Reklama

Konie wszyscy lubimy

Konie szlachetne, pracowite i cierpliwe - wiernie służyły ludziom przez tysiące lat. Używano ich do jazdy wierzchem, powożenia, ciągnięcia różnorakich ładunków, zaprzęgano do pługa oraz wykorzystywano w wojsku. Niesamowicie silne, a zarazem łagodne, potrzebują kogoś, kto by nimi kierował. Przez wiele stuleci konie były dla człowieka jedynym środkiem transportu.
Rydwany ciągnięte przez konie były popularną rozrywką arystokracji cesarstwa rzymskiego. Stopniowo kawaleria wyparła rydwany. Niezależnie od tego, czy konie pracowały pod siodłem czy w zaprzęgu, stały się niezastąpione jako nieodłączny towarzysz człowieka.
Konie różnią się między sobą wielkością i proporcją ciała. Istnieje wiele ras i typów koni, najogólniej można je podzielić na trzy grupy: zimnokrwiste, gorącokrwiste i prymitywne, tzw. kuce.
Koń arabski jest prawdopodobnie najstarszą i jedną z najpiękniejszych ras koni na świecie. Najszybszą zaś rasą są konie zwane folblutami - sprawdzają się w różnych dyscyplinach sportu jeździeckiego i rekreacji konnej.
Konie rozwijają się 5-6 lat, kiedy to stają się w pełni dojrzałe. Wiek konia można określić na podstawie stanu jego uzębienia, a konkretnie stanu siekaczy. Konie potrafią wydajnie pracować aż do 20. roku życia. Dożywają nawet do 30 lat.
Umaszczenie koni zależy od ilości pigmentu, czyli naturalnego barwnika, który znajduje się w skórze zwierzęcia.
Dziś mamy mniejszy kontakt z końmi niż przed laty, nie znaczy to jednak, że zwierzęta te zniknęły. Spotkać je można w stadninach, gdzie hodowane są rasy przeznaczone na sprzedaż - polskie konie cieszą się wielkim popytem na corocznych aukcjach, choćby tylko wspomnieć Janów Podlaski, gdzie przybywa wielu gości z zagranicy, by wydać wielkie sumy pieniędzy i zdobyć niepowtarzalny okaz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego się modlimy?

2023-02-02 08:08

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Dlaczego modlimy się? Z czego to wynika? Co wspólnego ma z tym wszystkim Izrael? S. Magdalena Radko CHR opowiada o swojej osobistej drodze do Boga. O tym jak to się stało, że trafiła do Niego. Siostra nakierowuje na nową perspektywę postrzegania modlitwy.

Pragnienie jest początkiem

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 kwietnia piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

2023-02-02 08:46

[ TEMATY ]

gaz

Karol Porwich /Niedziela

Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

"Zdecydowaliśmy się, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły skorzystać od 1 kwietnia z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz. (...) Będziemy gwarantowali na zasadzie de minimis, to jest procedura unijna i musimy się jej trzymać" - powiedział szef rządu podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce (Mazowieckie).

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: w ramach przygotowań do ŚDM biskup i młodzież z Porto zasadzili 150 drzew

2023-02-02 18:28

[ TEMATY ]

ŚDM Lizbona

facebook.com/sandomierzSDM

W związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży ordynariusz diecezji Porto biskup Manuel Linda oraz portugalska młodzież zasadzili w aglomeracji tego miasta 150 drzew. Większość uczestników wydarzenia stanowili harcerze oraz członkowie komitetu przygotowań do ŚDM w tej diecezji. Podczas prowadzonych na terenie lokalnych parków zasadzeń drzew obecni byli też przedstawiciele ratusza miasta Porto, w tym m.in. zastępca burmistrza Filipe Araújo.

Organizatorzy akcji wyjaśnili, że służy ona upamiętnieniu zaplanowanych na 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie Światowych Dni Młodzieży. Sprecyzowali, że w akcji sadzenia drzew wzięli udział nastolatkowie z ośmiu gmin północno-zachodniej Portugalii. - Inicjatywa prowadzona jest w czasie przygotowań do bardzo ważnego wydarzenia w życiu wspólnoty chrześcijańskiej, w której również widoczne jest coraz większe zainteresowanie bioróżnorodnością oraz ochroną środowiska – sprecyzowali w komunikacie organizatorzy wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję