Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Odszedł na Wieczną Wartę ks. prał. Zdzisław Peszkowski, kapelan polskiej Golgoty Wschodu, człowiek budzący sumienie Polski i świata... Rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Nad jego grobem - różańcem z kamieni - pochyla się z Drzewa Życia ukrzyżowany Pan Jezus. Pochyla się także nad grobami jego współbraci w męczeństwie: ks. Stefana Niedzielaka, ks. Stanisława Suchowolca, ks. Sylwestra Zycha, ks. Romana Kotlarza. W Częstochowie w roku 2005 został odsłonięty pomnik ks. Jerzego Popiełuszki. Na cokole napis: „Ks. Jerzy Popiełuszko, 1947-1984”. Nic więcej... Wzywam ponownie Zarząd Regionu „Solidarności” do umieszczenia na cokole słów: Ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności”, zamęczony przez komunistycznych oprawców, oddał życie za Boga i Ojczyznę”. Polscy Kapłani: św. Maksymilian Maria Kolbe oddał życie za drugiego człowieka. Ks. Ignacy Skorupka - prowadząc młodzież do zwycięstwa, padł przeszyty bolszewickimi kulami. Kapłani - przewodnicy duchowi narodu. Dzisiaj w hołdzie im - piosenka, szlachetnie prosta - „Sutanna”. Kto jest jej twórcą?
Obrona chrześcijańskiej cywilizacji... 30 września uczestniczyliśmy we Mszy św. w częstochowskiej archikatedrze Świętej Rodziny i w Wieczorze przy wielkim ognisku - w hołdzie polskiemu zwycięstwu w decydującej bitwie nad Niemnem w 1920 r. Gorące Bóg zapłać! ks. płk. Stanisławowi Rospondkowi kapelanowi Żołnierzy Kombatantów Ziemi Częstochowskiej za płomienną homilię. Dziękuję Związkowi Strzeleckiemu Oddziału Częstochowa i harcerzom ZHR - Drużyny im. 27. Dywizji Piechoty za aktywny udział w naszym spotkaniu. Dziękuję za słowa poezji i świadectwa uczniowi Gimnazjum im. Gen. L. Okulickiego - Dominikowi Nawrockiemu i jego siostrze Karolinie oraz uczniowi Gimnazjum Katolickiego Kacprowi Szczukockiemu. Dominik był w legionowej maciejówce, a Kacper w odtworzonym mundurze powstańczej Warszawy. Dziękuję Piotrowi Pompce z Gimnazjum Muzycznego za rozpoczęcie naszego Wieczoru hejnałem bojowej trąbki, odegranym na schodach archikatedry. Ognisko było wielkie. Jego iskry i nasz śpiew wzlatywały do gwiazd...
Dziękuję mojemu bratu Stanisławowi za rejestrację Wieczoru kamerą („mediów”, jak zawsze, nie było).
Przypominam mój adres: ul. L. Schillera 4/68 42-200 Częstochowa, tel. (0-34) 322-05-29.

Sutanna

zapis nut: Małgorzata Strojec

Nie słyszałeś Jego słów i nie pukał w twoje drzwi,
A jednak przyszedłeś do Niego.
On ci Krzyż dać swój mógł wśród życiowych dróg,
Zapukałeś i stałeś u drzwi Jego.

Wystarczyła ci sutanna uboga
I ubogi wystarczył ci ślub,
Bo wiedziałeś, kim jesteś dla Boga,
I wiedziałeś, co tobie dał Bóg.

Cóż ci Jezus mógł dać oprócz trudnej drogi tej?
Cóż ci Bóg mógł powiedzieć w powitaniu?
Dobrze wie, jak trudne są Jego drogi,
I najciszej mówi w powołaniu...

Wystarczyła ci sutanna uboga...

Przechodziłeś wiele chwil, wiele ciepłych chwil,
I żegnałeś się z domem rodzinnym,
I wiedziałeś, że już nie wrócisz nigdy,
I że życie twoje będzie inne...

Wystarczyła ci sutanna uboga...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prał. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

diecezja gliwicka

ks. Paweł Borowski

We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, 28 stycznia, nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił, że papież Franciszek mianował nowego biskupa gliwickiego. Został nim pochodzący z diecezji toruńskiej ks. prał. Sławomir Oder. Informację przekazano w sposób uroczysty w kaplicy Domu Biskupiego w Toruniu. Z tej okazji biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował list do wiernych diecezji toruńskiej.

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję