Reklama

Kościół

Ziemia Święta: biskupi żądają poszanowania prawa do wody

Biskupi katoliccy z Ziemi Świętej wezwali Izrael do poszanowania prawa Palestyńczyków do wody. Podczas gdy Izraelczycy „bez przerwy mają dostęp do bieżącej wody”, setki tysięcy Palestyńczyków, „zwłaszcza w miesiącach letnich muszą zmagać się z poważnym jej niedostatkiem”, a niekiedy z całkowitym jej brakiem, stwierdza ogłoszone 19 sierpnia oświadczenie w tej sprawie komisji episkopatu „Justitia et Pax”.

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Karol Porwich/Niedziela

Dokument podkreśla, że Izrael sprawuje ścisłą kontrolę nad wszystkimi zasobami wodnymi w Palestynie i nie poczynił postępów w zakresie rozbudowy i utrzymania infrastruktury wodnej. Oprócz drastycznego niedoboru prowadzi to również do pogorszenia jakości dostępnej wody – zaznaczyli biskupi.

Sytuacja jest szczególnie trudna dla kilkudziesięciu wspólnot „pozbawionych przez władze izraelskie możliwości podłączenia do istniejącej już sieci wodnej” oraz dla osób pracujących w rolnictwie na obszarach wiejskich. Są oni zmuszeni kupować wodę prywatnie, ponosząc znaczne koszty, a ponieważ wielu z nich nie było na to stać, musieli zrezygnować ze swoich gruntów rolnych.

Podziel się cytatem

Komisja biskupów zarzuciła Izraelowi, że nie przestrzega prawa do wody i rozwija swoją politykę osadniczą. Na przykład władze mogą przejąć porzucone z powodu braku wody ziemie. Ponadto niszczenie cystern przez armię lub osadników żydowskich „prowadzi do wyludnienia, często na terenach, na których Izrael chce zwiększyć obecność osadników”. Rząd tego państwa musi zająć się sprawą podstawowej ludzkiej potrzeby, jaką jest woda i „pozwolić mieszkańcom Palestyny budować cysterny oraz naprawiać te zniszczone, aby można było zbierać wodę deszczową i przechowywać zakupioną”, czytamy w dokumencie komisji „Justitia et Pax” w Ziemi Świętej.

2022-08-20 15:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ziemia Święta: groby Polaków w ziemskiej Ojczyźnie Jezusa

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Grażyna Kołek

Przebywający w Ziemi Świętej Polacy opiekują się grobami spoczywających tam rodaków. Nawiedzają cmentarze, składają kwiaty i zapalają znicze na polskich mogiłach.

Polacy w Ziemi Świętej, księża, zakonnicy, siostry zakonne jak również przybywający tutaj pielgrzymi spotkali się na wspólnej modlitwie przy polskiej kwaterze na cmentarzu katolickim w Jerozolimie. Cmentarz ten znajduje się na stoku góry Syjon w pobliżu bazyliki Zaśnięcia NMP i miejsca Ostatniej Wieczerzy Jezusa ze swoimi uczniami.

CZYTAJ DALEJ

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień budowania relacji z Bogiem?

2023-01-07 14:59

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 30-34.

Sobota, 4 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Gala Orszaku Trzech Króli

2023-02-05 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Niecały miesiąc po największych jasełkach w mieście, Mszą św. i uroczystą galą organizatorzy, darczyńcy i wolontariusze podsumowali Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia przeszedł ulicami Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję