Reklama

Nie możemy tracić nadziei

Niedziela częstochowska 41/2002

ks. Zdzisław Wójcik

W Zawierciu modlono się za bezrobotnych

W Zawierciu modlono się za bezrobotnych

Rozmiary bezrobocia powiększają się nieustannie, zaś jego skutki mają coraz to nowe oblicze. Nie są one tylko materialne, nie chodzi jedynie o pieniądze i chleb. Człowiek bowiem pozbawiony pracy ma nie tylko kłopoty finansowe, ale przeżywa swoją sytuację emocjonalnie i egzystencjalnie. Czuje się często niepotrzebny, małowartościowy, a od tego blisko już do zatracenia sensu życia. Konieczna jest więc mobilizacja wszystkich możliwych sił i sposobów, by zmniejszyć skalę zjawiska. O problemie bezrobocia nie możemy więc zapomnieć.
W naszej archidiecezji działa Komitet Wsparcia Bezrobotnych. W regionie zawierciańskim skupiony jest wokół ks. kan. Henryka Kowalskiego przy parafii pw. Bożego Ciała. 25 września na spotkanie z Komitetem przybył arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak. Najpierw dzieci w kościele przedstawiły program słowno-muzyczny pt. Nasz chlebie powszedni - bądź błogosławiony. Następnie Pasterz odprawił Mszę św., na którą przybyli bezrobotni, wolontariusze Caritas, sponsorzy oraz przedstawiciele władz miasta. W homilii Ksiądz Arcybiskup mówił, że "bezrobotni są w szczególnej miłości u Boga. Chociaż tak łatwo nieraz stracić wiarę, to jednak żyjemy nadzieją na lepsze jutro. Ta nadzieja zakorzeniona jest w Bogu, który jest Bogiem Miłosierdzia. Trzeba dużo cierpliwości i wiary, że Bóg przez trud i cierpienie poprowadzi ku lepszemu". Słowa Arcybiskupa były pełne troski i otuchy. Zaapelował też do ludzi zamożnych, by byli bardziej wrażliwi i miłosierni. Każda bowiem trudna sytuacja może, a nawet powinna być odczytana przez człowieka jako zadanie i jako szansa. Odnosi się to zarówno do ubogich, jak też zamożnych. Trzeba więcej serca, wrażliwości, trzeba więcej sprawiedliwości, by jedni nie wykorzystywali drugich, ale by w drugim, słabszym widzieli bliźniego.
Po Mszy św. Ksiądz Arcybiskup spotkał się z Komitetem Wsparcia Bezrobotnych przy parafii Bożego Ciała w Zawierciu. Ksiądz Proboszcz już od dłuższego czasu pomaga, tak jak potrafi ludziom ubogim. Czyni to z pomocą oddanych wolontariuszy Caritas. Codziennie wydawanych jest około 200 bochenków chleba. Fundusze na ten cel pochodzą z ofiar wiernych i od sponsorów. W salce parafialnej Ksiądz Proboszcz podzielił się swoimi radościami i troskami. Mówił o sytuacji mieszkańców Zawiercia. Podobnie jak w innych miastach nie jest ona łatwa, coraz to nowy zakład jest zamykany i znaczna część osób traci pracę. Ksiądz Arcybiskup zachęcił Księdza Proboszcza i wszystkich oddanych problematyce bezrobocia, by się nie zniechęcali trudnościami i bez oglądania się na opinie i krytykę szli innym z pomocą. Każda, nawet najmniejsza pomoc, jeśli jest podyktowana wrażliwością serca ma swoje szczególne znaczenie w Kościele. Na tę pracę Ksiądz Arcybiskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara wymaga odwagi

Niedziela Ogólnopolska 40/2019, str. 27

[ TEMATY ]

homilia

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

Kiedy Apostołowie usłyszeli słowa Jezusa, że zawsze mają przebaczać (werset poprzedzający dzisiejszy fragment Ewangelii, Łk 17, 4), prosili: „Dodaj nam wiary”. Jest to moje i twoje wołanie wobec naszych niemożności również w przebaczaniu. Odpowiedź Jezusa jest nokautująca: „Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy (...)”. Ja już wiem, że mam maleńką wiarę. Gdybym miał większą, to nie martwiłbym się tak wieloma sprawami. Miałbym ufność, że Bóg mnie kocha i jest najlepszym Ojcem. Nie wściekałbym się na siebie i innych, ponieważ Jezus jest moim Zbawicielem i moim Bratem, kocha mnie i ma dla mnie nieograniczone miłosierdzie. Gdybym ufał Bogu całkowicie, miałbym w sercu pokój mimo faktu, że się starzeję i będę umierał.

CZYTAJ DALEJ

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej diecezji

2022-09-29 08:57

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

archidiecezja.pl

Chcemy podjąć w naszej diecezji przygotowania do rozpoczęcia formacji mężczyzn do diakonatu stałego zarówno żonatych, jak i tych, którzy chcą pozostawać w bezżenności, a doświadczają łaski powołania do diakonatu – zapowiada biskup kielecki Jan Piotrowski w komunikacie wystosowanym do wiernych.

Biskup przypomina w nim znaczenie charyzmatów w Kościele, w którym „Chrystus działa przez ludzi”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników

2022-10-01 14:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prawnik

Jasna Góra/Facebook

O wierności nie tylko przepisom prawa, ale przede wszystkim wierności podstawowym zasadom moralnym przypominają na Jasnej Górze uczestnicy 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników. Tematem przewodnim spotkania są zagadnienia dotyczące moralnych podstaw prawa, polityki i gospodarki. Osoby zawodowo zajmujące się stosowaniem prawa spotykają się na Jasnej Górze od 1957 r. z inicjatywy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Modlitwie przedstawicieli środowisk jurystycznych przewodniczył bp Janusz Stepnowski, delegat KEP ds. duszpasterstwa prawników. - Ważne jest odniesienie do Boga tak w życiu każdego chrześcijanina, jak i sędziów, adwokatów i innych pracujących w zawodach prawniczych. Uwzględnić należy i sprawiedliwość, i miłosierdzie, nie zapominając o aspekcie duchowym i modlitwie - zauważył bp Stepnowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję