Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Bóg, Honor, Ojczyzna

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Artyści Teatru Wielkiego Hanna Okońska, Dawid Kwieciński i Łukasz Motkowicz, Chór Nauczycieli, Chór Verdiana i Orkiestra Kameralna Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Michała Kocimskiego, śpiewali razem z publicznością pieśni i piosenki patriotyczne.

Koncert „Bóg, Honor, Ojczyzna” to zwieńczenie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 102 rocznicy „Cudu nad Wisłą” i Święta Wojska Polskiego. Pomysłodawcą koncertu był Dariusz Stachura dyrektor Teatru Wielkiego. - Pochodzę z rodziny, która zawsze śpiewała pieśni biesiadne, wojskowe i wojenne przy każdej uroczystości, dlatego mam te pieśni w uszach. Z miłości do Ojczyzny narodził się pomysł koncertu. Zawsze przyświecały mi trzy tezy Bóg, Honor i Ojczyzna i myślę, że każdy prawdziwy Polak nosi to w sobie na co dzień. Dobrałem taki repertuar, jak podpowiadało mi serce – powiedział pan dyrektor.

Koncert rozpoczęła pieśń „Bogurodzica”. Usłyszeliśmy także m.in. „Z dawna Polski tyś Królową” oraz „Rotę”. Brawurowo zaśpiewali artyści wraz z publicznością „Przybyli ułani pod okienko” i „Pałacyk Michla”. Podczas spotkania zaśpiewano wspólnie dwadzieścia dwa utwory. Koncert prowadził aktor Dariusz Kowalski. – Propozycję przyjąłem z wielką radością. Jest to też okazja, żeby podzielić się swoimi darami, tym co w życiu najbardziej lubię i umiem robić – mówił pan Dariusz. A robił to doskonale. Przybliżał nie tylko historię powstania utworów, ale wiedząc jaki jest repertuar, sam dobierał wiersze i pięknie je recytował. Usłyszeliśmy m.in. Zygmunta Krasińskiego „Tęsknotę” i „Hymn”, Mariana Piechala „Alfabet”, Teresy Bogusławskiej „Marsz” oraz Kazimierza Wierzyńskiego „Biblia polska”.

Koncert zgromadził wielu łodzian, którzy pragną uczestniczyć w takich wydarzeniach, pragną być wspólnotą i dbają o polskość, która jest zagrożona. - Musimy sobie uświadomić, że na wschodzie jest niespokojnie i to może przyjść do nas. Musimy dbać o szacunek dla munduru, ale również o to, by nasza armia była usprzętowiona o co rządzący bardzo mocno dbają. Dzisiaj potrzeba wspólnoty, tak jak tutaj na tym koncercie - mówił Piotr Adamczyk wicemarszałek Województwa Łódzkiego.

Reklama

Uczestniczący w koncercie wraz z żoną Barbarą Paweł Gruszczyński zauważył, że wiele zaśpiewanych pieśni, jak pieśni legionowe, przypomina radosne zakończenie, bo zakończone wskrzeszeniem Polski. Inne, jak marsz „Warszawianka” z czasów Powstania Listopadowego, są pełne realizmu w słowach „kto przeżyje, wolnym będzie, kto umiera, wolnym już”. Przypominają prawdę, że wolność krzyżami się mierzy. - Teraz znowu mamy wojnę u granic Ojczyzny. Czyżby ponownie nastał czas śpiewania? A może czas śpiewania pieśni o Bogu, Honorze i Ojczyźnie nigdy nie powinien się kończyć - kiedy my żyjemy? - pytał pan Paweł.

- Dobór repertuaru, wykonanie pieśni i piosenek przez artystów Teatru Wielkiego i niepowtarzalne prowadzenie przez Dariusza Kowalskiego, były wyjątkowym przeżyciem. Mam ogromną nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie będzie cykliczne. Jak bardzo w Łodzi potrzebujemy takich koncertów, niech świadczy żywa reakcja kompletu publiczności – dodał Tomasz Anielak radny Rady Miejskiej w Łodzi.

Przybyły na koncert ks. dr Zbigniew Tracz kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej przypomniał słowa Jana Pawła II z książki „Pamięć i tożsamość”, że miłość do Ojczyzny, patriotyzm to jest miłość do ojcowizny, to jest odniesienie się do tego, z czego wyrośliśmy.

- W utworach literackich, pieśniach i hymnach z różnych okresów widzimy, że wiara karmiła nie tylko patriotyzm ludzi, którzy pisali te utwory, ale także była źródłem siły dla żołnierzy walczących o wolność Ojczyzny. Wiara leży u podstaw naszej wolności i niepodległości. Widzieliśmy koncerty patriotyczne w innych miastach Polski, ale w Łodzi takiego koncertu brakowało. Dobrze byłoby, abyśmy takie wieczory kontynuowali – powiedział ksiądz kanclerz.

2022-08-17 09:30

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Charyzmat i hierarchia Kościoła w drodze do grobu

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w wielu świątyniach o godzinie 6 rano odbywa się tradycyjna msza święta rezurekcyjna.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do naśladowania św. Franciszka

2022-10-04 13:13

[ TEMATY ]

św. Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Do naśladowania przykładu św. Franciszka budującego pokój, troszczącego się o ubogich i świat stworzony zachęcił Ojciec Święty w swoim dzisiejszym wpisie na komunikatorze Twitter.

Papieski tweet ma po polsku następującą treść: „Święty Franciszek, który czuł się bratem słońca, morza i wiatru, wszędzie rozsiewał pokój i podążał u boku ubogich, opuszczonych, chorych, odrzuconych, ostatnich. Naśladujmy jego przykład!”.

CZYTAJ DALEJ

Co skrywa obraz Jezusa Miłosiernego?

2022-10-04 21:49

[ TEMATY ]

Jezus Miłosierny

Adobe Stock

Wizerunek Jezusa Miłosiernego jest niezwykły z wielu powodów. Choćby dlatego, że jego współautorem jest sam Pan Jezus. Rozsławiony, za sprawą świętej siostry Faustyny, na całym świecie stanowi źródło nadziei i pociechy dla milionów ludzi w różnych zakątkach ziemi. Co jeszcze skrywa ten cudowny obraz? Zapraszamy do cyklu rozmów Katarzyny Supeł-Zaboklickiej z siostrą Rachelą Waszkiewicz ZSJM. Wywiad był nagrywany w Ostrówku, gdzie mieszkała św. Faustyna. Tym razem przyglądamy się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Co oznaczają dwa promienie? Jakie łaski kryją? Gdzie jest granica Bożego Miłosierdzia?

Katarzyna Supeł-Zaboklicka: Obraz Jezusa Miłosiernego, o którym rozmawiamy, przedstawia Jezusa, który wędruje, który chce nam towarzyszyć i ma uniesioną dłoń w geście błogosławieństwa. Serce Jezusa, z którego wypływa krew i wypływa woda. A właściwie my widzimy dwa promienie. Ten biały i czerwony. Nie wiem, czy to nie jest pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę, spoglądając na wizerunek Jezusa Miłosiernego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję