Reklama

„Dziennikarz między prawdą a kłamstwem”

I Ogólnopolska Konferencja „Dziennikarz między prawdą a kłamstwem”, zorganizowana przez Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, odbędzie się w sobotę
27 października 2007 r. w Łodzi (aula Wyższego Seminarium Duchownego, ul. św. Stanisława 14)
Patronat: abp dr Władysław Ziółek - metropolita łódzki, mgr Hanna Pietraszkiewicz - wojewoda łódzki, dr Jerzy Kropiwnicki - prezydent m. Łodzi
Czym jest prawda? Jej oblicza i zagrożenia. Wierność i zdrada wobec prawdy. Dziennikarz - świadek prawdy?
Program
9.00 - Msza św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego - celebruje abp Władysław Ziółek
10.00 - aula WSD. Rozpoczęcie konferencji. Słowo Księdza Arcybiskupa. Wystąpienia Patronów
Sesja: „Dziennikarz świadkiem prawdy”
10.30 - Wykład 1.: prof. dr hab. Krystyna Czuba - „Prawda - fundamentem zasad etyki dziennikarskiej”
11.00 - Wykład 2.: prof. dr hab. Jerzy R. Nowak - „Ataki na patriotyzm w polskich mediach”
11.30 - Wykład 3.: prof. dr hab. Piotr Jaroszyński - „Dziennikarz - świadek prawdy czy wyraziciel opinii?”
12.00 „Anioł Pański”
12.05 - Wykład 4.: prof. dr hab. Bogusław Wolniewicz - „Dziennikarz - wyraziciel opinii czy najemnik słowa?”
12.35 - Wykład 5.: prof. dr hab. Jan Żaryn - „O prasie katolickiej w PRL”
13.05 - Wykład 6.: ks. prof. dr hab. Jerzy Bajda - „Słowo jako świadectwo. Ujęcie teologiczne”
13.35 - Przerwa na obiad
Sesja: „Dziennikarz w realiach codzienności”
14.20-16.00 - Panel dyskusyjny z możliwością głosów z sali.
Uczestnicy: red. Jan Engelgard, red. Lech Jęczmyk, red. Ewa Polak-Pałkiewicz, red. Krzysztof Wyszkowski, dr inż. Antoni Zięba, prof. dr hab. Andrzej Zybertowicz
Wystąpienia po ok.10 min
16.00 - Słowo podsumowujące - bp Adam Lepa
Słowo ze strony organizatorów Zakończenie konferencji

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję