześni, ale który wciąż chce osiągnąć tak wielu. Łazarz natomiast nie ma nic. Jego ciało jest pokryte wrzodami, psy liżą jego rany. Przechodzący okazują mu pogardę i obojętność. Żyje z jałmużny u progu pałacu bogacza.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Materze: bądźmy Kościołem eucharystycznym, który w centrum stawia Jezusa

2022-09-25 10:06

[ TEMATY ]

Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Eucharystia przypomina nam o prymacie Boga i wzywa do miłowania braci - powiedział papież Franciszek w homilii podczas Mszy św. kończącej XVII Krajowy Kongres Eucharystyczny, jaki odbył się w południowowłoskim mieście Matera. Bądźmy „Kościołem eucharystycznym, który w centrum stawia Jezusa”, zachęcił Ojciec Święty.

W homilii Franciszek zadał pytanie, „do czego zaprasza nas sakrament Eucharystii, będący źródłem i szczytem życia chrześcijanina”. Stwierdził, że „Eucharystia przypomina nam przede wszystkim o prymacie Boga”. Wskazał, że bogacz z przypowieści o bogaczu i biednym Łazarzu „nie ma w swoim życiu miejsca dla Boga, bo wielbi tylko siebie”. Jego tożsamość wyznaczają tylko posiadane dobra. – Jakże smutna jest ta rzeczywistość także dzisiaj, gdy mylimy to, czym jesteśmy, z tym, co posiadamy, gdy oceniamy ludzi według bogactwa, jakie posiadają, tytułów, jakie okazują, ról, jakie pełnią, czy marki noszonego ubioru. Jest to religia posiadania i wyglądu, która często panuje na scenie tego świata, ale w końcu pozostawia nas z pustymi rękami – wskazał papież, dodając, że bogaczowi z Ewangelii nie zostało nawet imię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję