Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 42/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Pielgrzymka różańcowa

Święto Matki Bożej Różańcowej

Dnia 7 października abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św. dla pielgrzymów, głównie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Koncelebrowało ponad 20 kapłanów, wśród nich o. Bogumił Schab - dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej oraz o. Marcin Kowalik. Zgromadzonych powitał przeor o. Bogdan Waliczek. - Dziękując wam za wielką modlitwę różańcową, którą służycie Kościołowi, i za ogromną życzliwość wobec Jasnej Góry, z całego serca pragnę życzyć błogosławionych owoców tej pielgrzymki, tej modlitwy i tego zawierzenia różańcowego - powiedział Ojciec Przeor. - Jasnogórska Rodzina Różańcowa jest znakiem, że istnieją ludzie, istnieje społeczność, która idzie przez życie w modlitwie, na klęczkach przed Bogiem, i w ten sposób zbawia świat - mówił w homilii abp Nowak.
Uroczystości były poprzedzone trzydniowymi rekolekcjami Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, które wygłosił o. Marcin Kowalik. W rekolekcjach i święcie odpustowym wzięło udział ok. 20 tys. osób.

Pielgrzymka Prawników

Zachowywać Boże prawo

W 28. Pielgrzymce Prawników 6 października modliło się ok. 600 pielgrzymów. Przybyli adwokaci, prokuratorzy, sędziowie, osoby odpowiedzialne za tworzenie prawa, przedstawiciele Trybunału Konstytucyjnego. Obecni byli m.in.: prof. Adam Strzembosz - były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego oraz minister Zbigniew Wassermann. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. Koncelebrował bp Artur Miziński, delegat Konferencji Episkopatu ds. duszpasterstwa prawników. - To spotkanie u tronu Matki jest umocnieniem dla wszystkich i nadzieją na gwarancję, że Boże prawo będzie zachowywane nie tylko w sercach ludzi wierzących, ale także przed trybunałami, gdy ze słusznością będzie stosowane w konkretnych przypadkach - powiedział bp Miziński.

Pielgrzymka kobiet po mastektomii

„Razem będziemy tworzyć wielką siłę”

Powyższe hasło towarzyszyło 10. Jubileuszowej Pielgrzymce Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi, w której przybyło 6 października ok. 6 tys. kobiet zrzeszonych w 176 stowarzyszeniach „Amazonek”. Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Pątniczki witał przeor klasztoru o. Bogdan Waliczek.
- Jesteście tutaj, drogie siostry, by wziąć Matkę spod krzyża do siebie, w swoje życie, które nie jest łatwe, bo my wiemy, że nieraz jest bolesne, nieraz jest krwawiące świeżymi ranami, bo przecież różne myśli przychodzą do głowy w sytuacji, kiedy się przeżyło mastektomię” - mówił w homilii abp Nowak.
Pielgrzymkę zorganizowało Stowarzyszenie „Częstochowskie Amazonki” na czele z prezes Elżbietą Markowską.

Czytajmy „Jasną Górę”!

Historia nawiedzenia naszych parafii i domów przez wędrującą po Polsce od pół wieku kopię cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej jest wiodącym tematem najnowszego numeru dwumiesięcznika „Jasna Góra”. W numerze przeczytamy również o australijskim sanktuarium w Penrose Park, w którym ojcowie paulini posługują od 20 lat. Rozważania pt. „Idę krzyż swój podwyższyć...” poświęcone są tajemnicy Chrystusowego Krzyża. O historii i zabytkach parafii pw. św. Marcina w Kłobucku, którego proboszczem był w XV wieku ks. Jan Długosz, późniejszy kronikarz królewski, przeczytamy w artykule „Niepokalana Ucieczka Grzeszników z Kłobucka”. (A. W.)

Dwumiesięcznik „Jasna Góra”: ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (0-34) 377-73-51, fax (0-34) 377-73-17, adres internetowy: www.miesiecznik.jasnagora.pl; miesiecznik@jasnagora.pl

Krótko

października w Bazylice Jasnogórskiej zabrzmiał koncert w wykonaniu uczestników VII Międzynarodowego Spotkania Młodzieży. Wystąpiły międzynarodowy chór i orkiestra, składające się z młodzieży z Niemiec, Rumunii, Czech, Chorwacji i Polski. Organizatorem Międzynarodowego Spotkania Młodzieży jest niemieckie miasto Neumarkt.

6 października przybyło na Jasną Górę ponad 6, 5 tys. maturzystów archidiecezji przemyskiej wraz z biskupem pomocniczym Marianem Rojkiem.

7 października odbył się finałowy koncert I Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej. Obecni byli m.in.: prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona oraz naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy Ireneusz Kozera.

Zapowiedzi

27 października - Pielgrzymka Maturzystówi Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

3 listopada - Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 1-13.

Wtorek, 7 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję