Reklama

Niedziela Łódzka

Łask: Piesza Pielgrzymka Ziemi Łaskiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Już w niedzielę 21 sierpnia spod kolegiaty łaskiej ku Jasnej Górze wyruszy 42. Piesza Pielgrzymka Ziemi Łaskiej.

Pielgrzymi z Łasku, Buczku, Zelowa i Szczercowa będą wędrować przez cztery dni, by 24 sierpnia złożyć swoje intencje i prośby u stóp Jasnogórskiej Pani. Zapisy na pielgrzymkę przyjmują parafie w Buczku, Łasku, Szczercowie i Zelowie. Kierownikiem pielgrzymki jest ks. Stanisław Czaja, wikariusz parafii kolegiackiej.

Pielgrzymi spotkają się w niedzielę 21 sierpnia w parafii kolegiackiej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła na wspólnej Eucharystii. Po niej, w jednej grupie, wyruszą ku Jasnej Górze. Po pandemicznej przerwie, w tym roku pielgrzymi normalnie będą nocować w trzech miejscach: Parznie, Stróży i Kuźnicy Wielkiej. W Częstochowie każdy nocleg wybiera sobie indywidualnie, według własnego uznania. W czwartek 25 i w piątek 26 sierpnia pielgrzymi Ziemi Łaskiej przebywają na Jasnej Górze, gdzie w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej wezmą udział w uroczystej sumie odpustowej na wałach. Po niej autokarami powrócą do Łasku.

Reklama

Jak mówi ks. kan. Piotr Pirek, proboszcz parafii kolegiackiej, warto podkreślić, że w 42. Pieszą Pielgrzymkę Ziemi Łaskiej bardzo angażuje się wojsko. – W naszej pielgrzymce idą wojskowi, dają samochód do przewożenia bagaży dla wszystkich pielgrzymów i dbają o przewiezienie tych bagaży z noclegu na nocleg. To bardzo ważna i potrzebna pomoc – podkreśla ks. Pirek. To właśnie w Łasku znajduje się 32. Baza Lotnictwa Taktycznego, w której stacjonują nowoczesne myśliwce F-16, a już niedługo znajdą się tam także najnowocześniejsze samoloty F-35. Jest to także baza NATO, gdzie stacjonują żołnierze amerykańscy.

Pielgrzymi z Ziemi Łaskiej tradycyjnie pielgrzymują na Jasną Górę na uroczystość Matki Boskiej Jasnogórskiej, przypadającą na 26 sierpnia. W tym samym czasie do Matki Bożej przybędą także inne pielgrzymki z archidiecezji łódzkiej m.in. z Łodzi, Bełchatowa, Pabianic, Zgierza i Ozorkowa.

2022-08-18 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Odpust św. Michała Archanioła

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W święto Archaniołów Gabriela, Michała i Rafała parafia kolegiacka w Łasku przeżywała sumę odpustową. Przewodniczył jej ks. Maciej Paramuszczak – proboszcz parafii w Szydłowie pod Piotrkowem Tryb., wieloletni Misjonarz w Afryce.

- Oblicza aniołów są piękne. Istoty duchowe są osobami bo mają wolną wolę, nie mają jednak ciała. Anioł nie ma płci, ale ma odwagę i siłę mężczyzny. Ma także wrażliwość i dobroć kobiety! Michał któż jak Bóg, Rafael jest patronem opieki, Gabriel to patron listonoszy. On zszedł z góry i zwiastował dobrą nowinę. Aniołowie przynoszą nam dobre wieści – mówił celebrans.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka nauczycieli do Rokitna

2022-09-24 12:33

[ TEMATY ]

pielgrzymka

katecheci

Rokitno

nauczyciele

Karolina Krasowska

Nauczyciele i katecheci w czasie wykładu w rokitniańskiej bazylice

Nauczyciele i katecheci w czasie wykładu w rokitniańskiej bazylice

W Rokitnie trwa XXXIV Diecezjalna Pielgrzymka Nauczycieli.

W tym roku do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie przybyło kilkudziesięciu nauczycieli z całej diecezji. Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na rokitniańskich dróżkach. W tej chwili w rokitniańskiej bazylice trwa wykład diakona Adama Runiewicza skierowany do nauczycieli. O godz. 13.00 rozpocznie się Eucharystia.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Młodzi w domu abp. Grzegorza Rysia

2022-09-24 17:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Dziś młodych należy zachęcać przez młodych i temu właśnie służy to dzisiejsze spotkanie. Jak oni będą ambasadorami Światowych Dni Młodzieży, to uzbieramy się w piękne i duże zgromadzenie. Dzisiaj nie działają już takie rzeczy jak ogłoszenia czy plakaty, dziś wszystko odbywa się przez relacje – najlepiej rówieśnicze – mówi abp Grzegorz Ryś.

Na 300 dni przed Światowymi Dniami Młodzieży, które w dniach 1-6 sierpnia 2023 odbędą się w

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję