Reklama

Z Polski

Uroczystości w Łukawcu

Msza św. prymicyjna abp. Mokrzyckiego

Były sekretarz papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI, koadiutor archidiecezji lwowskiej abp Mieczysław Mokrzycki odprawił 7 października w kościele pw. Objawienia Pańskiego w rodzinnym Łukawcu k. Lubaczowa Mszę św. prymicyjną. Święcenia biskupie otrzymał 29 września w Rzymie z rąk Papieża Benedykta XVI.
- Każdy pragnie widzieć swojego następcę, swego dziedzica, który zagwarantuje to dziedzictwo, które on mu chce przekazać - powiedział w homilii metropolita lwowski kard. Marian Jaworski, podkreślając, że dziedzictwo archidiecezji lwowskiej jest wielkie. - Archidiecezja została bardzo doświadczona w minionym okresie, ale Bóg, który doświadcza nas, ten Bóg także czyni swoje cuda, które musimy dostrzegać właśnie w świetle wiary. Ta diecezja, która zdawało się, że już będzie całkowicie pogrzebana, cudownie zostaje w 1991 r. wskrzeszona przez sługę Bożego Jana Pawła II.
Abp Mokrzycki natomiast powiedział, że jednym z najdroższych widoków, jakie nosi w sercu, jest rozmodlony Łukawiec.

Święta Anna i Radonie

800-lecie dominikanek klauzurowych

We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej 7 października zakończyły się w klasztorach dominikanek klauzurowych w Świętej Annie k. Częstochowy oraz w Radoniach k. Grodziska Mazowieckiego obchody 800-lecia tego zakonu. Jubileusz zainaugurował w ubiegłym roku kard. Stanisław Dziwisz w trzecim z istniejących obecnie w Polsce klasztorów dominikanek - „Na Gródku” w Krakowie.
Obchody jubileuszowe były czasem radości i dziękczynienia za siostry, które od ośmiu wieków w nieustannej modlitwie ofiarowują Bogu sprawy świata i Kościoła, modlą się także w intencjach zgłoszonych przez pojedyncze osoby, często o uzdrowienie, nawrócenie lub potomstwo. Charyzmat zakonu kontemplacyjnego nie zmienił się od czasów założyciela św. Dominika Guzmána, który w 1206 r. w Prouille we Francji utworzył pierwszy klasztor. Znakiem czasu jest, że obecnie każdy klasztor ma swoją stronę internetową - tą drogą można także zwrócić się z prośbą o modlitewną pomoc.
Uroczystościom w Świętej Annie przewodniczył bp Antoni Długosz, a w Radoniach - abp Kazimierz Nycz. W obu klasztorach mniszki żyjące na stałe za klauzurą otrzymały zgodę na wyjście, aby świętować wraz z przybyłymi na uroczystości gośćmi.

Reklama

(A.W.)

TV Puls

Nowa ramówka

Na 28 października zaplanowano start nowej ramówki TV Puls. Program będzie miał charakter uniwersalny, rodzinno-chrześcijański.
Oferta religijna obejmuje jednogodzinny program każdego dnia, w niedzielę będzie transmitowana modlitwa „Anioł Pański” z Watykanu, w środy - wiadomości z życia Kościoła „Octava Dies” i transmisja audiencji generalnej, w piątki o godz. 15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego, a także transmisje Mszy św. z różnych uroczystości. Nad charakterem programów czuwać ma Prowincja Matki Bożej Niepokalanej Ojców Franciszkanów Konwentualnych.

Dni papieskie

W „Dobrym Miejscu”

Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Filmowym i Centrum Kultury „Dobre Miejsce” organizują w dniach 20-21 października br. Dni Papieskie pod hasłem: „Jan Paweł II - nauka z mocą”. Serdecznie zapraszamy!
Szczegółowy program na stronach internetowych:
www.festiwalniepokalanow.pl
www.dobremiejsce.org

Krótko

Jan Paweł II jest autorytetem moralnym dla niemal wszystkich - tzn. dla 94 proc. Polaków - wynika z najnowszego sondażu. 63 proc. Polaków deklaruje, że nauczanie Papieża Polaka przyczyniło się do przemiany ich życia. Badanie przeprowadziło Centrum Myśli Jana Pawła II.

Kościelna Komisja Historyczna, powołana przez Konferencję Episkopatu Polski, zakończyła prace 10 października 2007 r. i za pośrednictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia przedłożyła Prezydium KEP sprawozdanie końcowe.

Kontrowersyjna decyzja Pałacu Prezydenckiego. Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oficera Wehrmachtu i członka NSDAP Wilhelma Hosenfelda - podał „Nasz Dziennik”. Hosenfeld jest znany z filmu „Pianista”, przedstawiającego historię Władysława Szpilmana, któremu pomógł właśnie Hosenfeld.

Abp Stanisław Wielgus wycofał swój wniosek o autolustrację - poinformował mecenas Marek Małecki. - Decyzja arcybiskupa podyktowana jest przede wszystkim tym, że przedkłada on dobro Kościoła nad sprawy osobiste - podkreślił prawnik.

Dzieci rodzi się coraz więcej i ma to już pierwsze konsekwencje ekonomiczne: rząd planuje, że na becikowe wyda w przyszłym roku o 10 mln zł więcej niż w tym - czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ujawnił na antenie jednej z komercyjnych telewizji nagrane przez CBA ukrytą kamerą filmy, w których znany kardiochirurg Mirosław G. przyjmuje łapówkę od dwóch kobiet. Opozycja zaatakowała ministra, zarzucając, że uczynił to na użytek kampanii. Karniści stwierdzili, że nie ma mowy o złamaniu prawa.

Aleksander Kwaśniewski po raz kolejny w krótkim czasie zachowywał się dziwnie. Tym razem na konwencji postkomunistów w Szczecinie. Tłumaczył, że jest to skutek zażywania lekarstw w związku z tropikalną chorobą, na którą zapadł, przebywając na Filipinach. Politycy i opinia publiczna nie mają jednak wątpliwości, co do prawdziwych przyczyn niedyspozycji byłego prezydenta.

Firma Budner wznawia stawianie biurowca obok XVII-wiecznego kościoła św. Antoniego w Warszawie. Wojewoda twierdzi, że spółka robi to bezprawnie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuria koszalińsko-kołobrzeska wydała komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zielińskiego

2023-02-02 14:04

[ TEMATY ]

Koszalin

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zbigniewa Zielińskiego wydała kuria koszalińsko - kołobrzeska. Komunikat podpisany został przez wikariusza generalnego bp. Krzysztofa Zadarkę oraz kanclerza ks. Wacława Łukasza.

Podajemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Ks. kan. Roman Tomaszczuk wrócił do diecezji

2023-02-02 21:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Roman Tomaszczuk

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Od środy 1 lutego w parafii św. Barbary jako wikariusz posługuje ks. Roman Tomaszczuk. Były szef diecezjalnych mediów katolickich i benedyktyn.

Był znanym duszpasterzem i redaktorem. Często rozmyślał o życiu w klasztorze. - W ciągu piętnastu lat kapłaństwa, zdarzyło się już w drugim, może w trzecim roku po święceniach, że pojawiała się myśl: idź do klasztoru! Jednak wtedy byłem za młody, potem z kolei byłem zachłyśnięty wolnością redaktorka. Jeszcze później była przeprowadzka, kongres małżeństw. Zawsze coś! Coś lub ktoś ważniejsze od wezwania – relacjonował na łamach gazety, którą redagował.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję