Reklama

Wiadomości

Ksiądz z Charkowa: dużo mówi się o obawach w związku ze zbliżającym się Dniem Niepodległości Ukrainy

Mówi się, że być może Rosja będzie chciała za wszelką cenę zwielokrotnić jeszcze bardziej ataki, chcąc zepsuć to święto i pokazać swoją siłę – powiedział PAP dyrektor Caritas-Spes-Charków ks. Wojciech Stasiewicz, nawiązując do obaw związanych ze zbliżającym się Dniem Niepodległości Ukrainy, który przypada 24 sierpnia.

[ TEMATY ]

wojna na Ukrainie

Karol Porwich/Niedziela

Pochodzący z Lublina ks. Wojciech Stasiewicz posługuje we wschodniej Ukrainie od 2006 r. Jest dyrektorem Caritas-Spes-Charków, wikariuszem w parafii katedralnej w Charkowie.

Zapytany o aktualną sytuację w tym ukraińskim mieście przekazał, że w ostatnim czasie obserwowana jest zwiększona liczba ataków rakietowych na Charków. "Wczorajszej nocy było ich jedenaście, przedwczorajszej – dziewięć. W ciągu dnia, niestety, są także zwielokrotnione ostrzały skierowane np. w infrastrukturę transportową, hale produkcyjne, fabryki, jak również budynki cywilne. Dzisiejszej nocy na słynnej Sałtiwce było bardzo dużo ostrzałów" – poinformował w środę ks. Stasiewicz. Odnosząc się do życia w centrum Charkowa dodał, że nic się nie zmieniło; w ciągu dnia jest minimalna aktywność mieszkańców; nie otworzyły się dodatkowe kawiarnie, restauracje. "Miasto po prostu stanęło w miejscu. Wygląda, jak martwe" – uzupełnił duchowny.

W rozmowie z PAP poinformował, że bardzo dużo mówi się o obawach związanych ze zbliżającym się Dniem Niepodległości Ukrainy, który przypada 24 sierpnia. "Mówi się, że być może Rosja będzie chciała za wszelką cenę zwielokrotnić jeszcze bardziej ataki - żeby ten dzień był pełen smutku, agresji, nienawiści - chcąc zepsuć to święto i pokazać swoją siłę" – przekazał ks. Stasiewicz, wyjaśniając, że będzie to 31. rocznica odzyskania niepodległości przez Ukrainę.

Duchowny zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie dużo dzieci wróciło do Charkowa w związku z początkiem roku szkolnego. Jak dodał, w samym Charkowie od września nauka będzie online ze względów bezpieczeństwa, jak i z uwagi na to, że większość szkół została uszkodzona w mniejszym lub większym stopniu.

Podziel się cytatem

Reklama

Nawiązując do nastrojów Ukraińców po sześciu miesiącach trwającej wojny odpowiedział, że nie są one najlepsze. "Widzimy, że w Charkowie i w okolicy wcale sytuacja nie wygląda zbyt optymistycznie, żeby mówić o jakiejś przewadze, czy mniejszej liczbie ataków. Wręcz przeciwnie - w ostatnich dniach się one zwielokrotniły" – podkreślił duchowny.

Jak zaznaczył, pojawia się strach przed nadchodzącą jesienią i zimą w kontekście sezonu grzewczego. Dodał, że prezydent miasta zapowiedział, że w niektórych rejonach ogrzewanie będzie ograniczane. "Do tego budynki z systemami grzewczymi już są niszczone (przez okupantów – PAP). W ciągu dnia ludzie jeszcze próbują korzystać ze swoich mieszkań, natomiast w nocy uciekają do piwnic. Przygotowując się do sezonu zimowego, proszą nas już o palety drewniane - na których przyjeżdża pomoc humanitarna ciężarówkami - żeby nie spać bezpośrednio na ziemi" – wyjaśnił ksiądz.

Odnosząc się do zapowiadanej na wrzesień wizyty papieża Franciszka w Ukrainie zaznaczył, że o tym się dużo mówi, ale nie jest to potwierdzona oficjalnie informacja. "Papież całym sercem jest od początku wojny po dzień dzisiejszy z nami; na pewno przeżywa tę sytuację. Gdyby papież przyjechał na Ukrainę, to na pewno podniósłby morale w społeczeństwie, ale czy dojdzie do skutku jego wizyta, to trudno na razie powiedzieć" – uzupełnił ks. Stasiewicz.(PAP)

Reklama

Czwartek jest 176. dniem rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ mir/

2022-08-18 07:51

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czekali na pociąg, przyleciała rakieta

Niedziela wrocławska 18/2022, str. VI

[ TEMATY ]

świadectwo

wojna na Ukrainie

Marzena Cyfert/Niedziela

Od lewej: Rosa, p. Margarita i Kasia – opowiadają o doświadczeniach wojny na Ukrainie

Od lewej: Rosa, p. Margarita i Kasia – opowiadają o doświadczeniach wojny na Ukrainie

Wiele instytucji i prywatnych osób angażuje się w pomoc ludziom uciekającym przed wojną na Ukrainie. W parafii św. Jadwigi na Kozanowie włączyli się w nią duszpasterze i wierni. Domy wielu z nich stanowią miejsca przeładunkowe darów i miejsca postojowe dla grup uchodźców.

Kasia, pochodząca z Ukrainy tegoroczna maturzystka, jest jedną z koordynatorek takiej pomocy. Pomaga również w kontakcie z osobami, które opuściły Ukrainę. Dzięki jej pośrednictwu możemy poznać również świadectwa uchodźców wojennych. Powtarza się w nich niedowierzanie, że to wszystko się dzieje, ale również wdzięczność za okazywaną pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi z południa Brazylii z wizytą ad limina u papieża

2022-09-24 16:25

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Dwie godziny trwało spotkanie Ojca Świętego z 25 biskupami z Brazylii. Przybyli oni w ramach wizyty ad limina Apostolorum z południowych prowincji tego kraju: São Paulo, Aparecidy i Sorocaby. W czasie spotkania poruszono takie tematy jak synodalność, opieka nad księżmi, bliskość w stosunku do ludzi, problemy i konflikty targające diecezjami odwiedzających hierarchów oraz braterskie relacje między nimi samymi.

Spotkanie miało charakter „bardzo przyjemnej rozmowy z wielką wolnością i spontanicznością, na które pozwolił papież” – jak podkreślił arcybiskup São Paulo, kard. Odilio Pedro Scherer. Dodał, że sam Franciszek odznaczał się wielką otwartością w trakcie wydarzenia. Po wysłuchaniu hierarchów Ojciec Święty skierował do nich słowa porady, zachęty i wsparcia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję